شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ,11 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۰
گوش درد و گلودرد شدید یک طرفه از علائم احتمالی کرونا
 
بیش از چهار یا پنج روز طول کشیدن گلودرد یا گوش درد شدید یک طرفه که با عفونت و التهاب در حلق همراه نباشد می تواند از علایم کرونا باشد.
 به گزارش عصرهامون به نقل از تسنیم، یک متخصص گوش ، حلق و بینی گفت: طبق مشاهدات بالینی، علامت جدیدی به صورت گلودرد و گوش درد شدید یک طرفه در بیماران مشکوک به کرونا مشاهده شده است.

دکتر کامران خداکرمی اظهار کرد: از اوایل اردیبهشت ماه، طبق مشاهدات بالینی تعدادی از متخصصان گوش ، حلق و بینی که در گروه های علمی مطرح شد، علامت جدیدی به صورت گلودرد و گوش درد شدید یک طرفه در بیماران مشکوک به کرونا مشاهده شده است.

وی افزود: این علایم که گاهی با سردرد بسیارشدید یا سایر علایم کرونا همراه بوده است، در غیاب مشکلاتی نظیر ریفلاکس اسید معده و زخم های دهانی مشاهده شده است؛ در معاینه این افراد هیچ اثری از قرمزی و التهاب در ناحیه حلق مشاهده نشده است.

خداکرمی ادامه داد: در بیش از نیمی از این بیماران، تست کرونا مثبت بوده است و همچنین در تعدادی از این افراد، سایر علایم کرونا نظیر بدن درد، سردرد، علایم گوارشی و علایم عصبی وجود داشته است.

وی اضافه کرد: علامت بالینی دیگری که در این ایام مشاهده می شود ، وجود التهاب دردناک غده تیرویید در برخی افراد است. با توجه به این که تیروییدیت در این فصل شایع نیست و بیماران بررسی شده نیز از لحاظ سن و جنسیت مستعد ابتلا به تیروییدیت نبوده اند می توان آن را از علایم احتمالی کرونا برشمرد.

این متخصص گوش ، حلق و بینی تصریح کرد: اگر کسی به گلودرد و گوش درد شدید یک طرفه ای مبتلا شد که بیش از چهار یا پنج روز طول کشید و علل دیگری مانند ریفلاکس اسید معده، عفونت های ویروسی منتشر درحلق، زخم انتهای حلق یا زبان، درد و التهاب دندان های انتهایی یا مفصل فک و... هم برای آن وجود نداشت می توان به ابتلا به کرونا شک کرد. این افراد باید از ماسک استفاده و از تماس با دیگران خودداری کنند و با مراجعه به پزشک تحت درمان قرار بگیرند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۲۱۱


ارسال