چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ,15 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
حضور ایران در مسیری بسیار طولانی و حیاط خلوت آمریکا به نوعی پیام اقتدار آمیز دیگری را به جهانیان مخابره می کند و نشان می دهد هر چقدر که آمریکا تحریم های خود را بیشتر می کند ایران با ابتکار عمل و اقتدار بیشتری در نزدیک ترین منطقه نسبت به کاخ سفید حضور یافته و نیازهای خود را تامین می کند.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ صادرات بنزین به کشور ونزوئلا با توجه به اینکه هم ایران و هم این کشور توسط آمریکا با شدیدترین تحریم ها محاصره اقتصادی شده است، حائز پیام مهمی بود که این روزها به جهان مخابره شده است.
ایران به طور آشکارا نفتکش های خود را راهی دریای کارائیب کرد و چندین محموله بنزین به کشور ونزوئلا صادر کرد. این موضوع هم به نوعی دور زدن آشکار تحریم ها بود و هم اینکه هیمنه آمریکا در این حوزه را به شدت خدشه دار کرد.
 
ایران با صادرات بنزین به ونزوئلا نشان داد که رژیم تحریم های آمریکا نمی تواند در جهان حکم فرما بشود و به غیر از شرکای غربی کاخ سفید کشورهایی هستند که کشورمان می تواند حتی فرسخ ها دور از منطقه خاورمیانه با آنها تبادل تجاری صورت دهد.
 
از سوی دیگر ایران نشان داد که می توان به جای مذاکره با آمریکا که به نوعی به رسمیت شناختن این تحریم هاست، با ابتکار عمل اقدام به برقراری روابط تجاری با کشورهای مختلف کرد. اینکه نفتکش های ایرانی با پرچم کشورمان به آب های کارائیب رفت و با وجود تهدیدهای آمریکا به سلامت به ونزوئلا رسید خود نشان می دهد که کشورمان راه های شکست تحریم های آمریکایی را به خوبی بلد است.
 
از سوی دیگر حضور ایران در مسیری بسیار طولانی و به نوعی حیاط خلوت آمریکا به نوعی پیام اقتدار آمیز دیگری را به جهانیان مخابره می کند نشان می دهد هر چقدر که آمریکا تحریم های خود را بیشتر می کند ایران با ابتکار عمل و اقتدار بیشتری در نزدیک ترین منطقه نسبت به کاخ سفید حضور یافته و نیازهای خود را تامین می کند.
 
 
صادرات غیر نفتی ایران با یک پیام کلیدی 
 
از سوی دیگر صادرات بنزین خود نقطه عطف دیگری در صادرات غیرنفتی کشورمان بود. همواره کارشناسان مطرح می کردند که ایران بایستی از خام فروشی نفت که بیشترین سود را عاید کشورهای غربی می کند، پرهیز کند و به جای آن به محصولات نفتی از جمله بنزین که در جهان بهتر فروخته میشود، تکیه کند.
 
فروش محصولات نفتی از جمله بنزین از سوی کارشناسان یکی دیگر از راه‌ های تحریم های نفتی ایران مطرح می شد. 
 
در همین رابطه، روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، نزدیکی روزافزون روابط ایران و ونزوئلا و مراوده تجاری میان دو کشور را که هدف شدیدترین تحریم‌های اقتصادی آمریکا بوده‌اند، موجب نگرانی دشمن مشترک آنها توصیف کرد.
 
رای الیوم هم نوشت: «ورود نفتکش ایران به بندرگاه‌های ونزوئلا، بزرگترین شکست برای استکبار آمریکاست و اگر آمریکا جرأت کند و دست به تحریک ایران بزند، قطعا مقدمه‌ای برای شکست‌های مشابه به ویژه در خلیج فارس و دریای عمان خواهد بود.»
 
حتی کارشناسان بی بی سی فارسی نیز اعتراف کردند که صادرات بنزین به ونزوئلا از سوی ایران که به طور مستقیم و آشکارا صورت گرفت ضربه مهلکی به آمریکا زد و به طور آشکار از شکست تحریم های آمریکا و راه حل های ایران برای برون رفت از مشکلات تحریمی و اقتصادی را نشان داد. 
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۵۷۷


ارسال