چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ,27 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۰
در خطبه های نماز عید فطر سیستان و بلوچستان مطرح شد؛
کمک‌های مومنانه؛ نماد زنده شدن ایثارگری در کشور/نابودی اسرائیل در دستور کار انقلاب اسلامی قرار دارد
 
جمعی از ائمه جماعت سیستان و بلوچستان گفتند: کمک های مومنانه مانند ایثارگری‌های دوران هشت سال دفاع مقدس و نماد زنده شدن ایثارگری در کشور است.
به گزارش عصرهامون، آیت الله محامی، نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان در خطبه های نمار عید سعید فطر زاهدان بیان کرد: ماه رمضان با همه برکاتش گذشت و ما باید خودمان را ارزیابی کنیم تا ببینیم که آیا توانسته ایم از معنویت و روحانیت این ماه استفاده کنیم یا خیر؟ خوشا به حال کسانی که توانسته اند حداکثر استفاده را از این ماه داشته باشند،

وی ادامه داد:
 روز عید فطر از جهاتی شبیه به روز قیامت و یوم الحسرت است، همه در فردای قیامت چه خوب و چه بد حسرت خواهند خورد، آنها که بد کرده اند حسرت می خورند کاش خوب بودیم و آنها که خوب بوده اندحسرت می خورند که می توانستند بهتر عمل کنند و از دقایق عمر بیشتر استفاده کنند


آیت الله محامی افزود: امروز که روز عید فطر است همه ما حسرت می خوریم که ای کاش بهتر عمل می کردیم این ماه با همه نعمت هایش گذشت، امام سجاد (ع) هنوز ماه رمضان به اتمام نرسیده اشک می ریختند که ای محبوب من تو چه زود می روی، دعای وداع ماه رمضان در صحیفه سجادیه بیان شده است برخی علما می فرمودند این دعا را در اول ماه رمضان بخوانید تا قدر این ماه را بهتر بدانید و ببنید که چطور امام سجاد(ع) در فراق این ماه اشک می ریزند.

نماینده ولی فقیه در استان خاطرنشان کرد: این گونه به ما آموزش داده اند که در این روز عید فطر با خدا راز و نیاز کنیم و از خداوند طلب عیدی کنیم و بگوییم اگر در این ماه رمضان مورد رحمتت قرار گرفته ام خوشا به حالم و اگر آنقدر بدبخت بوده ام که این ماه آمد و رفت و من از رحمت تو بهره نگرفته ام، خدایا بر این بدبختی و محرومیت من ترحم کن و رحمتت را شامل حال ما بگردان.

وی تاکید کرد: روایت شده که خداوند در روز آخر ماه رمضان رحمتش به میزان تمام ماه رمضان افزون می کند و خداوند هر چه در طول ماه رمضان از رحمتش عطا کرده در روز عید فطربه همان میزان مردم را مشمول رحمتش قرار می دهد و در احادیث آمده است که اگر انسان در ماه رمضان مورد رحمت خدا قرار نگرفت دیگر امیدی به او نیست مگر اینکه روز عرفه را درک کند.

آیت الله محامی اذعان کرد: هر کس هر چه توانسته از این نورانیت بهره مند شود خوشا به حالش اما مهم این است که بتواند این نورانیت را تا سال آینده حفظ کند، در آیات آمده است که روزه واجب شد تا اهل تقوا شویم چرا که روزه تمرین تقوا ،نورانیت، معنویت، انجام کارخیر، به فکر مردم بودن و خدمت به مردم و دوری از گناه است.

به گفته وی، اگر یک ماه تمرین کرده  و توانسته ایم بر هوای نفس غلبه کنیم ماه های آینده نیز می توانیم این نورانیت و معنویت را حفظ کنیم، شبیه آنچه که برای حجاج آمده که وقتی حج تمام می شود فرشتگان بر شانه اش می زنند که خداوند گذشته را بخشید به فکر آینده باش تا آلوده گناه نشوی.


