چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ,12 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
ایران در موضوع شکایت خود از ترکمنستان مبنی بر کیفیت پایین گاز وادراتی و همچنین عدم ارسال کامل گاز از سوی ترکمنستان که براساس قرارداد ظاهرا روزانه باید حدود 40 میلیون متر مکعب باشد توانسته است از سوی دیوان داوری سوئیس رایی را به نفع خود دریافت کند.
به گزارش عصرهامون به نقل از  راه دانا؛ ایران در موضوع شکایت خود از ترکمنستان مبنی بر کیفیت پایین گاز وادراتی و همچنین عدم ارسال کامل گاز از سوی ترکمنستان که براساس قرارداد ظاهرا روزانه باید حدود 40 میلیون متر مکعب باشد توانسته است از سوی دیوان داوری سوئیس رایی را به نفع خود دریافت کند.که براین اساس ترکمنستان باید 140 میلیون دلار به ایران پرداخت کند.
 یکی از سیاست های کلان جمهوری اسلامی ایران توسعه تجارت گاز با تمامی کشورهای جهان است و مطابق با این سیاست جدید قصد دارد همزمان با افزایش صادرات گاز، امکان سوآپ، واردات و ترانزیت گاز با کشورهای مختلف منطقه خاورمیانه را هم افزایش دهد. اگرچه ایران در شرایط  فعلی نیازی به گاز ترکمنستان ندارد ولی از گاز ترکمنستان می توانست به منظور ترانزیت و یا سواپ گاز استفاده کند.
بر اساس قراردادی که بین ایران و ترکمنستان منعقد شده بود روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز باید از سوی ترکمنستان تحویل ایران می شد اما ترکمنستان تنها 23 تا 24 میلیون متر مکعب در روز به ایران گاز تحویل می دادند.
در شکایتی که ترکمنستان از ایران داشته است ایران محکوم به پرداخت جریمه شده بود اما این شکایت یک طرفه نبوده و طرف ایرانی هم شکایتی از ترکمنستان داشته و آنها نیز محکوم شده‌اند.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۴۷۱


ارسال