دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ,20 September 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۹
گفتگوی عضو کمیته علمی کرونا با بهداشت نیوز:
از کجا بفهمیم آبریزش بینی نشانه ی کروناست؟
 
به دلیل بیشتر شدن موارد ابتلا بعضی از علائم را بیشتر می بینیم، مثلا علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ و تهوع و دل درد در بیماران اخیر زیاد دیده می شود، در صورتیکه این علائم در ابتدا نیز در برخی بیماران دیده می شد.
به گزارش عصرهامون به نقل از بهداشت نیوز، خبرنگار بهداشت نیوز گفتگویی اختصاصی با دکتر حمید عمادی، متخصص بیماری های عفونی، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو کمیته علمی کرونا انجام داده و در خصوص اثرگذاری دگزامتازون بر بیماران کرونایی و آخرین علائم کرونا صحبت کردند؛

دگزامتازون برای کدام دسته از بیماران کرونایی تجویز می شود؟

وی در ابتدا گفت: معمولا کرونا دو مرحله دارد؛ مرحله ی اول شامل علائمی است که ناشی از ورود ویروس به بدن است و مرحله دوم شامل التهابات خیلی شدیدی است که در این مرحله از داروهای ضد التهاب مانند دگزامتازون برای بیمار استفاده می کنیم اما اینطور نیست که برای هر بیمار مبتلا به کرونا دگزا را تزریق کنیم.

او اضافه کرد: در واقع وقتی بیماری چند روز از بیماری اش گذشته و بیماری اش شدید شده، به درمان های معمول جواب نداده و وارد فاز  و مرحله های تشدید التهابات در بدن شده، در آن مرحله از داروهایی چون دگزامتازون استفاده می کنیم و معمولا هم جواب می گیریم.

شستن دست ها از زدن ماسک واجب تر است!

وقتی بیماری چند روز از بیماری اش گذشته و  وارد فاز  و مرحله های تشدید التهابات در بدن شده، در آن مرحله از داروهایی چون دگزامتازون استفاده می کنیم.

دکتر عمادی خاطرنشان کرد: اخیرا به دلیل پاره ای مسائل اقتصادی محدودیت های فاصله گذاری اجتماعی برداشته شد ولی نکته مهم این است که شستن دست ها حتی از زدن ماسک هم مهم تر است که معمولا مورد غفلت واقع می شود. در حالیکه اولین کاری که فرد پس از ورود به منزل باید  انجام دهد، شستن دست هاست.
 

 
این متخصص بیماری های عفونی در رابطه با الزام زدن ماسک برای عموم مردم هم گفت: زدن ماسک برای عموم مردم الزامی نیست ولی در جاهایی که افراد فاصله نزدیکی با هم دارند مانند اتوبوس و مترو و بعضی مشاغل و جلسات که ارتباطات افراد نزدیک است و چهره به چهره است توصیه می شود که همه ماسک استفاده کنند.

وی ادامه داد: به افرادی که مستعد ابتلا به کرونا هستند مانند دیابتی ها، افراد خیلی چاق، افراد بالای 65 سال، افرادی که فشار خون و بیماری ریوی و قلبی مزمن دارند توصیه می کنیم اصلا از منزل بیرون نیایند و خود را قرنطینه کنند و اگر مجبورند بیرون بروند حتما از ماسک استفاده کنند و از همه مهمتر برای آن ها شستشوی دست هاست.

آنتی بادی های ضد کرونا مدتی پس از بهبود از بین می روند؟

عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا در پاسخ به این سؤال خبرنگار بهداشت نیوز که آیا آنتی بادی های ضد کرونا دو تا سه ماه بعد از بهبود بیمار، ناپدید می شوند  و دوباره فرد مبتلا و مستعد ابتلا به کرونا می شود هم گفت:  در خصوص کروناویروس هنوز خیلی تجربیات زیادی نداریم، وضعیت پیشینیان کروناویروس با کووید 19 متفاوت است، مثلا آن ها با گرم شدن هوا از بین می رفتند ولی این نوع جدید با گرما نه تنها ازبین نرفت کماکان همان عملکرد را دارد.

زدن ماسک برای عموم مردم الزامی نیست و شستن دست ها حتی از زدن ماسک هم مهم تر است که معمولا مورد غفلت واقع می شود. 

عمادی افزود: بنابراین خیلی از پیش بینی های ما در رابطه با کرونا ویروس، براساس اطلاعات و پیش بینی هایی بود که درباره عفونت های قبلی چون سارس و مرس داشتیم. در مورد آنتی بادی های ضد کرونا هم باید زمان بیشتری بگذرد تا با بررسی بیماران بهبود یافته نظر قطعی تری در این مورد بدهیم.
 

 
در چه صورت آبریزش بینی نشانه ی کروناست؟

همچنین این عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه  کرونا ویروس علامت جدیدی از خود نشان نداده و همه ی علائم موجود را از ابتدای شیوع به همراه داشت، عنوان کرد: به دلیل بیشتر شدن موارد ابتلا بعضی از علائم را بیشتر می بینیم، مثلا علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ و تهوع و دل درد در بیماران اخیر زیاد دیده می شود، در صورتیکه این علائم در ابتدا نیز در برخی بیماران دیده می شد.

دکتر حمید عمادی ، عضو کمیته علمی مبارزه با کرونا در آخر در خصوص اینکه آیا داشتن آبریزش بینی نشانه ی بیماری کرونا هست یا نه به بهداشت نیوز گفت: داشتن صرف آبریزش بینی بیشتر با حساسیت فصلی و آلرژی همخوانی دارد چون بیماری کرونا علائم همراه دیگری مانند بدن درد، تب، از دست دادن حس بویایی و چشایی را دارد و طی یکی دو روز و بطور موقت از بین نمی رود اما حساسیت ها معمولا موقتی و زودگذر هستند.

گفتگو: مشکات سخاوتی

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۱۴۳


ارسال