امام جمعه زاهدان در بخش دوم خطبه های نمار عید سعید فطر، گفت: در این ماه روز قدس و سوم خرداد را پشت سر گذاشتیم و با عنایت مقام معظم رهبری رزمایش مواسات و کمک مومنانه در این ماه برگزار شد؛ اخلاق اسلامی و وظیفه اسلامی اقتضا می کند که انسان در برابر سرنوشت جامعه اسلامی احساس مسئولیت کند، این گونه نیست که مسلمان تنها به فکر خود و خانواده اش باشد، همه نسبت به جامعه اسلامی مسئول هستیم در روایات نیز آمده است که کسی که زندگی کند و اهتمامی به امور مسلمین نداشته باشد مسلمان نیست.

وی ادامه داد: انجام وظیفه در قبال مسلمین در جاهای مختلف اقتضای خود را دارد گاهی احساس مسئولیت در برابر سرنوشت کشور است که مورد هجوم دشمن قرار گرفتهو باید در دفاع مقدس حضور یافته و از سرزمین اسلامی دفاع کند حضور رزمندگان ما در عملیات مختلف از جمله فتح خرمشهر از همین جهت بود ورزمندگان با این احساس وظیفه در جبهه ها حاضر شدند و خداوند نیز پیروزی های بزرگی رابه دست آنان رقم زد که با محاسیات دنیوی امکان پذیر نبود.

آیت الله محامی افزود: امام راحل نیز فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد چرا که آزادی خرمشهر کاری خدایی بود که به دست بندگان شایسته خدا انجام شد و مدیون شهدا و خانواده شهدا هستیم.


وی بیان کرد: گاهی احساس وظیفه اسلامی اقتضا می کند که انسان به فکر مردم مظلوم فلسطین باشد که از سرزمین خود آواره شده و یا تحت شکنجه و آزار و اذیت دشمنان هستند امام خمینی(ره) روز جمعه آخر ماه رمضان را روز قدس اعلام کردند و این فرهنگ مقاومت روز به روز میان امت های اسلامی گسترش یافت و مسلمانان بیدار شدند و فهمیدند که نمی توان به وعده های دروغین آمریکا و دولت های وابسته به آن دلخوش کنند.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: تنها راه رهایی مقاومت است و این مقاومت روز به روز قوت گرفت تا آنجا که ارتش اسراییل که روزی میدان دار منطقه بود و هیچ ارتشی قدرت مقابله با آن را نداشت نتوانست در مقابل جبهه مقاومت لبنان و غزه مقاومت کند.


آیت الله محامی افزود: حرکت مومنانه مردم با لبیک به ندای رهبر انقلاب و کمک به نیازمندان نیز از اخلاق اسلامی نشات گرفته است چراکه نمی شود مسلمان سیر بخوابد و در همسایگی او عده ای گرسنه باشند و انسان دغدغه ای نداشته باشد و ادعای مسلمانی کند.

وی اذعان کرد: این حرکت قابل تقدیر است حرکت دستگاه های اجرایی ،مجموعه های مردمی، گروه های جهادی ، طلاب و اصناف در این رزمایش کمک مومنانه حرکت بزرگی بود و هماهنگی گروههای اجرایی در شناسایی نیازمندان استان و حفظ عزت نفس نیازمندان بسار ارزشمند بود و امیدوارم این حرکت جهادی در عرصه های مختلف حفظ شود.


کادر درمان؛ سنگرسازان بی سنگر

حجت االاسلام و المسلمین سید محمد موسوی؛ امام جمعه شهرستان چابهار نیز در خطبه های نماز عید سعید فطر ضمن تشکر و قدرشناسی از خدمات کادر درمانی در بیمارستان ها که در سنگر و خط مقدم مبارزه با این بیماری منحوس هستند، بیان کرد: از همه دست‌اندرکاران نظام سلامت، اعم از پزشکان، پرستاران و همه عزیزانی که در این روزهای سخت با مجاهدت و تلاش‌های شبانه‌روزی و باتحمل سختی‌ها و دوری از خانواده به هم‌وطنان خود، خدمت‌رسانی می‌کنند، به‌نوبه خود سپاسگزاری می‌کنم و از خداوند متعال توفیقات بیشتر آن ها را مسالت دارم.
 
