سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ,14 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۰
یک کارشناس بهداشت محیط عنوان کرد:
مالاریا در کمین شهروندان است/باید مناطق تخم ریزی پشه ها خشکانده شود
 
محمد خسروی گفت: انتقال بیماری مالاریا به انسان از طریق گزش پشه بوده و بهترین راه کنترل این بیماری نابودی مناطق تخم ریزی این حشره است.
به گزارش عصرهامون، محمد خسروی کارشناس بهداشت محیط در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ با اشاره به اینکه مالاریا از بیماری های شایعی است که در فصل های زمستان و تابستان شیوع می یابد، بیان کرد: این بیماری خطرناک عامل بسیار شایع تب در مناطق مختلف گرمسیری کشورمان است.

این کارشناس بهداشت افزود: شروع بیماری مالاریا با سردرد، ضعف، خستگی، درد بدن و همچنین تب همراه است که دقیقا شبیه بیماری‌های ویروسی معمولی مثل سرماخوردگی است.

وی تصریح کرد: افت قند خون از عوارض جدی مالاریا است که حتی در صورت عدم رسیدگی فوری، موجب مرگ فرد مبتلا می شود.

خسروی عنوان کرد: انتقال بیماری مالاریا از طریق گزش پشه و در موارد نادری از طریق استفاده از سرنگ مشترک، از مادر به جنین و همچنین از راه دریافت خون های آلوده ممکن است انتقال یابد.

این کارشناس بهداشت گفت: معمولا پس از دو هفته از گزش پشه، علایم اولیه این بیماری مشخص خواهد شد که باید از همان ابتدا درمان شخص مبتلا شده آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: بیماری مالاریا قابل درمان است و در حال حاضر داروهای ضدمالاریا در مراکز بهداشتی و درمانی کشورمان به شکل رایگان در اختیار بیماران قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۲۱۵
مرجع : عصرهامون


ارسال