جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ ,18 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۱
قادری‌فر:
اشباع در تولید محصولات و ملزومات مصرفی کرونا در کشور توسط فناوران
 
رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در تولید محصولاتی که در دوران کرونا مورد نیاز جامعه بود به اشباع رسیده‌ایم، گفت: در نظر داریم امکان صادرات این محصولات را به کشورهای اروپایی و منطقه‌ای فراهم کنیم.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ اسماعیل قادری‌فر معاون معاونت علمی و رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: یکی از افتخاراتی که جامعه علمی کشور همپا با حوزه درمان و سلامت جهادگران حوزه سلامت در فشارهای اخیر کسب کرده و مورد عنایت و تفقد مقام معظم رهبری و حمایت جدی دولت قرار گرفته نقش‌آفرینی بسیار خوب و شایسته شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی برای تولید ملزومات و لوازم مورد نیاز برای مقابله با اپیدمی کرونا در کشور بوده است. 
* گام‌های بلند دانش‌بنیان ها در حوزه‌های پیشگیری و درمان
 وی افزود: دانش‌بنیان‌ها در حوزه‌های پیشگیری‌، تشخیص و درمان ‌گام‌های بلندی برداشته‌اند. ما در بحث پیشگیری شاهد تولید انواع مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده هستیم، در بحث تشخیص هم تولید انواع کیت‌های تشخیصی PCR و الایزا، دوربین‌های تب‌سنج حرارتی و در بحث درمان هم شاهد تولید دستگاه‌های ونتیلاتور بوده‌ایم و به درجه‌ای از توانمندی رسیده‌ایم که خوشبختانه توانسته‌ایم نیاز داخلی را با کالاهای ایران ساخت و دانش‌بنیان مرتفع کنیم. 
رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ادامه داد: خوشبختانه علی‌رغم ادعاهای پرطمطراقی که کشورهای غربی و آ‌مریکایی دارند و تحریم‌های یکجانبه‌ای که علیه ملت ما وضع می‌کنند و ما را تحت فشار قرار می‌دهند؛ ما در چنین شرایط سختی با نقش آفرینی شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد بوده‌ایم که محصولات به وفور در داخل کشور با توانمندی و دانش فنی ایرانی تولیده شده و با اخذ تاییدیه‌های لازم از مراجع ذی‌صلاح در سازمان غذا و دارو و اداره کل تاسیسات پزشکی وزارت بهداشت وارد بازار خدمت‌رسانی برای جهادگران عرصه سلامت و مردم شد. 

قادری‌فر گفت: ما در تولیدات محصولاتی که در دوران کرونا مورد نیاز جامعه بود به اشباع خوبی رسیده‌ایم و براساس درخواستی که دکتر ستاری معاون علمی و فناوری از رئیس‌جمهوری داشتند و ایشان هم موافقتشان را به شرط اینکه مراکز بهداشتی و درمانی مازاد تولیدات را داشته باشند امکان صادرات این محصولات فراهم شود وبلافاصله شاهد صادرات چندین خط تولید ماسک سه لایه و N95 به برخی از کشورها مانند عراق، ترکیه و حتی چین بودیم. 
* گسترش صادرات محصولات دانش‌بنیان کرونایی را خواهیم داشت
رئیس مرکز فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری به بحث صادرات محصولات اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نخستین محموله کیت‌ تشخیصی بر پایه الایزا که یک محموله ۴۰ هزار عددی بود به کشور آلمان صادر شده است و اوایل هفته گذشته هم یک محموله به ترکیه صادر شد و این نشان‌دهنده این است که ما ظرفیت‌های بالقوه‌ای در حوزه مقابله با کرونا توسط شرکت های دانش‌بنیان شکوفا کردیم که منجر به توسعه بازار صادراتی برا‌ی آنها شده است. ما حتما در عرصه صادرات محصولات دانش‌بنیانی که به تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده باشد و مازاد تولید داشته باشیم قطعا به گسترش صادرات محصولات این فناوران خواهیم پرداخت. 
منبع: فارس
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۲۵۰


ارسال