وی با اشاره به رزمایش پر برکت و عظیم کمک مومنانه در سطح کشور، افزود: این حرکت مومنانه یکی از نمادهای عینی ارزش های نظامی الهی است و قطره ای از این ارزش ها را نشان می دهد و در این حرکت مومنانه، مردم، خیران و مسئولان همه آمده اند و این اقدامات آن آیه الهی را عملی می کند که «به دیگران رحم کنید تا خدا به شما رحم کند»
 
 امام جمعه چابهار با بیان این که نقش سنگرسازان بی سنگر در دوران دفاع مقدس و تمامی مقاطع بحرانی کشور بی بدیل و غیر قابل توصیف است، تصریح کرد: سنگرسازان بی سنگر در جبهه های حق علیه باطل در اکثر مواقع حتی از رزمندگان اسلام جلوتر بوده و پیش تر حرکت می کردند، امروز نیز همگام با سایر اقشار جامعه برای لبیک گفتن به فرمان مقام عظمای ولایت جهت انجام رزمایش کمک های مومنانه به اقشار آسیب دیده از شیوع بیماری کرونا پیش قدم شدند.
 
وی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا در دنیا بسیاری از مردم با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو شدند، ادامه داد: با توکل و یاری خداوند ایران اسلامی از این آزمون هم سربلند بیرون خواهد آمد، اما مردم ما باید رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عمل به توصیه‌های ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا را جدی بگیرند.
 
وی با اشاره به روز قدس که روز اسلام و دفاع از مظلوم است، اذعان کرد: روز قدس روز مبارزه با استکبار جهانی و رژیم غاصب و مجهول اسرائیل است.
 
خطیب جمعه چابهار با ابراز امیدواری از این که هر چه زودتر شاهد پیروزی نهایی جهان اسلام به‌ویژه مردم مظلوم فلسطین باشیم، بیان کرد: ملت‌های مسلمان به ویژه ملت ایران در این راستا استکبارستیزی خود را نشان دادند و به آمریکا اعلام کردند با شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی جبهه مقاومت تحت ولایت مقام معظم رهبری به نقش خود در حمایت از مظلومان و آرمان‌های مردم منطقه و مسلمان ادامه خواهد داد.
 
وی گفت: امسال که شیوع ویروس کرونا جهان را آلوده کرده است، موضوع عوض نشده و همان است، این‌که انسان بتواند با آرمان فلسطین بیعت کند و در طول سال پایبند این بیعت باشد و اگر در فضای حقیقی قابل‌اجرا نباشد، در فضای مجازی و در وجدان و ضمیر انسان‌ها قابل‌اجرا است و خواهد بود.
 
حجت الاسلام موسوی با اشاره به اینکه برخی از کشورهای عربی که ادعای رهبری جهان اسلام را دارند به شکل مخفیانه ارتباطاتی با صهیونیست ها برقرار کرده اند، اذعان کرد: برخی کشورهای مسلمان هم به شکل آشکار از اسرائیل غاصب حمایت می کنند و قصد آنان این است که نام فلسطین از اذهان عمومی جهان پاک شود.
 
امام جمعه شهرستان چابهار خاطرنشان کرد: با رهبری‌های مقام معظم رهبری، جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه از مواضع ضد آمریکایی و ضد صهیونیستی خود عقب نشینی نکرده است و به خوبی راه مقاومت با توصیه های حکیمانه امام خامنه‌ای ادامه خواهد داشت تا روزی که قدس آزاد شود.
 
نماز؛ حلقه وصل عبد و معبود
 حجت الاسلام والمسلمین عظیم بامری، امام جمعه دلگان نیز در خطبه های نماز عید سعید فطر این شهرستان با اشاره به اینکه یکی از عوامل تقرب انسان، نماز است، گفت: نماز حقله وصل بین عبد و معبود است.
 
وی اضافه کرد: به واسطه نماز  انسان با پروردگار ارتباط برقرار می کند، در بحث نماز هم خود عامل باشیم و هم به اهل خانواده و همچنین دیگران توصیه کنیم که این فریضه الهی را برپا دارند.
 
امام جمعه دلگان ادامه داد: کسانی که دارای اخلاق نیک و خوش هستند، قطعا مورد لطف و کرامت پروردگار جهانیان قرار خواهند گرفت.
 
حجت الاسلام والمسلمین بامری خاطرنشان کرد: سعی کنیم در این روز که خداوند همه بندگان متقی خود را مورد لطف و بخشش قرار می دهد، دیگران را ببخشیم.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به شیوع ویروس منحوس کرونا و توصیه های مراکز بهداشتی و درمانی، از مصافحه و معانقه خودداری شود.
 
