پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ ,9 December 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۷
در پی افزایش دمای هوا؛
مبارزه با بیماری زنگ زرد غلات در سیستان متوقف شد
 
امان اله طوقی،سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: در پی افزایش دمای هوا هم اکنون عملیات مبارزه با بیماری زنگ زرد غلات در سیستان متوقف شده است.
امان اله طوقی در گفت وگو با عصرهامون افزود: با گرم شدن هوا خصوصا افزایش درجه حرارت شبانه به بالای ۲۰درجه و نزدیک شدن به زمان برداشت غلات، درحال حاضر عملیات مبارزه با بیماری زنگ زرد غلات در سیستان متوقف شده است.

وی با بیان اینکه کار مبارزه با این بیماری از ۱۲ اسفندماه سال گذشته شروع شده است، ادامه داد: تاکنون ۱۸هزار و111 هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت گندم وجو علیه زنگ زرد با مشارکت ۸۹ اکیپ  دولتی وخصوصی سمپاشی شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه رشد بیماری زنگ گندم در دمای بالای ۲۰درجه بسیار محدود ومتوقف می‌شود، گفت: در سال زراعی جاری بیش از ۵۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت سیستان به زیرکشت غلات رفته است.

گفتنی است زنگ زرد این بیماری یکی از خطرناکترین بیماریهای غلات در ایران است، که اولین بار در کشور در سال 1326 به وسیله اسفندیاری گزارش شده است و در حال حاضر در بسیاری از نقاط کشور شیوع دارد. اپیدمی‌های آن هر 4 تا 5 سال یک با خسارتهای شدیدی ایجاد می‌کند. عامل بیماری زنگ زرد قارچی است با نام علمیPuccinia striiformis f.sp.tritici West.(syn. Puccinia glumarum Erikson & Henning) که میزبان واسط برای آن شناخته نشده است. این قارچ علاوه بر گندم و جو به چاودار، یولاف و بیش از 320 گونه متعلق به 18 جنس از گیاهان خانواده گندمیان حمله می‌کند.  

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۳۴۴۹


ارسال