شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ,19 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۴
پس از دو دهه خشکسالی؛
تالاب هامون جانی تازه گرفت/از احیای مشاغل از دست رفته تا برداشت گندم از انبار غله ایران
 
به دنبال بارش های بهاری و ورود سیلاب و دشتمال جاری شده از سمت افغانستان در رودخانه ها و سدهای سیستان، این روزها شاهد جان دوباره تالاب هامون و خوشحالی مردم منطقه هستیم.
به گزارش عصرهامون، بارندگی فصلی و جاری شدن سیلاب و روان‌آب در حالی موجب آبگیری تالاب خشکیده بین المللی هامون پس از دو دهه شد که این امر علاوه بر خوشحالی ساکنان؛ آغوش گرم تالاب را در میزبانی از پرندگان مهاجر نیز باز کرد.

تالاب هامون در شمال سیستان وبلوچستان به عنوان هفتمین تالاب بین المللی دنیا بیش از دو دهه بود که به دلیل قطع جریان ورودی آب روخانه هیرمند خشک و اکوسیستم طبیعی خود را از دست داده بود. این تالاب در سال‌های اخیر در پی خشک شدن به منشأ پراکنده شدن ریزگرد و بیماری‌های چشمی و تنفسی برای مردم منطقه تبدیل شده بود که حالا با وارد شدن روان‌آب زندگی و حیات دوباره به منطقه برگرداند.

بارقه امید برای انبار غله ایران

غلام حیدر زورقی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این خصوص گفت: پس از سالیان متمادی خشکسالی با ورود آب به منطقه، کشاورزان سیستان بیش از ۴۵هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی خودرا به کشت گندم اختصاص دادند.
 

وی بیان کرد: در سال زراعی جاری ۶۸هزار و ۱۴۰هکتار گندم در استان کشت شد که تا به امروز کار برداشت گندم در سطح یک هزار هکتار از گندمزارهای سیستان به اتمام رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در فصل کشت گندم هزار و ۲۰۰تن بذر گندم اصلاح شده از ۶ استان کشور تهیه و در اختیار کشاورزان سیستانی قرار گرفته و بر اساس برنامه ریزی انجام شده در سال جاری بیش از ۲هزار تن گندم بذری از گندم کاران منطقه سیستان خریداری وبرای فصل کشت آتی در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت.
 

آبگیری تالاب جازموریان از روان آبهای فصلی در اردیبهشت

چندی پیش نیز وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان هم با بیان اینکه تالاب نیمه خشک جازموریان با بارش های فصلی بهاره آبگیری شد وجان تازه ای گرفت، گفت: تالاب جازموریان در مرز مشترک استان سیستان و بلوچستان و کرمان واقع شده و دارای منابع آبگیری از هر دو استان است و خوشبختانه با بارش های فصلی از ابتدای بهار امسال و جمع آوری روان آبهای حوزه آب ریز، در شرایط مناسبی قرار دارد.
 

وی بیان کرد: بارش های زمستان گذشته و اوج گیری بارش ها در فصل بهار، پوشش گیاهی مناسبی در بستر تالاب جازموریان و مناطق اطراف آن ایجاد کرده و آبگیری تالاب از روان آبها و سیلاب های حوزه آب ریز موجب احیای این تالاب شده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۱۳۱


ارسال