شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ,11 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۳
رئیس اداره دامپزشکی ایرانشهر؛
کشتارگاه صنعتی طیور فعال شود/بیماری های مشترک دام و انسان جدی گرفته شود
 
محمد امین حسینی گفت: با فرا رسیدن فصل گرما و تابستان بیماری های مشترک بین انسان و دام نیز بیشتر نمود پیدا می کند که می طلبد شهروندان ایرانشهری این بیماری های را جدی بگیرند و از آن ها غافل نشوند.
به گزارش عصرهامون محمد امین حسینی، رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: بیماری‌های مشترک و قابل انتقال بین انسان و حیوان، عفونت‌ها یا بیماری‌هایی هستند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم بین حیوانات و انسان‌ها، از جمله از راه مصرف مواد غذایی آلوده یا از طریق تماس با دام آلوده منتقل ‌می شوند.
وی افزود: حدود ۶۰ درصد بیماری‌های عفونی که به انسان‌ها منتقل می‌شوند، منشا حیوانی دارند و بیش از ۷۰ درصد بیماری‌های نوپدید زئونوز هستند که حیوانات به عنوان میزبان مخزن فعالیت می کنند.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان ایرانشهر ادامه داد: مهم ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام شامل لیشمانیوزها(ازجمله سالک و کالاآزار)، تب مالت، تب کریمه کنگو، سیاه زخم، هاری وحیوان گزیدگی، کیست هیداتید و آنفلوانزای فوق حاد می باشند.
وی از شهروندان تقاضا کرد، از لبنیات پاستوریزه و فرآورده های خام دامی به ویژه گوشت قرمز و سفید مورد تایید دامپزشکی که در مراکز مجاز و پروانه دار فعالیت می کنند، استفاده کنند و از کشتار هرگونه دام بدون نظارت این ارگان و خارج از محیط کشتارگاه نیز خودداری شود و از تماس با پوست، لاشه، خون و ترشحات دام آلوده بپرهیزند.
حسینی خاطر نشان کرد: ایجاد سلامت عمومی در تمام سطوح مستلزم آگاهی فردی، رعایت اخلاق و وجدان بیدار و مسئولیت پذیری تمام مردم است.
این مقام مسئول ضمن تشکر و قدردانی از همکاری مسئولین ایرانشهر با اداره دامپزشکی این شهرستان تقاضا کرد؛ در راستای حفظ سلامت عمومی شهروندان تصمیمات اتخاذ شده در خصوص معضلات بهداشتی موجود در این منطقه که شامل وجود تعداد بسیار زیاد مراکز غیر مجاز کشتار دام و مرغ زنده می باشد را شتاب دهند و در جهت فعال کردن کشتارگاه صنعتی طیور و برطرف کردن نواقصات کشتارگاه دام این حوزه مساعدت کنند.
حسینی در ادامه تصریح کرد: تصمیمات اخیر اتخاذ شده در شهرستان ایرانشهر باعث افزایش سطح بهداشتی جامعه و ارتقاء بهداشت عمومی و سلامت شهروندان خواهد شد و به همین منظور اداره دامپزشکی این منطقه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۵۸۴۴


ارسال