سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ,7 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۴
قصه پر غصه کشاورزان در مهد تولید حنای کشور؛
رنگ حنای دلگان بر دست دلالان/تنها کارگاه حناسایی نیازمند حمایت است
 
شهرستان دلگان به عنوان قطب تولید حنا در کشور شناخته می شود که کشاورزان آن با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کنند.
به گزارش عصرهامون به نقل از صدای بلوچ، یکی از گیاهان دارویی که از دیر باز در کشور ما مورد استفاده قرار می گیرد حنا است، این محصول گرمسیری در استان های جنوب شرق کشور کاشته می شود. شهرستان دلگان سیستان و بلوچستانیکی از مناطقی می باشد که از دیرباز حنا در آن کاشته می شود به نحوی که این منطقه به عنوان قطب تولید حنا در کشور شناخته می شود.

 علی عبداللهی یکی از کشاورزان شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه بذر گل حنا در اسفند ماه کاشته می شود، گفت: نهال کاشته شده حنا تا هنگام سبز شدن به رسیدگی و آب دهی فراوانی نیاز دارد، پس از آن تا هنگام اولین برداشت به صورت هفتگی آب دهی می شود.

به گفته وی، حنا از محدود محصولات کشاورزی است که در یک فاصله زمانی پنج ماهه، سه بار برداشت می شود، به این صورت که چین اول آن اواسط خرداد، برداشت بعدی آن اوایل شهریور و آخرین مرحله آن هم آبان است.

بامری با اشاره به کمبود کارخانه های حناسایی در منطقه وحضور دلالان این محصول دارویی برای خرید با قیمت نازل، عنوان کرد: کل مراحل برداشت برگ سبز گیاه دارویی حنا در شهرستان دلگان به صورت سنتی و دستی و با سختی و مشقت فراوان انجام می شود.
این کشاورز تاکید کرد: اکثر کشاورزان شهرستان دلگان به دلیل نیاز شدید مالی، تا قبل فصل برداشت از دلالان پول پیش می گیرند و هنگام برداشت به اجبار آن را به قیمت بسیار ناچیزی به فروش می رسانند.

بامری خاطرنشان کرد: در صورتی که حنا هم مثل محصول گندم به صورت تضمینی توسط دولت خریداری و قیمت گذاری شود، کشاورزان حناکار در این خصوص هیچ دغدغه ای ندارند.

تنهاکارخانه حناسایی دلگان روزانه 600 کیلو حناکوبی دارد

رشید فضل اللهی، صاحب تنها کارگاه حناسایی شهرستان دلگان به خبرنگار ما گفت: این کارگاه حناسایی با مشاوره بسیج سازندگی ناحیه سپاه دلگان و جهاد کشاورزی از 5 سال قبل در این شهرستان راه اندازی شده است.

وی با تاکید بر اینکه در این کارگاه حناسایی چهار نفر کارگر از شهرستان دلگان مشغول به کار هستند، ادامه داد: روزانه در این کارگاه 600 کیلو حناکوبی می شود.

مسئول کارگاه حناسایی گل دلگان عنوان کرد: با توجه به اینکه دلالان برگ این محصول را قبل برداشت خریداری می کنند، تعداد معدودی از کشاورزان محصول خود را برای حناکوبی به این کارگاه می آورند.وی خاطرنشان کرد: محصولات این کارگاه به صورت فله ای به بازار ارائه می شود و برای بسته بندی و نصب برچسب نیاز به مجور داریم که از مسئولان تقاضا داریم تا با ما همکاری کنند.

فضل اللهی خاطرنشان کرد: متاسفانه محصول حنا شهرستان دلگان که به صورت فله ای به استان های مرکزی کشورمان صادر می شود به اسم همان مناطق بسته بندی و به بازار عرضه می شود و هیچ اسمی از دلگان و سیستان و بلوچستان نیست.

علی رغم پیگیری ها و تماس های فروان، شهناز رفعت پور مدیر جهاد کشاورز شهرستان دلگان پاسخگوی خبرنگار این پایگاه خبری نبوده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۱۷۸
مرجع : عصرهامون


ارسال