دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۰
گزارشی از اقتصاد ایران؛
کاهش 34درصدی درآمد سرانه در دولت روحانی/ قدرت خرید هر فرد ایرانی یک سوم کاهش یافت+نمودار
 
علیرغم وعده‌های دولت تدبیر و امید و افزایش درآمد اسمی خانوارها، اما قدرت خرید هر فرد ایرانی نسبت به سال 1390 حدود یک سوم کاهش یافته و درآمد سرانه کشور از سال 90 تا 98 کاهشی 34درصدی داشته است.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ حسن روحانی در زمان رقابت‌ها و تبلیغات ریاست جمهوری یازدهم در سال92 با وعده بهبود معیشت افراد پس از تلاطم‌های سال 91 و 92، وعده های اقتصادی زیادی را به مردم داد.
وی در آن زمان گفت: دولت تدبیر و امید دنبال این است که آنچنان رونق اقتصادی ایجاد کند و آنچنان مردم از لحاظ درآمد سرشار در اختیار مردم قرار بگیرد که مردم اصلا به 45 هزار تومان یارانه نیاز نداشته و زندگی خوبی داشته و همه افراد شاغل باشند.
آقای روحانی با این وعده‌ها توانست در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و دوازدهم اعتماد مردم را کسب کند؛ اما عملکرد دولت تدبیر و امید از سال 92 تاکنون خلاف این وعده‌ها بوده و حتی شاهد نرخ‌های تورم‎‌ 40و 50 درصدی در دو سال اخیر و افزایش 400 درصدی نرخ ارز بودیم.
میثم موسایی، استاد دانشگاه تهران به خبرنگار دانا، گفت: استقراض دولت از بانک مرکزی و چاپ پول باعث ایجاد تورم شده و می‌شود و دولت با این اقدام که ارزش پول ملی و قدرت خرید خانوارها را کاهش می‌دهد و بدون اینکه بخواهد مالیاتی بگیرد دست در جیب مردم می‌کند.
وی توضیح داد: تورم باعث فقیرتر شدن فقرا و ثروتمندتر شدن ثروتمندان می‌شود؛ متاسفانه به طور متوسط نرخ تورم هر سال بیش از 20درصد بوده است؛ تا زمانی که نتوانیم تورم را یک رقمی و به زیر 5درصد برسانیم و حفظ کنیم، سخن گفتن از عدالت بی‌فایده است.
موسایی بیان کرد: افزایش حجم نقدینگی شدید توسط دولت برای تامین مخارج خودش علت اصلی افزایش نرخ تورم است هر چند دولت آن را کاملا ضروری می‌داند در حالی که باید در مخارجش صرفه جویی کند و جلوی ریخت و پاش‌ها را بگیرد.
حال مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی که از وضعیت اقتصادی کشور اعلام کرد درآمد سرانه کشور از سال 1390 تا 1398 کاهشی 34درصدی داشته است.
براساس این گزارش، در واقع علیرغم افزایش درآمد اسمی خانوارها قدرت خرید هر فرد ایرانی نسبت به سال 1390 حدود یک سوم کاهش یافته است.
در صورت تحقق رشد اقتصادی 8درصدی از سال 1399 به بعد حداقل به 6سال زمان نیاز خواهد بود تا به سطح درآمد سرانه سال 1390 بازگردیم.
 
انتهای پیام
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۱۵۵


ارسال