يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۷
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان هشدار داد؛
گاندو در فصل زادآوری پرخاشگر و تهاجمی می شود/ استفاده بومیان از آب برکه های خطرآفرین است
 
وحید پورمردان گفت: با شروع فصل گرما و فصل زادآوری تمساح پوزه کوتاه، هشدارهای لازم به روستاهای میزبان از طریق مجاری بومی منطقه اعلام شد.
‍ وحیدپورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: با شروع فصل گرما و بالا رفتن دمای هوا و افزایش چشمگیر تبخیر آب در برکه های زیستگاه تمساح پوزه کوتاه، تغییر رفتارهای این گونه به دلیل دمای بالای هوا و جابجایی های مکرر و اجباری بین برکه ها، یکی از دلایل تغییر رفتار در گاندوها می شود.

وی افزود: با شروع فصل گرما گاندوها فصل زاد و ولدشان هم شروع می شود و این عامل در کنار سایر عوامل ذکر شده موجب تغییر رفتار گونه و بروز رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی می شود، از اینرو این موضوع ضمن انجام مکاتبه و اعلام به دستگاه های مرتبط مانند فرمانداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها، امامان جماعت، سمن های محیط زیستی و ... از طریق آموزش های چهره به چهره به جوامع محلی میزبان گاندو تحت عنوان برنامه آموزشی یک روز با محیط بان نیز اجرا و اعلام شده است.

پورمردان ادامه داد: تغییر رفتارهای گاندو به دلیل جابجایی در برکه ها، بدلیل تبخیر آب برکه های زیستگاه و فصل زادآوری، برای اهالی روستاهای میزبان گاندو بدلیل استفاده بومیان از آب برکه های گاندو دارای مخاطراتی خواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اشاره کرد: در سنوات گذشته این اداره کل با همکاری و همیاری سایر دستگاه های مرتبط نسبت به نصب مخازن آب و احداث سیستم های آب برای روستاهای میزبان اقدام کرده است و با این حال با توجه به نیازمندی به آب برکه های زیستگاه های تمساح پوزه کوتاه، احتمال خطر هنوز در منطقه وجود دارد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۰۵۷


ارسال