يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ,27 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۴۸
کارشناسان مذهبی سیستان وبلوچستان:
شب های قدر فرصتی ارزشمند برای خودسازی انسان است/برگزاری مراسمات احیا با رعایت پروتکل های بهداشتی در مساجد
 
جمعی از کارشناسان مذهبی سیستان وبلوچستان با بیان اینکه مراسمات احیای شب های قدر با رعایت پروتکل های بهداشتی در مساجد برگزار می شود،گفتند: شب های قدر فرصتی ارزشمند برای خودسازی انسان است.
به گزارش عصرهامون، یکی از مهم‌ترین خصوصیت‌های ماه مبارک رمضان، باز بودن درهای رحمت الهی به روی بندگان است و براساس آنچه در روایت‌ها آمده  درهای رحمت خداوندی تا آخرین شب از این ماه به روی افراد باز است.

در این خصوص اما شب‌های قدر پلی هستند که می‌توانند راه یک‌ساله ما را یک‌شبه هموار کنند و چه خوب است که با قدر دانستن این شب‌ها و با رعایت تمام آداب‌ورسوم کهن، از این پل عبور کنیم.

برگزاری احیای شب های قدر با رعایت پروتکل های بهداشتی در مساجد 

حجت الاسلام عیسی بزمانی، مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: مراسم معنوی لیالی قدر در تمامی شهرهای استان برگزار می شود و هیئت امنای مساجد، امامان جمعه و جماعت، کانون های فرهنگی مساجد و کانون های بسیج مساجد باید زمینه را برای حضور مردم در مساجد در شب های قدر با توجه به پروتکل های بهداشتی آماده کنند.

وی افزود: مردم نیزبرای رعایت موازین بهداشتی، رعایت حقوق سایرین و استفاده از ظرفیت شب های قدربه پروتکل های بهداشتی صادر شده توجه لازم را داشته باشند و با استفاده از دستکش و ماسک و با رعایت فاصله اجتماعی در مساجد حضور پیدا کنند.

این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: افرادی که حضورشان در مساجد ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی برای آنها شود از جمله کودکان، سالمندان و یا افرادی که بیماری های زمینه ای دارند بهتر است مراسم معنوی شب های قدر را در منازل برگزار کنند.

بزمانی تاکید کرد: مراسم پرفیض شب های قدر در مساجد محوری کل استان برگزار می شود این مراسم در شهرستان زاهدان در مسجد جامع، آستان مقدس شهدای گمنام، مسجد الزهرای آزادگان، مسجد حضرت علی بن ابی طالب(ع)، مسجدالغدیر و مسجد حضرت ابوالفضل و سایر مساجد و بقاع محوری برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین مراسم شب های قدر در مسجد شریفی و بقعه سیدباقر شهرستان زابل، مسجد امام حسین(ع) شهرستان چابهار، مسجد آل رسول ایرانشهر، مسجدجامع و حضرت علی بن ابی طالب(ع) بزمان، جوار مزار شهدای گمنام نیک شهر، حسینیه صاحب الزمان خاش، مسجدجامع الغدیر هیرمند، مسجد حضرت علی بن ابی طالب (ع) شهرستان هامون، مسجد جامع حضرت علی بن ابی طالب(ع) سراوان، مصلی الغدیر شهرستان زهک، مسجدحضرت فاطمه الزهرا(س) شهرستان سرباز، جوار مزار شهدای گمنام نیمروز، مسجد جامع حضرت ولی عصر(عج) دلگان و مسجد امام حسن مجتبی(ع) شهرستان کنارک و در سایر شهرها نیز در مساجد جامع برگزار خواهد شد.

بزمانی با بیان اینکه تمامی مساجدی که ظرفیت اجرای مراسم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی را دارا هستند می توانند مراسم احیای شب قدر را برگزار کنند، تصریح کرد: برگزاری مراسم در مناطق روستایی با توجه به فضای باز و گسترده راحت تر خواهد بود و البته برگزاری مراسم در تمام مناطق شهری و روستایی باید با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی باشد و کار نظارت بر  رعایت موازین بهداشتی بر عهده  هیئت های مذهبی و پایگاه های بسیج و کانون های فرهنگی مساجد است.

وی بر استفاده حداکثری از فضیلت این شب ها تاکید و اذعان کرد: مردم علاوه بر اعمال فردی بر زمینه اجتماعی مراسم شب های قدر نیز توجه داشته باشند و با کمک و یاری به محرومین، صدقه و انفاق در کنار اعمال فردی در این شرایط شیوع بیماری کرونا می توانند بیشترین بهره را ببرند و  لازم است تا مردم بر خدمت به بندگان خدا در کنار اعمال فردی نیز توجه بیشتری داشته باشند.

شب قدر بهترین فرصت برای طلب خواسته ها از خداوند است

حجت الاسلام محسن عارفی، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زابل در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه یکی از اعمال شب قدر دعا خواندن است، گفت: این شب بهترین فرصت برای طلب خواسته ها از خداوند است و طبق آیات قرآن کسی که این شب را درک کند، از یک عمر عبادت هم برتر خواهد بود.

وی بیان کرد: در شب قدر افراد می توانند برای طلب خواسته یا طلب مغفرت تا صبح دست به دعا و نیایش بردارند زیرا شب قدر از هزار ماه بهتر و بالاتر است لذا کسانی که قصد دعا و نیایش را دارند در این شب ها دست به آسمان دراز کنند.

