چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ,15 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۸
وال استریت ژورنال:
محاکمه نتانیاهو؛ سرآغاز یک جنگ طولانی میان صهیونیست‌ها
 
روزنامه وال استریت ژورنال طی گزارشی اعلام کرد که محاکمه بنیامین نتانیاهو سرآغاز یک جنگ طولانی میان صهیونیست‌هاست.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ « بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی چند روز قبل در سه پرونده اتهام به رشوه خواری، خیانت در امانت و فریب در دادگاه قدس اشغالی محاکمه شد. این اولین بار در تاریخ صهیونیست‌ها بود که نخست‌وزیر آنها در طول دوران حکومت خود محاکمه می‌شود.
همزمان با شروع جلسه دادرسی، مخالفان و موافقان نتانیاهو دست به تظاهرات زدند.
 
نتانیاهو به هنگام ورود به دادگاه، پلیس و دادستان را متهم کرد و افزود که این پرونده سازی‌ها علیه او با هدف سرنگونی رژیم صهیونیستی شکل گرفته است. وی در دادگاه حضور یافت تا در برابر جامعه صهیونیستی از خود دفاع کند و کابینه خود را یک حاکمیت مقتدر در اوج بحران‌ها نشان دهد.
 
نتانیاهو که چند هفته قبل پس از یک بن بست سیاسی یک ساله و در توافق با رقیب خود «بنی گانتس» رهبر حزب آبی و سفید برای تشکیل کابینه ائتلافی به عنوان نخست وزیر این رژیم سوگند یاد کرده بود، تشکیل دادگاه برای رسیدگی به اتهاماتش را توطئه جناح چپ علیه وی برای سرنگونی احزاب راستگرا دانست.
 
در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه نتانیاهو که برای ماندن در صحنه سیاسی صهیونیست‌ها دست به هرکاری می‌زند٬ الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی است.
 
اما پیش بینی می‌شود که محاکمه نتانیاهو سال‌ها ادامه یابد و این نشانگر سیاست‌های ضعیف و سرکوب شده رژیم صهیونیستی است.
 
یکی از وکلای نتانیاهو اعلام کرد که تیم حقوقی وی تا قبل از ماه مارس هیچ مدارک اولیه‌ای جهت رفع اتهام ارائه نخواهد داد.
 
در خارج از دادگاه تظاهرکنندگان صهیونیست پلاکاردهایی را که روی آن شعارهایی علیه نتانیاهو نوشته شده بود در دست داشتند و برخی نیز شعار «دموکراسی ......دموکراسی» سر می‌دادند.
 
این سیاستمدار 70 ساله در حال حاضر پیرترین سرکرده صهیونیستی است که در دوره پنجم نخست‌وزیری به سر می برد و پیش‌بینی می‌شود همچنان طمع زیادی برای ماندن در قدرت داشته باشد.
 
نتانیاهو پس از تشکیل کابینه ائتلافی در اوایل ماه جاری میلادی به خبرنگاران صهیونیستی اعلام کرد که تشکیل این کابینه آخرین تلاش‌های او نیست. اما اگر وی در دادگاه محکوم شود ، مجبور به استعفا خواهد شد.
 
در هفته‌های اخیر، نتانیاهو حملات شدیدی علیه دادستان عمومی و پلیس که او را متهم کرده است، آغاز کرد. پیش از این توییتر، مقالاتی در رابطه با حملات وی به وزیر امور خارجه سابق اسرائیل منتشر کرده بود. در همین راستا یکی از وکیل مدافعان رژیم صهیونیستی اسرائیل ابراز کرد که ما دو دادگاه خواهیم داشت، یک دادگاه در دادگاه و دیگری در مطبوعات .
 
نتانیاهو که بارها از جلسات محاکمه گریخته، در ابتدای محاکمه خواستار عدم حضور خود در نخستین جلسه دادگاه شد. وی شیوع ویروس کرونا و عدم امکان حضور در دادگاه به دلیل رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی را برای حاضر شدن خود بهانه کرد؛ اما با درخواست وی موافقت نشد واکثر متهمان می‌بایست در دادگاه حاضر می شدند.
 