 
نابودی اسرائیل در دستور کار انقلاب اسلامی قرار دارد
 
حجت الاسلام و المسلمین شجاع الدین ابطحی، امام جمعه ایرانشهر هم ضمن تبریک این روز عظیم الشان به نمازگزاران، بیان کرد: یکی از دستاوردهای مهم که انسان می تواند در ماه مبارک رمضان به آن دست یابد تقوا است.
 
وی افزود: در ماه مبارک رمضان انسان به کارهایی چون سحرخیزی، خواندن قرآن، نماز مستحبی و ذکر خدا عادت می کند ولی هنر اصلی مردم این است که در طول کل سال مرام و سیره این ماه پرخیر و پر برکت را ادامه دهند.
 
امام جمعه اهل تشیع ایرانشهر ادامه داد: خداوند انسان های مومن و با تقوا، را تحت حمایت خود قرار می دهد و آنان می توانند در سایه و عنایت پروردگار عالم به سر ببرند.
 
وی عنوان کرد: ویروس منحوس کرونا روزهایی از سال گذشته و امسال را تحت تاثیر قرار داده که باعث بر هم زدن بسیاری از برنامه های مذهبی، اجتماعات مردم شده و خسارت های بسیار جبران ناپذیری را به دنیا تحمیل کرد و تنها کشوری که تاکنون توانسته سربلند باشد، ایران است.
 
ابطحی تصریح کرد: جانفشانی های کادر پزشکی و پرستاری و درمانی در کشور ایران مثال زدنی است و این فداکاری و از جان گذشتگی آنان در هیچ کجا دنیا دیده نشده است.
 
وی گفت: در کشور ایران بسیاری از نیرو ها چون سپاه، ارتش، بسیج، گروه های جهادی، دانشجویی به صورت نیروهای طالب خدمت در مبارزه با ویروس منحوس کرونا وارد میدان شدند و در هیچ کشوری این چنین موقعیت های انسانی دیده نمی شود، مردم ایران باید قدر خود را بدانند.
 
این خطیب جمعه با بیان این که تاکنون بزرگترین خیانت ها از جانب دولت به مردم شده است، بیان کرد: نرخ رشد جمعیت در ایران به زیر یک درصد رسیده و این مسئله فاجعه است.
 
وی گفت: با وجود این که در کشور ایران از داخل و خارج کارشکنی های متفاوتی اعم از خیانت، دزدی و... انجام می شود، اما تنها مسئله مهمی که حائز اهمیت است این که ماهیت انقلاب اسلامی پویا بوده و حرکت آن متوقف نشده است.
 
امام جمعه ایرانشهر خاطر نشان کرد: بعد از شهادت سردار دل ها با حمله به عین الاسد ایران اقتدار خود را به آمریکا نشان داد و اکنون ۵ کشتی حامل نفت از این کشور عازم ونزوئلا است و دشمنان کشور جرات نزدیکی و رویارویی با آن را ندارند.
 
به گفته وی؛ سخنان مقام معظم رهبری در روز قدس بازتاب جهانی در خبرگزاری ها و رسانه ها داشت، به گونه ای که خود اسرائیل باخبر شد و در حالی که اهمیت سخنان ایشان کمتر از اصل راهپیمایی نبود.
 
ابطحی گفت: یکی از کارهایی که در دستور کار انقلاب اسلامی قرار دارد؛ محو کردن اسرائیل از صحنه روزگار است.
 
وی اذعان کرد: امروزه قربانیان کرونا هر لحظه شناسایی و شمارش می شوند، اما تاکنون کسی نپرسیده در عراق، سوریه، چند نفر شهید و اسیر شدند و چه تعداد از نوامیس عراقیان توسط عربستان فروخته شده است.
 
ابطحی در پایان بیان کرد: با زورگویان عالم باید با اقتدار سخن گفت تا زمان آمدن امام زمان (عج) که بساط آنان برچیده شود.
فلسطین با همه پرسی باید آزاد شود

حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر کیخا امام جمعه شهرستان زابل نیز در خطبه های نماز عید سعید فطر گفت: برکت ماه رمضان با شرکت مومنان در نماز های جمعه و نماز های جماعت همچنان ادامه خواهد داشت.
 
