شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ,19 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۷
سهم مردم جنوب شرق از تولیدات کشاورزی؛
طعم گرانی در بازار نوبرانه های بهاری سیستان وبلوچستان!/قیمت زردآلو و گوجه سبز به مرز 50هزار تومان رسید
 
با فرارسیدن فصل بهار و شکوفایی درختان در حالی میوه های نوبرانه سیستان وبلوچستان بر روی چرخ دستی های دوره گرد و میوه فروشی ها خودنمایی می کند که قیمت های نجومی آنها، حسرت چشیدن طعم میوه ها را بر دل شهروندان گذاشته است.
به گزارش عصرهامون، سیستان وبلوچستان استانی چهار فصل است که هر فصل آن شگفتی های خاص خود را دارد. با فرارسیدن فصل بهار و شکوفایی درختان، نوبرانه هایی مانند انبه، زیتون محلی( گواوا)، خربزه درختی( پاپایا)، چیکو، پالسا، جکفروت و سیتاپُل، زرد آلو، گوجه سبز و ... بازار میوه این خطه از کشور را گرم تر از قبل می کند به گونه ای که برخی از میوه ها از این استان به سایر نقاط کشور صادر می شوند.

در این میان اما سهم خود مردم از طعم های جورواجور و وسوسه انگیز میوه های ناب که بر روی چرخ دستی های دوره گرد و میوه فروشی ها خودنمایی می کند گاها حسرت است به این علت که قیمت نجومی آنها تجربه لذت خوردن شان را از بین برده وبرخی معتقدند میوه های خوشمزه بهاری زود می آیند و خیلی زود هم می روند و تنها لذت خوردن و شاید داغ نخوردن را در  دل طرفدارانشان برجای می گذراند.

شکرپاره و شاهرودی عمده زردآلوی تولیدی در جنوب شرق

اردشیر شهرکی، مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: هزار و شصت هکتار از سطح باغ‌های سیستان و بلوچستان به کشت زردآلو اختصاص دارد و هم اکنون برداشت این میوه نوبرانه از سطح  900 هکتار از باغات استان آغاز شده است.
 

 
وی با بیان اینکه برداشت این محصول تا تیر ماه در سیستان و بلوچستان ادامه دارد ، افزود: پیش بینی می‌شود امسال 9 هزار تن زردآلو در این استان تولید و روانه بازار داخل و خارج استان شود.

شهرکی عمده شهرستان‌های تولید کننده زردآلو را خاش، میرجاوه و زاهدان دانست و ادامه داد: بیشترین زردآلوی تولیدی این استان از نوع شکرپاره، شاهرودی و ارقام محلی است.

افزون بر7هزارتن انبه بازار مصرف شد 
 
چندی پیش نیز سعید نارویی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرباز در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون از برداشت انبه از سطح610 هکتار از باغات انبه در حوزه شهرستان های ارسک و سرباز خبر داده بود و گفت:هفت هزار و 425 تن انبه از سطح 450هکتار باغات بارور شهرستان تازه تأسیس  راسک وشهرستان سرباز برداشت و به بازار مصرف عرضه شد.

به گفته وی،70 درصد میوه انبه به صورت کال برای تهیه ترشی انبه برداشت شده ومابقی زمان رسیدن کامل میوه در تیرماه برداشت می شود.
 
تولید بیش از ۲هزار تن گواوا از باغات سرباز 

این مقام مسئول همچنین طی خبر دیگری از برداشت میوه استوایی و گرمسیری گواوا از سطح ۲۳۰هکتار  باغات بارور این شهرستان خبر داد بود. که سطح زیر کشت این میوه گرمسیری بعد از انبه بیشترین سطح را به خود اختصاص داده و از۲۷۰هکتار ۲۳۰هکتار آن بارور می باشد که پیش بینی تولید بیش از ۲هزار تن گواوا نیز شده بود.

در همین راستا طی هفته های اخیر برخی از شهروندان در اقصی نقاط استان از قیمت بالای میوه ها ابراز گلایه کرده و خواستار نظارت بیشتر در این حوزه شدند.

جای خالی نظارت از دید شهروندان!

 

 
به گفته برخی از شهروندان قیمت میوه در این روزهای کرونایی که مردم باید سیستم ایمنی بدن خود را در برابر بیماری تقویت کنند سر به فلک کشیده به گونه ای که هر کیلو سیب درختی و پرتقال با قیمت 15 تا 17 هزار تومان و هر کیلو گوجه سبز و زردآلو نیز از مرز 50 هزار تومان گذر کرده که با درآمد عده زیادی از مردم همخوانی ندارد.

سارانی یکی از شهروندان زاهدانی علت بی نظمی و تفاوت قیمت میوه از یک مغازه به مغازه دیگر را عدم نظارت کافی در بازار عنوان کرد و گفت: هم اکنون علاوه بر میوه های نوبرانه سایر ميوه ها هم با نرخ بالا توسط دستفروش های دوره گرد و میوه فروشان عرضه می شود.

با این تفاسیر اگر چه در این ایام گزارش های متناوبی در خصوص گرانی بازار میوه در سیستان وبلوچستان توسط پایگاه های خبری بومی با عناوینی همچون "کاهش توان خرید مردم با افزایش سرسام آور قیمت میوه"، "تب قیمت میوه ها بالا رفت/بازار سیستان و بلوچستان پاشویه می خواهد" و... نیز منتشر شد که به گفته مسئولان امر نظارت در بازار میوه و تره بار توسط بازرسین به صورت مستمر در حال پیگیری است و در این راستا درقالب گشت مشترک از میادین میوه و تره بار، عمده فروشی و نیز صنوف خرده فروشی بازدید به عمل  می آید؛ اما می طلبد تا درست اندرکاران امر در نظارت های خود اهتمام بیشتری داشته باشند تا کام مردم در روزهای کرونایی تلخ و خشکیده نباشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۱۹۷


ارسال