پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ,2 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۹
​یک کارشناس اجتماعی:
ورود فرزندان به چرخه جرم نتیجه ضعف کنترل اجتماعی است
 
غلامرضا باغ شیرین گفت: اگر فرزندان خانواده تحت تاثیر جرم پدر یا مادر قرار گیرند و نظارت و کنترل اجتماعی بر دیگر اعضای خانواده کم باشد بچه ها را به چرخه جرم وارد می کند و بازتولید جرم ایجاد می شود و نسل آینده میراث دار جرم والدین خواهد بود.
غلامرضا باغ شیرین، رئیس اداره پیشگیری‌های امنیتی انتظامی دادگستری سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، گفت: دستگاه قضایی به شکل مستقیم زندان را مدیریت می کند که تعداد زندانیان به حداقل برسد، تعدیل مجازات و نظام بیمار داری و ... برای حمایت از زندانیان است.

وی بیان کرد: در مرکز مطالعات معاونت پیشگیری پنلی با عنوان راهبردهای حمایت از خانواده های زندانیان و محکومان وجود دارد، زیرا اگر زندانی فعل جرم انجام می دهد باید خودش مورد مجازات قرار گیرد نه خانواده اش.

باغ شیرین اضافه کرد: یکی از سیاست ها در زمینه مجازات های درجه 6 و هشت از یک روز تا دو سال، استفاده از راهبردهای جایگزین حبس و کاهش حضور زنان و مردان در زندان است، مگر این که فعل مجرمانه درجه مجازات بالایی داشته باشد.

این کارشناس اجتماعی ادامه داد: بنابراین در حمایت از خانواده زندانیان و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، تقریبا همه زندانیان استان به جز افرادی که نتوانستند وثیقه لازم را تهیه کنند یا کسانی که فی نفسه برای جامعه خطرناک هستند و جرائم خاص امنیتی و سرقت های مقرون با آزار و مواردی از این قبیل را مرتکب شدند مرخصی گرفتند.

وی تصریح کرد: دوره های مراقبت بعد از خروج جنبه نظارتی و مددکاری دارد که حوزه مددکاری بازاجتماعی، کنترل و افزایش مهارت های اجتماعی را برای خانواده ها انجام می دهد، به علاوه در حوزه اشتغال بسته های مالی، تسهیلات و مواردی از این دست برای حمایت از زندانیان و خانواده های آنان در نظر گرفته شده است.

به گفته این مقام مسئول، نوع نگاه در جامعه نسبت به زندانیان و خانواده های آنان باید عوض شود، نگرش جامعه به مددجویان زندان همان نگاهی است که نسبت به مصرف کننده مواد مخدر پس از بهبود یافتن وجود دارد.

باغ شیرین گفت: استعلام و بی اعتمادی پیگیری فرآیندهای جذب زندانیان را پس از خروج با چالش مواجه می کند که در این حوزه هم اداره مشاوره و مددکاری زندان و اداره مراقبت های بعد از خروج کار کردند و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان هم دوره های مهاجر و کارگاه های علمی کاربردی و ... را برگزار کرده است.

انتهای پیام/

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۴۹۳


ارسال