شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ,19 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۶
شب قدر از دیدگاه اهل سنت؛
شب قدر، بهترین فرصت عبادت و طلب مغفرت است/اعتکاف و شب زنده داری رسم اهل سنت درلیالی قدر
 
جمعی از علمای اهل سنت سیستان وبلوچستان با بیان اینکه ماه مبارک رمضان از ابتدا تا انتها، ماه رحمت و غفران الهی است،گفتند: اهل سنت در شب قدر آداب و رسوم مخصوصی دارند که اعتکاف و شب زنده داری یکی از آن ها است.
به گزارش عصرهامون، مردم متدین و خداجوی سیستان و بلوچستان مثل سایر نقاط کشور در بیست و یکمین شب از ماه مبارک رمضان و در دومین شب از لیالی  قدر، در رثای امیر مؤمنان(ع)رخت عزاداری بر تن کرده و  با حضور در تکایا و مساجد در مراسم ویژه شب قدر شرکت خواهند کرد.
در همین راستا اهل سنت بنا بر احادیث نبوی، شب قدر را در یکی از ده شب پایانی ماه رمضان می دانند اما در این ده شب اعتقاد بیشتری به شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان داشته و در آن شب بیش از سایر شب ها به دعا و تضرع و شب‌زنده‌داری و راز و نیاز با معبود خود می پردازند.

شب قدر فرصت طلایی و استثنایی برای نزدیکی به خدا است

مولوی خلیل رسولی زاده، امام جمعه اهل سنت ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: روزهای پایانی ماه مبارک رمضان دارای ارزش و جایگاه والایی در نزد خداوند متعال می باشد به نحوی که پروردگار عظیم الشان در قرآن در این رابطه می فرماید إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ وَ ما أَدْراکَ ما لَیْلَةُ الْقَدْرِ لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ.

وی افزود: عبادت و دعا در شب های قدر دارای ارزش معنوی بالایی در نزد خدا می باشد به طوری که نیایش در یک شب از این لیالی با عبادت های چندین ساله یک فرد برابری می کند‌.

امام جمعه موقت اهل سنت ایرانشهر ادامه داد: لیالی قدر برای امت حضرت محمد (ص) یک فرصت معنوی ارزشمند است که در این شب ها مردم مسلمان از خداوند متعال عمر طولانی و باعزت درخواست کنند.

وی با بیان این که هر گناهکاری که به درگاه خدا رجوع کند، از در رحمت آن معبود ناامید بر نمی گردد؛ اضافه کرد: شب های قدر بهترین زمان برای استغفار و توبه از گناهان می باشد.

رسولی زاده عنوان کرد: خداوند در ماه مبارک رمضان خصوصا در دهه سوم آن به مسلمانان فرصتی دوباره عنایت کرده تا در برابر گناهانی که انجام دادند طلب مغفرت، آمرزش و توبه کنند در حالی که خدا از همه این ها بی نیاز است.

وی تصریح کرد: انجام احکام لیالی قدر فرصت طلایی است و مردم این را بدانند که چنین فرصتی نصیب هر کس نمی شود.

این خطیب جمعه گفت: مردم باید ارزش شب های قدر را بدانند و با تلاوت نماز، قرآن و دعا، نیایش به درگاه الهی نزدیک تر شوند.

سرنوشت انسان ها در لیالی قدر رقم می خورد

مولوی دوست محمد درواخ امام جمعه اهل سنت شهر کهک زهک گفت: خداوند منزلت شب قدر را بسیار بالا دانسته است. مومنان سعی کنند شب های پایانی ماه مبارک رمضان و به خصوص لیالی قدر را به عبادت اختصاص دهند چرا که اجر و پاداش این شبها بیش از دیگر شبها است.

امام جمعه اهل سنت شهر کهک بیان کرد: شب های قدر نزد همه مسلمانان جهان از اهمیت بالایی برخوردار است و شیعه و سنی در این شب ها به عبادت می پردازند چرا که سرنوشت انسان ها در لیالی قدر رقم می خورد.

وی گفت: مومنان در این شب ها از تلاوت قرآن و نماز خواندن غافل نشوند.

شب قدر، بهترین فرصت عبادت و طلب مغفرت است

مولوی عبدالخالق حسین زهی، امام جمعه اهل سنت مهرستان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: خداوند متعال شب های قدر را در ماه مبارک رمضان ارزانی کردند تا مسلمانان برای بهره برداری معنوی بیشتر و جبران مافات از این شب های پربرکت استفاده کنند.

وی افزود:بهترین بهره برداری از شب های قدر، شب زنده داری، تلاوت قرآن، صدقه و خیرات به فقرا در این شب ها است صدقه آثار اجتماعی فراوانی برای جامعه دارد و هم سبب بهبود زندگی فقرا و مساکین شده و هم عامل ایجاد خیر و برکت در زندگی فردی می شود.

وی خاطرنشان کرد: شب قدر، شب عبادت و طلب مغفرت است ،انسان باید این شب ها و فرصت بی نظیر عبادت را غنیمت بشمارد چرا که عبادت شب قدر از عبادات هزار ماه والاتر است، و در این شب‌ها باید افراد به جبران کوتاهی‌های سال گذشته پرداخته تا خداوند بهترین مقدرات را برای آنها رقم بزند.

حسین زهی تاکید کرد: مسلمانان باید با عبادت خالق متعال و شب زنده داری در این شب های قدر از خیر کثیر بهره مند شوند چراکه فرشتگان در این شب ها از آسمان بر زمین آمده و به بندگان خدا سلام می دهند بنابراین سعی شود تا با شب زنده داری از این خیر و برکت محروم کنیم.

