يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ,20 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۴
آغاز تخم گذاری پرندگان؛
صدای زندگی در تالاب هامون به گوش می رسد
 
وحید پورمردان مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از آغاز تخم گذاری پرندگان در تالاب هامون خبر داد و گفت: صدای زندگی با نغمه پرندگان بومی و مهاجر در این تالاب به گوش می رسد.
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد:  آوای پرندگان بومی در تالاب هامون با توجه به ورود سیلاب ها و روان آبهای منطقه پرندگان مهاجر را نیز به منطقه کشانده و این یعنی برنامه های احیای تالاب هامون نتیجه بخش بوده است.

وی ادامه داد: برخی از این گونه ها به صورت مهاجر عبوری و برخی برای گذراندن فصل تولید مثل به تالاب هامون مهاجرت می کنند که این امر موجب ایجاد تنوع زیستی و چشم اندازی متفاوت در این پهنه اکولوژی می شود.

به گفته این مقام مسئول، مشاهده پرندگان، لانه ها و تخم گذاری آنها در تالاب هامون نوید بخش حیات مجدد گونه های جانوری در تالاب است. گونه هایی مانند پرستوی دریایی، چوب پا، چنگر معمولی، چنگر نوک سرخ، حواصیل، کاکائی، بوتیمار و فلامینگو در هامون هیرمند و در بخش هایی از هامون صابوری از عمده مشاهداتی است که این روزها در این تالاب چشم نواز است.

پورمردان اضافه کرد: مطالعات، عملیات ها و پروژه های بسیاری به منظور انتقال بیشتر آب به بستر و کانون های گرد و غبار تالاب هامون صورت گرفته است که نتیجه آن را امروز با بازگشت پرندگان و شروع فصل تخم گذاری آن ها می بینیم.

وی تصریح کرد: این مسئله بعد از لطف و کرم خداوند، نشانگر نتیجه بخش بودن زحمات ماه های گذشته و به ثمر رسیدن احیای تدریجی تالاب هامون بر مبنای مطالعات و تصمیمات موثر و کاربردی در کنار همدلی، همراهی و همسویی دستگاه های متولی دیگر همچون مجموعه استانداری و شرکت آب منطقه ای و عمده دستگاه های مرتبط با تالاب است.            

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۰۶۰


ارسال