نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش خبری » ورزشی

رخصت پهلوان؛

زنگ مرشد؛ نوای عاشقی است/نسل به نسل برای احیای ورزش باستانی

۲۰ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۹

سال های سال است که نجوای یا علی (ع) هم نوا با زنگ مرشد در گودهای زورخانه ایران اسلامی طنین انداز می شود و نسل به نسل ادامه می یابد.

به گزارش عصرهامون، «یا علی (ع) گفتیم و عشق آغاز شد» شاید توصیف کاملی باشد برای ورزشی که در وجودمان رخنه کرده است، ورزشی که وقتی با صدای زنگ و ضرب مرشد آغاز می شود و بی اختیار دل مان می لرزاند.یا علی! اولین گذاره‌های ذهن‌مان از نجوای نام «علی» است و حال آن که ورزشکاران و مرشدان این عرصه نیز، سیره حضرت علی (ع) را سرلوحه زندگی شان قرار می دهند و ذکر یا علی (ع) همواره بر زبانشان جاری است.ورزشی که سرشار است از پهلوانی و روح و منش یک قهرمان واقعی، آری پهلوانی تنها یک صفت نیست، دنیایی از بزرگی و بزرگواری است که در یک فرد قهرمان برجسته می شود.

 

این جاست که باید گفت قهرمان واقعی همانی است که با غیرت و از راه درست برای روی سکو رفتن می جنگد و با نام ایران سر بالا می گیرد و به افتخار یک ملت افتخار می کند و بعد از فرود از سکو با سری افتاده کنار مردم و برای مردم تمرین می کند.روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای است؛ روزی که صدای ضرب را باید در تمام ایران شنید و به احترامش ایستاد، ثبت این روز در تقویم فرصتی شد تا به پاسداشت پهلوانان نامی ایران با یکی از مرشدان برجسته سیستان و بلوچستان گفت و گویی انجام دهیم.

 

موثر برای پرورش قدرت تفکر

 

ابراهیم دهمرده که سال هاست نوای یا علی (ع) گویان وی در زورخانه های استان طنین انداز می شود، به خبرنگار ما گفت: ورزش باستانی از آنجایی که توأم با روحیه سلحشوری دینی و عرفان است وسیله ای موثر برای پرورش قدرت تفکر در نوجوانان و جوانان محسوب می شود.

 

به گفته وی، فرهنگ اساس ورزش زورخانه ای است و روحیه جوانمردی، گذشت، وفاداری، احترام به بزرگ تر و احترام به مرشد ازجمله آیین آن محسوب می شود و با چند حرکت فیزیکی همراه است.

 

این مرشد بیان کرد: پرورش روح و یادگیری مبانی و مفاهیم بنیادی این ورزش در کنار پرورش جسم و حرکات فیزیکی می تواند در رشد و شکوفایی نوجوانان موثر باشد.

 

دهمرده افزود: این ورزش مانند مرواریدی در صدف است که شکل گیری آن حاصل یک سال و دوسال نیست، بلکه مجموعه ای از ساختارهای فرهنگی چندهزار ساله نیاکان ما بوده که امروزه به دستمان رسیده است پس باید از میراث فرهنگی و سرمایه های معنوی این مرز و بوم جانانه پاسداری کنیم.

 

وی گفت: زورخانه می تواند در این پهنه، خاطرات شیرین پهلوانی و جوانمردی، رفعت و عظمت را زنده و جوانان برومند، سالم و سرافرازی را تربیت کند.ورزش  پهلوانی بر مدار رونق

 

این مرشد اذعان کرد: ورزش پهلوانی که سال ها در این خطه پهلون پرور مظلوم مانده بود، مدتی است در استان وضعیتی بهتر از گذشته دارد و ورزشکارانی را در رده های مختلف سنی جذب کرده است.

 

دهمرده افزود: تعداد مرشدها و مدال آوری ورزشکاران ورزش پهلوانی و زورخانه ای با رشد خوبی همراه شده است، به گونه ای که چند نفر از آن ها به تیم ملی دعوت شدند.

 

وی اضافه کرد: اما بر خلاف رشد این ورزش در سیستان و بلوچستان، در کشور مورد بی مهری قرار گرفته، پایین آمدن سطح کیفی مسابقات کشوری گواه بر این ادعا است.

 

این مرشد با اشاره به زورخانه های استان نیز بیان کرد: ورزشکاران این رشته در زاهدان در پنج زورخانه که سه مورد آن وابسته به دانشگاه های استان است، فعالیت دارند.آغاز فعالیت زورخانه ها در  روزهای کرونایی

 

دهمرده با بیان این که 2 گود زورخانه نیز در زابل و خاش فعال است، افزود: به دلیل شرایط کرونا مدت ها ورزش پهلوانی نیز تعطیل بود که از شب گذشته فعالیت خود را آغاز کرد، هر چند از نظر بهداشتی صحیح نیست.از طرفی هم وضعیت زاهدان قرمز است، فضای گود کم است و حضور چند ورزشکار در کنار هم در این شرایط می تواند آسیب زا باشد.انتهای پیام/