در دادگاه قرار بر این شد که سه قاضی مسئول رسیدگی به این پرونده شوند و از 300 شاهد نیز پرس‌وجو به عمل آید. شاهدان توافق کردند که در ازای بهبود مشکلات حقوقی ، علیه وی شهادت دهند.
 
نتانیاهو به معاملات غیرقانونی با شرکت‌ها متهم و همچنین مظنون به اعمال نفوذ بر رسانه‌ها شد. او همچنین به دریافت هدیه‌های گرانبها از تاجران و دادن امتیاز به ثروتمندان محکوم شد.
 
از دیگر اتهامات او دادن امتیازات حقوقی به مبلغ 520 میلیون دلار به شرکت مخابرات «بیزیک» بزرگترین اپراتور مخابراتی رژیم صهیونیستی برای استفاده از نفوذ رسانه‌ای این شرکت است که در مقابل سهامداران شرکت بیزیک معامله بزرگی را به نفع نتانیاهو و همسرش انجام داده بودند.
 
طی جلسه روز یکشنبه وکلای نتانیاهو خواستار چند ماه دیگر زمان برای بررسی جوانب ادله ارائه شده علیه او شدند در حالی که دادستانی کل درخواست کرد، هر چه سریع‌تر دادگاه به اظهارات شنود گوش بدهد. سه قاضی دادگاه نتانیاهو نیز گفتند، درخواست‌های دو طرف را بررسی خواهند کرد. آنها جلسه دادگاه را بدون تعیین تاریخ جدید ازسرگیری جلسات محاکمه به زمانی دیگر موکول کردند. این در حالی است که ده‌ها تن از طرفداران و مخالفان نتانیاهو در اطراف دادگاه که شاهد حضور نیروهای امنیتی بود، تظاهرات کردند.
 
نتانیاهو به عنوان رهبر حزب دست راستی لیکود، تاکنون طولانی‌ترین دوران نخست‌وزیری اسرائیل را برعهده داشته است. او از سال 2009 تاکنون نخست‌وزیر بوده است. او سه پرونده قضایی دارد که به پرونده‌های 1000، 2000 و 4000 معروف هستند و در این سه پرونده با اتهامات رشوه، کلاه‌برداری و نقض اعتماد عمومی روبه رو است.
 
از سوی دیگر «ایهود باراک» نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی، همزمان با اولین جلسه دادگاه نتانیاهو، از سخنرانی او پیش از شروع محاکمه‌اش انتقاد کرد. نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در پیامی توئیتری از درخواست نتانیاهو برای انتشار اسناد محاکمه و پوشش زنده جلسه دادگاهش انتقاد کرد و آن را تلاشی بی‌فایده برای ترساندن دادگاه دانست. باراک رفتار نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پیش از آغاز جلسه دادگاهش را مشابه رفتار اوباش دانست.
 
به گفته کارشناسان حقوقی مستقل ، نتانیاهو باید روز یکشنبه در دادگاه حاضر می‌شد. اما اگر محاکمه‌ها طولانی شود، بر اساس توافق دادستان می‌تواند از ادامه حضور در دادگاه خودداری کند. برخی از کارشناسان گفتند که پیش از این نتانیاهو برای محافظت از خود در برابر اتهامات در اوایل سال جاری میلادی از پارلمان (کنست) علیه مجازات خود درخواست مصونیت کرد که این مصونیت تا زمان حضور وی در دادگاه موقتی بود. پس از آن بنی گانتس با کمیسیون قضایی کنست برای جلوگیری از اعطای مصونیت قضایی به نتانیاهو رایزنی کرد.
 
اگر نتانیاهو توافق خود را با بنی‌گانتس نقض کند و یا بخواهد بعد از اتمام کابینه فعلی در سال 2024، کابینه جدیدی را تشکیل دهد، باز هم روال گذشته خود را ادامه می‌دهد و برای محافظت از خود دست به هر کاری خواهد زد.
 
منبع: تسنیم
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۴۶۴۴


ارسال