عارفی با بیان این مطلب که مراسم اولین شب قدر در مساجد زابل با رعایت موازین بهداشتی برگزار خواهد شد، ادامه داد: بر اساس پروتکل اعلام شده حداقل فاصله از طرفین، پشت سر و جلو حداقل یک متر است و شرکت‌کنندگان باید از ماسک و دستکش استفاده و مهر، جانماز و قرآن را همراه خود داشته باشند.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان زابل با بیان اینکه در شب قدر افراد به مدت دو ساعت می توانند در مساجد حضور یابند، تصریح کرد: به دلیل رعایت فاصله گذاری اجتماعی حداقل از یک چهارم فضای مساجد استفاده خواهد شد.

شب قدر زمان نزول قرآن است

مهر اله محمودزاده فهرجی، رئیس اداره تبلیغات ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: شب قدر زمان نزول قرآن است اگر چه تصور مردم این است که اهمیت ماه مبارک رمضان به دلیل روزه داری می باشد اما جایگاه والای این ماه به دلیل نزول کتاب آسمانی می باشد‌.

وی افزود: شب قدر بزرگ‏ ترین سند امامت و تداوم آن در طول زمان است. در روایات فراوانی، وجود این شب را در هر زمان دلیل لزوم امامت و بقای آن دانسته ‏اند.

رئیس اداره تبلیغات ایرانشهر ادامه داد: یكی دیگر از ویژگی‌های شب قدر بخشش گناهان و عفو عاصیان و مجرمان است، لذا باید تلاش کرد تا این فیض عظمای الهی شامل حال انسان شود.

وی با اشاره به این که طبق آموزه‌های دین، حقیقت شب قدر ولایت عترت و محور ولایت، صدیقه طاهره سلام الله علیها است، تصریح کرد: شب قدر، شب قدرت‌نمایی و ظهور نور امام زمان (عج) بر عالم است؛ چرا که ایشان از جانب خداوند صاحب‌الامر و ولیّ بر امور خلایق هستند و هر امری در این شب باید به تأیید و امضای امام (ع) برسد.

این کارشناس مذهبی با تأکید بر این که قرآن به سر گرفتن در شب قدر باید تعهدی نسبت به عمل به آموزه‌های آن باشد، خاطرنشان کرد: حقیقت آن است که در این شب باید تصمیم بگیریم این کتاب آسمانی  در بالاترین جای افعال و افکار ما باشد نه این که خدایی نکرده یک سال آن را مهجور بگذاریم و به فرامین آن عمل نکنیم و صرفاً در یک شب سال آن هم صرفاً روی سرمان قرار دهیم.

زلال شدن روح و روان انسان با مناجات و شب زنده داری در لیالی قدر

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی بامری، امام جمعه شهرستان سراوان بیان کرد: شب های قدر در مکتب اسلام جزء شب های ویژه ای هستند که یک شب آن برابری با هزار ماه و شب می کند.

 وی افزود: در شب های قدر مورد توجه، فضل و دروازه های رحمت خداوند متعال متوجه انسان ها  و بندگان مومنان قرار می گیرد.

امام جمعه شهرستان سراوان با بیان اینکه می شود در این شب ثواب های بی شماری کسب و جمع آوری کرد، ادامه داد: نبی مکرم اسلام(ص) و امامان معصوم (ع) به این شب ها توجه ویژه ای داشته اند.

 بامری اضافه کرد: شب اول از لیالی قدر که ورود به شب های دیگر است، زنده داری همراه با عبادت، خشوع، مناجات به درگاه خدا، ادعیه و قرآن خوانی و نماز است، که می شود در این شب ها انسان خود را به درگاه خداوند متعال نزدیک کند.

وی خاطر نشان کرد: در لیالی قدر می شود تمامی قصورات، گناهان و گرفتاری ها با مناجات پاک و خود را زلال کرد تا در طول مسیر زندگی بعد از این شب ها، آمادگی با خدا بودن را پیدا کند.

امام جمعه شهرستان سراوان تصریح کرد: شب های قدر شب های توجه انسان به خالق، راز و نیاز است که در طول سال خداوند متعال هیچ شبی را با فضیلت تر از این شب ها خلق نکرده است.

بامری اذعان کرد: در این شب ها ملائک  به نوشتن حساب و کتاب طول یک سال انسان می پردازند که سرنوشت یک سال رقم انسان ها در این شب ها رقم می خورد.

شب های قدر فرصتی ارزشمند برای خودسازی انسان است

حجت الاسلام والمسلمین حسن شیبک، امام جمعه موقت شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به فرارسیدن شب های قدر، بیان کرد: این شب از فرصت های بسیار ارزنده و مغتنمی است چرا که شب نزول بركات و خداوند به واسطه ولایت حضرت علی (ع) دین خود را كامل و نعمت را بر مردم تمام كرد.

وی ادامه داد: شب قدر، وقت احیا و قرآن به سر گرفتن است و شب عروج و صعود قرآن ناطق یعنی امیرالمومنین (ع) است. 

حجت الاسلام شیبک عنوان کرد:  شب‌های قدر فرصت مناسبی برای بخشش، توبه، استغفار و دعا و اوج ضیافت الهی است چرا که همه امور با ارزش و سرنوشت ساز تفكیک می‌شود.

وی گفت: شب‌های قدر درهای رحمت پروردگار و خیر و برکت را به روی انسان‌های مومن و مسلمان گشوده است و بهره گرفتن از فیوضات ماه پر عظمت رمضان و منزلت شب‌های قدر انسان را به کمال و کامیابی در دنیا و آخرت می‌رساند.

امام جمعه موقت شهرستان دلگان ادامه داد: شب های قدر کلید مغفرت پروردگار برای انسانی است که ماه رمضان را روزه گرفته و به سمت و سوی گناهان نرفته است.

وی با بیان اینکه شب های قدر فرصتی گرانبها برای خودسازی بنده برای رسیدن به معبود است، خاطرنشان کرد: انسان نباید این فرصت ارزشمند را به راحتی از دست بدهد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۳۸۸۳


ارسال