يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۰
یک کارشناس بهداشت محیط بیان کرد؛
التور از نظر سرعت انتقال شبیه به کرونا است/ پیشگیری و مراقبت بهترین راه مقابله با وباست
 
محمد خسروی گفت: التور از نظر سرعت انتقال بسیار شبیه به ویروس کرونا بوده و حتی برخی علائم آن نیز ممکن است با کرونا اشتباه گرفته شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از صدای بلوچ، با آغاز فصول گرما، روند شیوع بعضی از بیماری ها در استان های گرم کشور هم حاد می شود؛ یکی از این بیماری های بسیار خطرناک التور است.

از كل موارد اين بيماري 80% بدون علامت و 15% بصورت اسهال معمولي مي‌باشد؛ و فقط در 5% موارد، بيمار دچار اسهال حاد آبكي مي‌شود كه خطر كم آبي شديد را به همراه دارد.

بنابراين مبتلايان به هرگونه اسهال شديد بايد بلافاصله به يكي از مراكز بهداشتي، درماني يا بيمارستان مراجعه نمايند و امكانات نمونه برداري رايگان جهت بيماري وبا توسط مركز بهداشت در تمامي مراكز بهداشتي درماني و بيمارستانها و آزمايشگاههاي خصوصي برقرار گرديده است .

از زمان ورود عامل بيماري‌زا به بدن تا بروز نشانه‌ها به طور متوسط 2 تا 3 روز طول مي‌كشد  كه به طور ناگهاني با مدفوع روان و آبكي و استفراغ گاه به گاه بروز مي‌كند.

خظر شیوع التور در جنوب شرق کشور بالاست

محمد خسروی کارشناس بهداشت محیط در گفتگو با خبرنگار ما، با اشاره به شیوع بیماری التور دراواخر فصل بهار و تابستان در مناطق جنوبی سیستان و بلوچستان، بیان کرد: این بیماری خطرناک بیشتر از راه آب آشامیدنی و غذا به انسان منتقل می شود.

وی افزود: متاسفانه این بیماری بسیار سریع انتقال می شود و و از این نظر بسیار شبیه ویروس کرونا است، با شستن دست ها و همچنین استفاده از آب بهداشتی می توان از ابتلا به التور جلوگیری کرد.

این کارشناس بهداشت اضافه کرد: استفراغ بدون حالت تهوع قبلی، گرفتگی عضلات پشت ساق پا، عطش فراوان و فقدان خون در مدفوع از علائم بیماری التور است.

وی ادامه داد: در صورتی که شخصی این علائم را در خود و یا از نزدیکان و اطرافیانش مشاهده کرد به مراکز درمانی و بهداشتی مراجعه کند تا روند معالجه و درمان شخص آغاز شود.

خسروی گفت: با توجه به اینکه در برخی از نقاط سیستان و بلوچستان مردم از آب آشامیدنی غیر لوله کشی استفاده، بهتر است آن را جوشانده و همچنین ضدعفونی و کلرزنی نمایند تا از ابتلا به این بیماری در امان باشند.

این کارشناس بهداشت خاطرنشان کرد: پیشگیری، مراقبت و عمل به توصیه های بهداشتی و درمانی بهترین راه مقابله با بیماری های خطرناکی نظیر التور و کرونا است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۰۳۸
مرجع : عصرهامون


ارسال