سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ,15 June 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۹
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خبر داد:
شکل گیری مثلث احیای تالاب هامون
 
وحید پورمردان گفت: مثلث علمی، اجرایی و پژوهشی برنامه احیای تالاب هامون با مشارکت محیط زیست، دانشگاه زابل و پژوهشکده تالاب، شکل گرفت.
وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: برنامه احیای تالاب هامون اولویت درجه یک محیط زیست سیستان و بلوچستان و از اولویت های شاخص سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.

وی با بیان این که در این راستا جلسه بررسی وضعیت تالاب هامون و پیشنهاد همکاری با محیط زیست با میزبانی دانشگاه زابل برگزار شد، اذعان کرد: در این نشست دانشگاه زابل به همراه پژوهشکده تالاب هامون اعلام کرد که با تیم جدید کاری اعم از اساتید و دانشگاهیان و افراد صاحب نظر، با رویکرد جدید و با استقبال از کارهای قبلی که بر پایه مطالعات انجام شده آماده همراهی با محیط زیست است.

به گفته این مقام مسئول، در این نشست توافق شد در سطوح مطالعاتی و اجرایی هر 3 دستگاه محیط زیست، پژوهشکده تالاب هامون و دانشگاه زابل با تعامل کامل در حوزه های مختلف تالاب هامون اعم از احیا و برنامه معیشت جایگزین همکاری و برنامه ریزی داشته باشند.
 

پورمردان تصریح کرد: از سال 97 برنامه احیای تالاب هامون پس از بررسی مطالعات دانشگاهی گذشته، اقدامات کشورهای در حال توسعه و بررسی تصاویر هوایی و هواشناسی با در نظر گرفتن درخواست های ذینفعان پیاده و اجرا شده است، که نتایج چشمگیر آن بر کسی پوشیده نیست.

وی افزود: همچنین در نشست مشترک محیط زیست استان در راستای همفکری و اخذ آرای علمی و پژوهشی جامعه علمی و تحقیقی کشور، دانشگاه زابل و پژوهشکده تالاب هامون اعلام آمادگی کردند تا در برنامه احیای تالاب هامون نقش موثرتر و پررنگ تری را عهده دار شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان اضافه کرد: با برنامه معیشت جایگزین نیز میزان برداشت و استفاده جوامع محلی از پوشش گیاهی، صیادی، کشاورزی و دامداری اهالی از منابع تالاب کاهش می یابد و فشار محیط زیستی کمتری بر تالاب وارد می شود و گام موثری در برنامه احیای تالاب هامون در این فاز است.

پورمردان  ادامه داد: این اداره کل پس از مطالعات فراوان و بررسی های میدانی بسیار طولانی و کسب اطلاعات از جوامع محلی و متخصصین بومی، اقدامات موثری از قبیل کشف نقاط بحرانی گرد و غبار در بستر تالاب و محل های نگهداشت آب در دراز مدت را انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد: پروژه هایی شامل حفر کانال، لایروبی، نهالکاری، تسطیح سطح بستر تالاب، حذف مداخلات فیزیکی، پیشگیری از دستکاری تالاب و جالیزکاری، حذف دایک های مرزی مانع آب، جلوگیری از چرای دام و کاشت نی در بستر تالاب نیز به منظور کنترل پدیده گرد و غبار و ایجاد پوشش گیاهی، تثبیت بستر آسیب دیده تالاب و بازگشت پرندگان مهاجر و زمستان گذران به این ذخیره گاه زیست کره نیز در این راستا انجام شده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۱۳۷


ارسال