شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ ,24 July 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۴
تغییر دایره تقدس ها؛
وقتی اخلاق واقعی در فضای مجازی رنگ می بازد/ رواج بی بند و باری در شبکه های اجتماعی
 
همان گونه که روز به روز شاهد پیشرفت و توسعه بشر در بسیاری از حوزه ها هستیم، بی بند و باری نیز رنگ بیشتری به خود می گیرد.
به گزارش عصرهامون، علم بشر به اندازه ای پیشرفت کرده است که می توان با اشاره یک انگشت، کسی را که هزاران مایل با ما فاصله دارد ببینیم و با او هم کلام شویم، چراکه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر در حال رشد و گسترش عجیبی هستند.

به گونه ای که هر فردی را که با اینترنت سر و کار دارد به سمت خود جلب می‌کنند و هر چند وقت شاهد پیدایش و رشد قارچ گونه شبکه های اجتماعی جدیدتر در دنیای مجازی هستیم که البته با طرفداران زیادی هم روبه رو می‌شود.


درست است که ورود تکنولوژی به جامعه بشری فواید بسیاری به همراه داشته و ارتباط انسان ها را تنگاتنگ کرده است، اما با ورود تلفن های همراه اندروید که اکنون در دست هر قشری و در هر سنی می توان دید، رابطه صمیمی با غریبه ها افزایش و پیوند با نزدیک ترین ها کاهش یافته است.
 
اما آنچه در این میان جایگاه زیادی پیدا کرده و زنگ خطری برای جامعه اسلامی به شمار می رود حراج بی دینی و بی بند و باری در اپلیکیشن های تلفن همراه است.

رشد روزافزون شبکه های اجتماعی
 
حسنیه ارباب افضلی، کارشناس مسائل اجتماعی در این باره به خبرنگار ما گفت: هر تکنولوژی و فناوری که توسط بشر به وجود می آید به طور قطع در کنار فوایدی که دارد مضرات و آسیب هایی هم به دنبال خواهد داشت، شبکه های اجتماعی مجازی نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
 
به گفته وی، افزایش تعداد و تنوع شبکه های اجتماعی و رشد روزافزون قابلیت ها و امکاناتی که به آنها اضافه می شود کنترل آن را تقریبا از دست دولتمردان خارج کرده است و این مردم هستند که در تولید محتوای فضای مجازی نقش پررنگ تری ایفا می کنند.
 
این کارشناس اضافه کرد: در حال حاضر هر فرد با هر شرایط سنی، مالی، اجتماعی، تحصیلی و جنسی در تلفن همراه خود چندین اپلیکیشن از انواع شبکه های اجتماعی را دارد که می تواند به راحتی آن‌ها را کنترل کند.
 
ارباب افضلی تصریح کرد: عدم محدودیت زمانی در استفاده از این شبکه ها سبب شده است تا کاربران در هر ساعت از شبانه روز اتفاقات و رخدادهای مختلف زندگی خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. به عبارتی اکنون فضای خصوصی زندگی افراد در محیطی عمومی به اشتراک گذاشته می شود.
 
وی اضافه کرد: در این میان وقتی قرار است خصوصی ترین مسائل زندگی مانند جشن تولد، شام خوردن، جشن عروسی و ... در فضای اجتماعی برای دیگران به نمایش در آید به طور خواسته یا ناخواسته بسیاری از آداب معاشرت اجتماعی که در فضای واقعی رعایت می کنیم، از میان برداشته می شود.
 
بی توجهی به حجاب

این کارشناس با بیان این که رعایت نشدن حجاب یکی از همین آداب معاشرت اجتماعی است، شاید این موضوع در کشورهای دیگر از اهمیت چندانی برخوردار نباشد اما در کشور ما که هم به لحاظ قانونی و هم از نظر عقاید دینی برای حجاب استانداردهایی تعریف شده است، این موضوع می تواند به یک دغدغه اجتماعی تبدیل شود.
 
ارباب افضلی افزود: به نظر می رسد ریشه یابی این موضوع به چاره اندیشی در این زمینه کمک کند، بنابراین باید با دیدی واقع بینانه با اینگونه مسائل در فضای مجازی روبه رو شویم، ضمن اینکه به یاد داشته باشیم این موضوع فقط مخصوص کاربران خانم نیست بلکه نقص عفت و حیای عمومی در بسیاری از موارد مربوط به کاربران مرد در شبکه های اجتماعی است.

وی گفت: بررسی های نظری و تجربی حکایت از آن دارد که یکی از تبعات روان شناختی تلفن همراه و امکانات جانبی آن، کاهش تدریجی شرم و حیای کاربران این فناوری ارتباطی است.
 
کوچک شدن دایره ممنوع ها

این کارشناس افزود: شبکه های اجتماعی مبتنی بر تلفن همراه با ترویج فضاهای خصوصی و ارسال تصاویر مبتذل در عمل باعث می شود تا دایره "تابوها" و "تقدس ها" روز به روز تغییر کند، به عبارت دیگر دایره "ممنوع ها" روز به روز کوچک تر می شود که این امر در دراز مدت اخلاق جامعه را زیر سوال می برد.
 
ارباب افضلی اضافه کرد: همچنین بسیاری از امور ممنوعه که در گذشته با عبارات "بی معنی"، "روم به دیوار"، "دور از شما" و ... به کار می بردیم و در زمره نگفتنی ها بود اکنون به راحتی از طریق متن، صدا و تصویر در فضای مجازی مبادله می شود و اخلاق و شرم و حیای اجتماعی روز به روز به سستی می گراید.
 
وی اذعان کرد: رسانه فردی مانند تلفن همراه در شکل کنونی ممکن است به حل بعضی از مسائل شخصی کمک کند ولی ارزش های اخلاقی و اجتماعی را سست می کند و به حاشیه می راند، به طور قطع نسلی که وقت بیشتری برای کار با تلفن همراه می گذراند، وقت کافی برای آموختن ارزش های انسانی نخواهند داشت، زیرا ارزش های انسانی در موقعیت های واقعی و در مواجهه با دیگران آموخته می شود.

ضرورت ساخت الگوی مصرفی مناسب
 
این کارشناس در پاسخ به این سوال که در مواجهه با این حجم از مشکلات اخلاقی چه باید کرد؟ بیان کرد: به نظر می رسد در شرایط فعلی ساخت یک الگوی مصرفی درست و مناسب در زمینه استفاده از تلفن همراه برای استفاده بیشتر از ظرفیت ها و جلوگیری از بروز تهدیدات این وسیله ارتباطی از سوی نهادهای ذیربط مهمترین نیاز جامعه باشد که این الگو باید از طریق تبلیغات عمومی در جامعه اشاعه داده شود.

ارباب افضلی تصریح کرد: ورود مباحث آشنایی با تکنولوژی های ارتباطی جدید در کتاب های درسی دانش آموزان برای بالا بردن سواد رسانه ای کاربران نیز می تواند در تشویق افراد به استفاده از قابلیت های مثبت فضای مجازی کمک زیادی کند.
 
وی خاطرنشان کرد: باید به یاد داشته باشیم که بخشی عمده ای از مسئولیت آموزش استفاده صحیح از فناوری های ارتباطی برعهده نهاد خانواده است که باید پابه پای مدرسه و رسانه های ارتباط جمعی به صورت مداوم نظارت و کنترل معقولی را در این زمینه انجام دهند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۳۰۱


ارسال