وی افزود: اینکه انقلاب اسلامی نصیب مردم ایران شده است، از الطاف الهی به شمار می رود، انقلاب امروز فراتر از مرزهای خود است، به گونه ای که در کل جهان توانسته ایم آن را صادر کنیم.
 
امام جمعه زابل گفت: ایستادگی جبهه مقاومت در برابر استکبار جهانی باعث شده است تا دشمن کیلومتر ها دورتر از مرزهای ایران قرار گیرد، امروز نه به پهنای تمام بلاد اسلامی بلکه به وسعت آزادگان جهان عمق راهبردی نظام اسلامی نفوذ کرده است.
 
وی بیان داشت: هر کجا که انقلابی بوده ایم و انقلابی عمل کردیم، عملکردی موفق داشته ایم مثال بارز آن را می توان برای هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد.
 
حجت الاسلام کیخا تصریح کرد: جنگ را توانستیم با جوان های انقلابی پیروز شویم، امروز هم در اقتصاد می توانیم با اعتماد به سلیمانی ها پیروز جنگ اقتصادی شویم.
 
وی گفت: در صنعت هوا و فضا و ساخت موشک اگر امروز موفقیت کسب کرده ایم، به برکت انقلابی عمل کردن است لذا مشکلات اقتصادی را می توان با انقلابی عمل کردن مدیران حل کرد.
 
امام جمعه زابل افزود: ویروس کرونا که امروز جهان را به زانو در آورده است روی دیگر مدعیان تکنولوژی را نمایان کرد و باعث شد تا نقاب از چهره حقیقی اروپا و آمریکا که خود را با فرهنگ و با اخلاق معرفی می کردند، برداشته شود.
 
امام جمعه زابل تصریح کرد: در روز جهانی قدس همه جهان پای منبر حضرت آقا نشستند، در روزهایی که کرونا باعث شد راهپیمایی این روز برگزار نشود، اما متفاوت تر از هر دوره ای روز قدس برگزار شد.
 
وی گفت: استکبار جهانی در نظر دارد که فلسطین را محدود به یک منطقه کوچک کند اما همه اراضی این کشور متعلق به فلسطینیان است.
 
امام جمعه زابل ادامه داد: باید با همه پرسی از مردم فلسطین که مسیحیان، مسلمانان و یهودیان هستند آینده سیاسی این کشور مشخص شود.
 
مبارزه برای آزادی فلسطین جهاد فی سبیل الله است
 
حجت الاسلام و المسلمین حاتم بامری امام جمعه موقت شهرستان سراون نیز با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در روز قدس، بیان کرد: روز قدس حلقه وصلی برای مسلمانان در خصوص فلسطین است.
 
 وی افزود: سیاست عمده استکبار جهانی و رژیم جعلی صهیونیستی  کم رنگ کردن و به فراموشی سپردن مسئله فلسطین است.
 
 امام جمعه موقت شهرستان سراوان با اشاره به این که مبارزه برای آزادی فلسطین جهاد فی سبیل الله است، ادامه داد: اسرائیل  قدس شریف را با شدید ترین جنایت ها غصب و مردم مظلوم فلسطین را از سرزمین اجدادی آنها خارج کرده است.
 
حجت الاسلام و المسلمین بامری اضافه کرد: روز عید شبیه ترین روز به روز قیامت است، با بیرون آمدن از خانه و رفتن به سمت مصلاها  مانند بیرون آمدن از قبور و رفتن به پیشگاه خداوند متعال است.
 
وی خاطر نشان کرد: دادن زکات فطریه عامل تطهیر و تزکیه مسلمانان و زکات فطریه موجب تطهیر انسان می شود.
 
امام جمعه موقت شهرستان سراوان با اشاره به اینکه عید فطر روز شکر گذاری از حق تعالی است، گفت:  در این روز شکر یک ماه روزه دذاری و توفیق عبادت، ذکر و توسل به بارگاه کبریایی حضرت حق تعالی به جا آورده می شود.
 
حجت الاسلام و المسلمین بامری با بیان اینکه عید فطر روز دریافت پاداش و جوایز آسمانی است، خاطر نشان کرد: امروز عید متعلق به کسانی است که مغفرت الهی را به دست آورده اند چرا که این روز روز لقاء الله است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۴۸۵


ارسال