دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ ,28 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۳
رئیس اداره حفاظت محیط زیست چابهار خبر داد؛
هوتگ ها؛ منبع آب روستاها و جوامع محلی چابهار/ سازه های آبی جنوب شرق ساماندهی می شود
 
اشرفعلی حسینی از آغاز پروژه ساماندهی و تقویت نظام عرفی استفاده از هوتگ ها به عنوان منبع آب جامعه محلی روستای کلانی و حیات وحش در حاشیه تالاب بین المللی خلیج گواتر و خور باهو خبر داد.
اشرفعلی حسینی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار در گفت و گو با عصرهامون گفت: با توجه به اهمیت این هوتگ ها برای مردم و جوامع محلی پروژه ساماندهی و تقویت نظام عرفی استفاده از هوتگ ها به عنوان منبع آب جامعه محلی روستای کلانی و حیات وحش در حاشیه تالاب بین المللی خلیج گواتر و خور باهو با حمایت مالی دفتر برنامه های کوچک (SGP) تسهیلات محیط زیست جهانی (GEF) در حال انجام است.

وی افزود: این پروژه با اهداف تقویت و ساماندهی نظام عرفی استفاده از هوتگ، تشویق و ترغیب روستاییان به انجام اقدام های لازم در جهت حفاظت و بهره برداری پایدار از هوتگ ها به عنوان منبع آبی، تامین منابع آب پایدار جهت حیات وحش منطقه از طریق حفظ هوتگ، تقویت نظام عرفی کشاورزی وابسته، جلوگیری از مهاجرت روستاییان مناطق مرزی و تقویت پدافند غیر عامل وجلوگیری از ایجاد منابع محلی گرد و غبار در روستای کلانی در حاشیه تالاب بین المللی خلیج گواتر و خور باهو اجرا می شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چابهار ادامه داد: در این راستا بازدید میدانی و نشست هم اندیشی با جوامع محلی برای هماهنگی و اخذ نظرها و پیشنهادهای آن ها به منظور شروع عملیات اجرایی انجام شد.

حسینی تصریح کرد: در این پروژه در نظر است که هوتگ و مسیرهای آبرسانی به آن و انهار کشاورزی بر اساس نظام های عرفی موجود رسوب برداری، بهسازی، تقویت و مرمت شود.

وی بیان کرد: هوتِگ سامانه ای سنتی برای مهار، کنترل و بهره برداری از سیلاب و به عنوان یکی از راه های متداول تامین آب در منطقه بلوچستان است.

به گفته رئیس محیط زیست چابهار، قدمت هوتگ به بیش از چند هزار سال قبل از اسلام یا قبل از حمله مغول می رسد که تا به امروز همچنان آب آشامیدنی و کشاورزی مردم منطقه و نیز آب مورد نیاز دام های اهلی و نیز حیات وحش منطقه شامل انواع پرندگان، جوندگان و پستانداران و خزندگان را تامین می کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۳۶۱۴


ارسال