دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ,6 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
توسعه صادرات یکی از عوامل اصلی رونق اقتصادی و نسخه ای شفا بخش برای حل مشکل بیکاری در سیستان و بلوچستان محسوب می شود.
به گزارش عصرهامون، سیستان و بلوچستان یکی از استان هایی است که مرز خاکی نسبتا طولانی با همسایگان شرقی ایران دارد. از طرفی، وجود چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور نیز استعداد توسعه فعالیت های تجاری در جنوب شرق کشور را تا حد زیادی افزایش داده است.

آمارها نشان می دهد، میزان صادرات سال گذشته سیستان و بلوچستان 17 درصد افزایش داشته است که می تواند نویدبخش آینده روشن تجارت در این خطه از ایران اسلامی باشد.

محمد رفیع سلطانزاده، معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان در این خصوص به خبرنگار ما گفت: در سال 98، یک میلیون و 356 هزار و 807 تن کالا با ارزش بیش از یک میلیارد و 90 میلیون دلار از گمرگات و بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان و منطقه آزاد چابهار صادر شده است.

وی با بیان این که بر اساس آمار و تحلیل ها صادرات استان از لحاظ ارزش 17درصد افزایش  داشته است، افزود: طی این مدت  بدون احتساب منطقه آزاد چابهار کالاهایی به ارزش یک میلیارد و 75 میلیون دلار از استان صادر شده است.

این مقام مسئول خاطرنشانکرد: اقلام عمده صادراتی از گمرکات و بازارچه های مرزی استان شامل مصالح ساختمانی (سیمان)، میوه، نخود خام ، گاز، گوگرد، خرما  و صیفی جات، پودر لباسشویی، قیر، محصولات سرامیکی، کیسه پلاستیکی بوده که به کشورهای  پاکستان، افغانستان، ترکیه، کویت، امارات و سایر کشورها صادر شده است.

انتهای پیام/

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۶۰۹


ارسال