وی اذعان کرد: در این شب های قدر با توجه به شیوع بیماری کرونا، مردم با حفظ فاصله اجتماعی و موازین بهداشتی در مراسم شب های قدر حضور پیدا کنند و به درگاه خدا برای شفای بیماران و رفع بیماری کرونا دعا کنند.

 افضل بودن عبادت در شب قدر نسبت به شب های دیگر

مولوی مجیب الرحمن رئیسی، امام جمعه موقت اهل سنت شهر جالق بیان کرد: وقتی پیامبر مکرم اسلام(ص) مشاهده کرد که عمر امت او از امت های گذشته کوتاه تر است، ناراحت و غمگین شد که خداوند متعال برای تسلی نبی خود سوره مبارک قدر را نازل فرمود.

وی افزود: خداوند به پیامبر فرمود به امت شما شب قدر را که عبادت در آن از هزار شب افضل تر مرحمت فرموده ایم.

امام جمعه موقت اهل سنت شهرجالق ادامه داد: شب قدر رحمتی است که خداوند متعال به مسلمانان عنایت کرده تا در این شب به دعا و مناجات بپردازند.

رئیسی با اشاره به احادیث و روایات؛ خاطر نشان کرد: هر کس شب قدر را به امید اجر و پاداش زنده نگه دارد، گناهان گذشته اش مورد عفو و مغفرت قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه هر شب شب قدر است اگر انسان آن را قدر بداند، تصریح کرد: لازم است در دهه سوم ماه مبارک رمضان و لیالی قدر تلاش برای احیا، عبادت و بندگی داشته باشیم.

 شب قدر فرصت گرانبهای بندگان برای عبادت است

مولوی بلال مقدسیان در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد: اهل سنت اعتقاد دارند که یکی از شب های ۲۱، بیست و سوم و ۲۷ رمضان به عنوان شب های قدر است.

امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان افزود: اهل سنت در شب قدر آداب و رسوم مخصوصی دارند که یکی از آنان اعتکاف و شب زنده داری در این ایام گرانقدر است.

این کارشناس مذهبی عنوان کرد: ما اهل سنت مثل برادران اهل تشیع خود معتقدیم که قرآن کریم در شب قدر بر نبی مکرم اسلام (ص) نازل شده است.

وی گفت: همانطور که ماه مبارک رمضان فرصت گرانبهایی برای عبادت بندگان خدا محسوب و در این ماه درهای جهنم به روی بندگان بسته می‌شود، شب های قدر هم فرصت ارزشمندی برای راز و نیاز با خداوند متعال است.

مقدسیان اضافه کرد: شب قدر به دلیل نزول قرآن و ملائک دارای اهمیت زیادی است و باید سعی کنیم در تمام شب های سال همانند شب قدر عمل کنیم.

امام جمعه اهل سنت اسفند شهرستان دلگان خاطرنشان کرد: یکی از اعمالی که در ماه مبارک رمضان و به ویژه در شب قدر سفارش زیادی شده است، قرائت قرآن است، چرا که ثواب فراوانی دارد.

شب قدر برای اهل سنت سرشار از بندگی و عبادت است

مولوی عبدالواحد بزرگزاده، امام جمعه موقت اهل سنت شهرستان چابهار با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان سرشار از رحمت و برکت است بیان کرد: خداوند برای مومنان فرصتی قرار داده تا به میهمانی بزرگ الهی بروند و در این ماه شبی مقدس قرار گرفته که عبادت خالصانه در آن یک شب بیش از هزار ماه عبادت ثواب دارد.

وی از ماه مبارک رمضان به عنوان بهترین فرصت برای خودسازی یاد کرد وادامه داد: در این ماه مبارک که ماه مهمانی خداوند است بایستی انسان در خود نوسازی ایجاد کرده و به اصلاح شیوه زندگی گذشته خود بپردازد.‌

مولوی اهل سنت چابهار از قدر به معنای تقدیر عنوان کرد و ادامه داد: خداوند در این شب، تقدیر یک ساله انسانها را در نظر می گیرد و شبیست که با شب‌های دیگر سال متفاوت و اهمیت آن برای همه معلوم است.

وی تصریح کرد: دهه آخر ماه مبارک رمضان از اهمیت و جایگاه ویژه ای در بین اهل سنت قرار دارد و مراسم احیای شب های قدر را برگزار می کنیم.

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار گفت: ختم قرآن که یکی از اعمال این ماه است توسط اهل سنت در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان انجام می‌شود و قرآن را در این شب به صورت دسته جمعی که از روز اول ماه مبارک آغاز شده را ختم می‌کنیم.

وی با اشاره به اهمیت ویژه این شبها اظهار کرد: در نیمه سوم ماه مبارک رمضان اعتکاف در روزهای بیست و پنجم تا بیست و هفتم برگزار می‌شود و تلاوت قرآن و برپایی نماز جماعت از اعمالی است که در این شبها به صورت ویژه انجام می شود.

بزرگزاده کمک به نیازمندان را زیباترین رسم اهل سنت در ده آخر رمضان عنوان و خاطر نشان کرد: توجه به ایتام و مستمندان از اعمال بسیار خوب مسلمین در ماه مبارک رمضان است و اهل سنت نیز همچون دیگر مسلمانان علاوه بر اینکه در همه ایام به فکر ایتام و نیازمندان جامعه هستند در شب های قدر توجهی مضاعف به آنان دارد و هرکس در حد توان خود به آنان کمک می کند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۳۹۸۱


ارسال