جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ,7 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۹
گزارشی از آژیر قرمز کرونا و بی آبی در سیستان و بلوچستان؛
درد لاعلاج بی آبی در تابستان های داغ جنوب شرق کشور/خط دوم انتقال آب از چاه نيمه ها به زاهدان راه اندازی می شود
 
بحران کم آبی و قطعی های چندساعته آب در این روزهای گرم تابستان، باعث نارضایتی اهالی مناطق مختلف شهرزاهدان شده است.
به گزارش  عصرهامون،به نقل از زاهدنیوز،معضل قطعی و فشار کم آب داستان تکراری روزهای داغ تابستان در کلان شهر زاهدان است هر ساله با فرارسیدن فصل گرما کم آبی در نقاط مختلف شهر زاهدان آغاز می شود اما گویا این مشکل تکراری به موضوعی عادی برای مسولین مبدل شده است که با وجود تکرار هرساله این مشکل،هنوز پایانی برای این داستان تکراری اندیشیده نشده است.
این روزها با شروع تابستان و گرمای نزدیک به ۵۰ درجه زاهدان و با وجود نیاز مبرم مردم به آب برای شست و شو در بحران کرونای استان سیستان و بلوچستان، آژیر قرمز کرونا و بی آبی در این استان به صدا در آمده و صدای گلایه و اعتراض شهروندان زاهدانی را درآورده است.
بحران کم آبی و قطعی های چندساعته آب در این روزهای گرم تابستان، باعث نارضایتی اهالی مناطق مختلف شهرزاهدان شده و اگرچه این موضوع بسیاری از مسئولین استان را به تکاپو واداشته اما هنوز این مشکل برطرف نشده و مردم با بی آبی دست و پنجه نرم می کنند.
شهمرادی یکی از اهالی بلوار انقلاب در این باره گفت،: قطعی مکرر آب در این روزهای گرم، مشکلات بسیاری برای شستشو و نظافت ایجاد کرده است چراکه در این روزهایی که شستشوی مکرر دستها و نظافت ضروری است آبی برای استفاده و شستشو وجود ندارد.

یکی از ساکنان خیابان جام جم نیز گفت: در طول روز بارها آب قطع می‌شود و در ساعاتی هم که وصل می‌شود فشار آن بسیار کم است.

وی افزود:فشار کم آب باعث شده تا کولرهای آبی به خوبی کار نکنند و گرماو بی آبی کودکان و سایراعضای خانواده را کلافه کرده است.

نصب دستگاه آب شیرین کن با ظرفیت 15 هزار  مترمکعب

علیرضا قاسمی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در بازدید از خط انتقال آب از چاه نیمه به زاهدان، بیان کرد: در حال حاضر شهر زاهدان باهزار و۷۰۰ کیلومتر شبکه را به منظور توزیع عادلانه آب به هشت زون فشاری اصلی تقسیم کرده که با مانور بر روی آنها سعی در توزیع عادلانه در سطح شهر داشتیم.

وی افزود: به منظور حل مشکلات در کوتاه مدت نصب یک دستگاه آب شیرین کن به ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در حال انجام است که فاز اول آن به ظرفیت ۷۵۰۰ متر مکعب تا یک ماه آینده و فاز دوم که تکمیل کل ظرفیت ۱۵ هزار متر مکعب در شبانه روز است در نیمه دوم مرداد ماه سال جاری به پایان می رسد و تا حدود زیادی مشکلات شهر زاهدان مرتفع خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین برای گذر از تابستان سال آینده نیز برنامه افزایش ظرفیت انتقال خط انتقال زابل به زاهدان از دشت حرمک شامل استحصـال آب از ده حلقه چاه دشت حرمک ( ۸۰ کیلومتری زاهدان ) به ظرفیت تقریبی ۲۵۰ لیتر در ثانیه در برنامه وزرات نیرو قرار دارد که این طرح هم اکنون در حال اجراست .

خط دوم انتقال آب از چاه نيمه ها به زاهدان راه اندازی می شود
وی تاکید کرد:جهت اتمام این طرح ۴۵ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که ۲۰ میلیارد تومان آن در سال ۹۸ و الباقی در سال جاری تخصیص داده شده است و تا مهرماه حفر چاه ها و لوله گذاری و خط برق آن اجرا شده و خرید و نصب چهار دستگاه الکتروموتور نیز تا قبل از پایان سال به انجام خواهد رسید .

قاسمی ادامه داد:با این اقدامات سال آینده نسبت به امسال ۴۵۰ لیتر در ثانیه افزایش ظرفیت داریم که پیش بینی می شود تابستان بی دغدغه تری را داشته باشیم.

عرب رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز از تخصیص اعتبارات جهت حل مشکلات استان در لایحه بودجه ۹۹ خبر داد و افزود: جهت اصلاح و توسعه شبکه توزیع آب زاهدان مبلغ ۱۹ میلیارد تومان با تخصیص ۶۰ درصد آن طی یک هفته آینده و مبلغ یک میلیارد تومان جهت توسعه سامانه تله متری زاهدان در برنامه کاری قرار دارد.


انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۳۴۳


ارسال