يکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ ,24 January 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۸
طی نشستی در استانداری سیستان و بلوچستان مطرح شد؛
انتخاب مدیر ملی برای ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی/از تامین منابع خارجی تا ارئه تسهیلات ۶۰ میلیون دلاری برای احیای تالاب هامون
 
احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌ زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست گفت: حسین سرگزی از سیستان و بلوچستان به عنوان مدیر ملی پروژه ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب بین المللی هامون انتخاب و معرفی شد.
به گزارش عصرهامون، احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌ زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست نشست معرفی و افتتاح پروژه احیای تالاب هامون و توسعه معیشت های جایگزین محلی با همکاری سازمان محیط زیست، اتحادیه اروپا و سازمان ملل که در استانداری سیستان و بلوچستان برگزار شد، بیان کرد: صندوق توسعه محیط زیست این امکان را می‌دهد که دانشگاه های کشور مطالعات کاربردی خود را ارائه دهند و هزینه این مطالعات را نیز تقبل می کند زیرا این مطالعات راهگشای بسیاری از مشکلات خواهد بود.

وی با بیان این که از این اعتبار به شرکت های دانش بنیان تسهیلات کم بهره و در برخی مواقع کمک بلاعوض پرداخت می شود، افزود: از دانشگاه های سیستان و بلوچستان انتظار می رود در این مقوله به‌ویژه حوزه تالاب ها و سواحل به این صندوق ملحق شوند.

لاهیجان زاده با تاکید بر این که این صندوق بحث مفصلی در حوزه رفع آلودگی ها، مصرف آب، مدیریت انرژی دارد، ادامه داد: قانون حفاظت از تالاب ها در سال ۹۶ و آیین نامه آن در سال ۹۷ مصوب شده و از ابتدای سال گذشته با تشکیل کارگروهی طرح های جامع تالاب ها مانند تالاب انزلی به تصویب رسیده و از این ظرفیت می‌توان برای هامون استفاده کرد و طرحی جامع در این کارگروه مصوب شود.

وی گفت: در مصوبه دولت ۱۴۳ تالاب با گستره سه میلیون هکتار به تصویب رسیده که ۲۵ مجموعه از این تعداد ثبت کنوانسیون رامسر شده و تالاب هایی مانند شادگان و هامون جزو محدوده های ثبت این کنوانسیون هستند که از نظر اکوسیستمی و مساحت از اهمیت بین المللی برخوردارند.

معاون محیط‌ زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌ زیست افزود: مطالعاتی را دبیرخانه ستاد ملی مقابله با گرد و غبار تحت عنوان منشاء یابی کانون های گرد و غبار کشور انجام داده که بر اساس اطلاعات به دست آمده از آن ۳۴.۷ میلیون هکتار از اراضی کشور منشاء گرد و غبار هستند و در صورت کوتاهی تمام استان ها درگیر پدیده گرد و غبار می‌شوند، چیزی که در سیستان و بلوچستان بخوبی ملموس بوده است.

وی اذعان کرد: کتابچه ای چندین سال قبل از سیستان و بلوچستان تهیه و باعث شد طرح مدیریت یکپارچه ایجاد شود که بسیار کمک کرد تا در اتحادیه اروپا به تصویب برسد و به کمک آن منابع مالی خارجی دریافت شود.

لاهیجان زاده بیان کرد: برای انتخاب مدیر ملی این پروژه حدود ۴۶ نفر افراد صاحب نظر و متخصص از سراسر کشور ثبت نام کردند، زیرا فراخوان به صورت بین المللی بود اما حسین سرگزی از سیستان و بلوچستان به عنوان مدیر ملی پروژه ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب بین المللی هامون و حمایت از معیشت‌های جایگزین جوامع محلی انتخاب و معرفی شد.

وی با بیان اینکه توسعه به سمت سواحل نیز پیش می رود و در اسناد بالادستی و فرمایشات مقام معظم رهبری نیز به این موضوع بسیار تاکید شده است، ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرموده اند باید هر توسعه ای که اتفاق می افتد حتما پیوست محیط زیستی آن لحاظ شود.

لاهیجان‌زاده بیان کرد: در نیم قرن اخیر بسیاری از منابع، جنگل ها، سواحل و تالاب ها به دست بشر از بین رفته باید مواظب سواحل بکر دریای عمان باشیم و مطالبات محیط زیستی آن طلب شود تا ثروت این منطقه از بین نرود که این مهم نیازمند همت جمعی است.

تسهیلات ۶۰ میلیون دلاری برای احیای تالاب بین المللی هامون 

نماینده مردم زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه ۶۰ میلیون دلار تسهیلات برای احیا تالاب بین المللی هامون درنظر گرفته شده است، گفت: قرار است یک اتفاق بسیار بزرگی این استان رخ دهد که امیدواریم با تعامل و همدلی گامهای موثری برداشته شود.

حبیب‌الله دهمرده ابراز امیدوار کرد: این اتفاق در سطح منطقه، ملی و جهانی به عنوان پایلوت مطرح شود زیرا در این پروژه معیشت مردم، ریزگردها و سایر نیازمندیها دیده شده است.

وی افزود: کلکسیونی از داده های فراوان در حوزه سیستان و در مورد دریاچه هامون به صورت موفق و ناموفق وجود دارد که به صورت علمی و کارشناسی باید از آن استفاده کرد و نقاط قوت تقویت و اشکالات رفع شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۲۰۷


ارسال