دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۰
رئیس انجمن حمایت از بیماران تالاسمی چابهار عنوان کرد؛
بیماران نیازمند چشم انتظار خیراندیشی مردم هستند/بانک خون چابهار در شرایط بحرانی است
 
نسیم جک از مردم شهرستان های چابهار و دشتیاری و کنارک درخواست کرد با توجه به کمبود خون در این روزهای سخت، برای اهدای خون، این عمل خیرخواهانه شرکت کنند و در این روزها بیماران تالاسمی را تنها نگذارند.
به گزارش عصرهامون به نقل از چهاربهاران، به دنبال پیشروی بیماری کرونا، آمار اهدای خون به قابل توجهی کم شده است، کاهش مراجعه مردم به مراکز اهدای خون به دلیل کم شدن میزان تردد افراد در سطح شهر و نگرانی افراد از انتقال ویروس کرونا از جمله دلایل کاهش میزان مراجعه مردم برای اهدای خون است.

شهروندان نوع‌دوست توجه داشته باشند که ترس از کرونا موجب این نشود که اهدای خون را فراموش کنند، نیاز به خون همیشگی است مخصوصا برای بیماران خاص و تالاسمی ها که نیاز مبرم دارند و به کمک این بیماران بشتابیم.

 ادامه دار بودن شیوع بیماری کرونا در استان سیستان و بلوچستان و چابهار سبب کاهش چشمگیر اهداکنندگان خون شده و با وجود مصرف بالای خون در چابهار به سبب وجود بیماران تالاسمی، انتقال خون و بیمارستان امام علی (ع) این شهرستان با کمبود شدید خون و فرآورده های خونی روبرو شده اند.

این ویروس از طریق خون منتقل نمی‌شود و از سوی دیگر با اهدای یک واحد خون می‌توان جان سه نفر را نجات داد.

انتقال خون چابهار در دو شیفت صبح و عصر پذیرای اهداکنندگان خون است

نسیم جک؛ رئیس انجمن حمایت از بیماران تالاسمی شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره به اینکه این روزهای بحرانی شیوع کرونا برای بیماران تالاسمی ما مشکل‌آفرین شده است بیان کرد: به دلیل پیشروی و افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، مراجعه به مرکز اهدای خون در چابهار به شدت کاهش یافته و همین موضوع باعث شده تا در خون رسانی به بیماران تالاسمی دچار مشکل جدی شویم.
 
وی با بیان اینکه اوضاع اهدای خون در چابهار مناسب نیست افزود: روزانه تعداد مراجعین بسیار اندک است در حالی که انتقال خون شهرستان در ۲ شیفت صبح و عصر پذیرای اهداکنندگان خون است و از مردم خیر و نیکوکار در خواست می شود در این شرایط بسیار بحرانی به کمک انتقال خون بشتابند. 

رئیس انجمن حمایت از بیماران تالاسمی شهرستان چابهار ادامه داد: بیماران تالاسمی روزانه حدود 100 کیسه خون نیاز دارند ولی هم اینک با کمبود شدید خون برای ارائه به این بیماران مواجه هستیم و در شرایط کنونی با بیماری کرونا به هر فرد فقط یک کیسه خون تزریق می شود.

وی افزود: هر کودک تالاسمی بطور متوسط  هر۲۰ روز یک بار نیاز به خون پیدا می‌کند و این بستگی به شدت بیماری دارد با این اوضاع نیاز شدید اهدای خون احساس می شود.
 
جک با بیان اینکه یکی از مشکلات اساسی بیماران تالاسمی، کمبود خون است اذعان کرد: بیماران تالاسمی به دلیل تزریق متعدد خون همیشه با کمبود خون مواجه هستند و خون تازه و شسته شده بسیار کم است.
 
نیاز فوری گروه های خونی O و A

وی با بیان اینکه به اکثر گروه های خونی نیاز فوری داریم گفت: به تمام گروه های خونی و پلاکت نیاز فوری داریم ولی گروه های خونی منفی و گروه های خونی +Aو O+ بیشتر نیاز است و از افراد واجد شرایط برای اهدا خون درخواست می شود که یاریگر بیماران نیازمند تالاسمی در تامین خون های مورد نیاز باشند.
 
رئیس انجمن حمایت از بیماران تالاسمی شهرستان چابهار با اشاره به وضعیت نامناسب مالی اکثر بیماران تالاسمی خاطر نشان کرد: اکثر بیماران تالاسمی روستایی هستند و از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند شرایط رفت و آمد برای این بیماران تالاسمی سخت است و در مواقعی خون به اندازه کافی موجود نیست و نمی توانند هر روز این مسیر بروند.
 
جک از مردم شهرستان های چابهار و دشتیاری و کنارک درخواست کرد با توجه به کمبود خون در این روزهای سخت، برای اهدای خون، این عمل خیرخواهانه شرکت کنند و در این روزها بیماران تالاسمی را تنها نگذارند.
 
انتهای پیام/

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۱۱۶


ارسال