پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ,2 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
احمد رضا طاهری گفت:هدف آمریکا از تحریم پلیس ایران کاستن قدرت و نفوذ نهادهای مهم امنیتی و انتظامی در داخل و خارج است.
به گزارش عصرهامون، احمد رضا طاهری کارشناس علوم سیاسی در گفت و گو با شستون با اشاره به اینکه هر کشوری نیازمند برقراری نظم و امنیت است و برقراری نظم و امنیت نیاز به نهادهایی چون نیروی انتظامی دارد، بیان کرد: این یک مسئله کلی است و بنابراین ایران در این خصوص مستثنی نیست.

وی در تکمیل مطلب فوق اضافه کرد: در اوایل دهه دوم انقلاب اسلامی سه نهاد شهربانی، ژاندارمری، و کمیته، در یکدیگر ادغام شده و تحت عنوان یک سازمان به نام نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا ناجا مسئولیت برقراری نظم و امنیت داخلی را بر عهده گرفتند.

این استاد یار دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همچنین، انقلاب اسلامی چارچوب خاص خود را دارد و در نتیجه چارچوب فکری نظم و امنیت با چارچوب فکری نظم و امنیت نهادهایی چون ژاندارمری و شهربانی که قبل از انقلاب به وجود آمده بودند مناسب نبودند، به عبارت دیگر، ناجا جهت برقراری نظم و امنیت داخلی با استانداردهای انقلاب اسلامی روی کار آمد.

طاهری در خصوص ارزیابی عملکرد ناجا در خصوص مبارزه با مواد مخدر و برقراری نظم و امنیت در جامعه با توجه به اینکه این سازمان به چندین شاخه تقسیم می شود که یکی از آنها مبارزه با مواد مخدر است که نمیتوان بدون پژوهش و تحقیق  دقیق و شفاف به این پرسش پاسخ داد، گفت: لازم به یادآوری است که ایران در یکی از استراتژیک ترین مناطق دنیا قرار گرفته که بسیاری از کارشناسان موقعیت استراتژیک ایران را بی‌نظیر  می دانند.

وی افزوود: یکی از بزرگترین چالش ها برای ایران مبارزه و مقابله با پدیده مواد مخدر بوده  که طبیعتا رویکرد مقابله و مبارزه با مواد مخدر همراه با ضعف و قوت بوده است که با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران و همسایگی با افغانستان و پاکستان این چالش طبیعی به نظر میرسد.

این کارشناس علوم سیاسی ادامه داد: تعداد زیادی از برادران انتظامی ما برای برقراری نظم و امنیت داخلی در این راه شهید شده اند و این بدین معناست که در مهار بحران ها و خدمت به مردم و برقراری امنیت ناجا به سهم خود نقش مهمی ایفا نموده است.

طاهری در ادامه علت تحریم قرار دادن نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران را جنگ قدرت و کنترل خاورمیانه عنوان و خاطر نشان کرد: یکی از مهمترین روش های کنترل خاورمیانه کنترل ایران است، جمهوری اسلامی ایران در خصوص زورگویی های آمریکا کوتاه نیامده و در نتیجه آمریکایی ها هم سعی می کنند بیشتر ایران و ایرانیان را تحت فشار قرار دهند تا بتوانند به اهداف خود دست یابند، این اهداف هم اقتصادی و هم سیاسی هستند.

وی تصریح کرد: هدف آمریکا از تحریم پلیس ایران کاستن قدرت و نفوذ نهادهای مهم امنیتی و انتظامی در داخل و خارج است.

این کارشناس علوم سیاسی گفت: طبیعتا گاهی خشونت از جانب پلیس صورت میگیرد و این مسئله بهرحال طبیعی است، بعنوان مثال گاهی بخشی از مردم یک جامعه یا گروهی از مردم یا افراد خاصی دانسته یا ندانسته علیه نظم و امنیت اقدام می کنند که پلیس در چنین مواردی گاهی مجبور می شود از خشونت استفاده کند، که به نظر یک مسئله کلی است که در تمام دنیا کم و بیش وجود دارد به هرحال نیت این نوع سازمان ها برقراری نظم و امنیت است.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۵۳۳


ارسال