شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ,11 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۱
ایرانسلی که همدلانه رفتار نکرد
 
کنسرت آنلاین همایون شجریان به همراه ارکستر مجلسی تهران که با حمایت مالی «لنز» ایرانسل همراه بود، به دلیل قطع مکرر صدا و تصویر، اعتراضاتی را به همراه داشت.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ در این چند ماهی که جهان درگیر ویروس منحوس کرونا شده است و زندگی روزمره مردم تحت الشعاع این ویروس قرار گرفته است، برخی از هنرمندان به این دلیل که هم خودشان از فضای هنر خیلی دور نشوند و هم برای این که مردم را تا حدودی سرگرم کنند تا این دوران کرونایی را اندکی راحت تر سپری و تحمل کنند، به شیوه های مختلف، در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و برخی از vodها دست به هنرنمایی زدند؛ بازیگران گفتگوهای 2 نفره و گاهی استندآپ و خواننده ها و موزیسین ها کنسرت آنلاین اجرا کردند و این گونه در کنار مردم بودند.
در چند روز گذشته خبر اجرای کنسرت آنلاین دو ستاره موسیقی ایرانی خیلی از طرفداران و مخاطبان آنها را خوشحال کرد و مشتاق بودند که هر چه سریعتر کنسرت آنلاین این دو هنرمند را ببینند. کنسرت کلهر در صندلی های خالی تالار وحدت برگزار شد و از اینستاگرام خود این هنرمند نیز به صورت آنلاین قابل مشاهده بود تا همه بتوانند به صورت رایگان آن را ببینند. اما کنسرت همایون شجریان قرار بود از طریق تلویزیون اینترنتی لنز ایرانسل به صورت زنده پخش شود. نکته نحوه اکران و ارائه کنسرت شجریان این است که برای استفاده از این نرم افزار باید هزینه کرد و حق اشتراک خرید و این ماجرا تنها موردی است که در این چند وقت اخیر رخ داده است و تنها کنسرت آنلاینی است که به صورت رایگان انجام نشد.

تلویزیون اینترنتی لنز حامی مالی کنسرت شجریان بود که این برای یک اجرای گروهی طبیعی است و می دانیم که اگر شجریان به تنهایی می خواست کنسرت بدهد به اسپانسر نیاز نداشت اما وقتی پای گروه ارکستر مجلسی تهران و بردیا کیارس و تعداد زیادی نوازنده به میان می آید، نیازمند حامی مالی می شود، نکته جالب توجه این است که از چند روز قبل تبلیغات گسترده ای شد که بزرگترین کنسرت آنلاین کشور توسط همایون شجریان و تیم همراهش برگزار می شود اما اولین سوالی که پیش می آید این است که چرا مانند دیگر خواننده ها کنسرت رایگان برای عموم مردم اجرا نکردند که در این شرایط و روزهای کرونایی برای ساعتی مردم را سرگرم و حال دلشان را خوب کنند؟ این روش پخش و اجرا تنها تبلیغ و منبعی برای درآمدزایی لنز ایرانسل نبود؟ آیا لنز نمی توانست حامی این کنسرت باشد و از طریق تلویزیون آنلاین خود مردم را میهمان این کنسرت کند و تنها به تبلیغی برای خود اکتفا کند؟ همه این موارد کار زیبای شجریان را در رنگ و لعاب سودجویی بی مورد ایرانسل، زیر سوال می برد.
حتی اگر از این نکته گذر کنیم و بگوییم طبیعی است که برای دادن حق مشاهده کنسرت به مردم از طریق لنز، از آن ها پول دریافت کردند اما مشکلاتی در اجرای کنسرت پیش آمد که همه ذوق و شوق مخاطب و علاقه مندان این خواننده را از بین برد. قطع و وصل شدن صدا باعث شد کیفیتی که مردم از همایون انتظار داشتند را نبینند و کنسرت خوبی را شاهد نباشند.
چنین اتفاقاتی در دنیای موسیقی و اجرای زنده پیش می آید و کسی از این بابت خرده ای بر اجرا کنندگان نمی گیرد اما وقتی چنین مشکلاتی پیش می آید انتظار می رود فرهنگ عذرخواهی را در خود تقویت کنیم و از مردم بابت اختلال به وجود آمده عذر خواهی کنیم. ایرانسلی که می توانست به صورت رایگان این برنامه را پوشش دهد تا افراد بیشتری از جامعه که علاقه‌مند بودند کنسرت همایون را ببینند و بشنوند از آن لذت ببرند، اما گویا کرونا نیز راهی است تا برخی بتوانند به بهانه آن به کسب درآمد بیشتر فکر کنند.
به قلم: احسان رستمیان
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۵۹۶


ارسال