چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ ,12 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۳۱
تکرار تراژدی هجوم گرد و غبار؛
کاهش دید افقی در مرکز پهناورترین استان کشور به 300 متر/ این بار توفان پاکستان آسمان زاهدان را غبارآلود کرد
 
محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: گردوغبار ناشی از وزش باد شدید که عصر دیروز و دیشب شمال غرب پاکستان را فرا گرفت، بامداد امروز به زاهدان رسید و شعاع دید افقی را به 300 متر کاهش داد.
به گزارش عصرهامون، از صبح امروز که هوای زاهدان رنگ دیگری به خود گرفت، به هر طرف که می نگریستی جز غبار چشمت چیز دیگری را نمی دید، گویا در اوج بادهای 120 روزه به سیستان رفته ای. 

هوا به گونه ای غبارآلود بود که به آن هایی که ورزش صبحگاهی از برنامه های همیشگی شان است، اجازه نفس کشیدن را نمی داد، هر چند شدت آن قدری کمتر شده اما همچنان آسمان زاهدان پر غبار است.

شرایط آب و هوایی که از قبل در خبرهای هواشناسی پیش بینی نشده بود، به یکباره زندگی مردم این کلان  شهر را از ساعات اولیه روز با مشکل رو به رو کرد، آن هم در روزهایی که به واسطه شیوع کرونا و ابتلای  عده ای به این بیماری، نفس کشیدن سخت شده است.

این در حالی است که هواشناسی در آخرین خبرش نسبت به خطر رگبار و رعد و برق در ارتفاعات سیستان و بلوچستان هشدار داد اما با توجه به این که این موضوع از قبل پیش بینی نشده بود، با محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت و گویی انجام شد.

وی به خبرنگار ما گفت: گرد و غبار فعلی زاهدان کاملاً منشأ خارجی دارد و از بیابان های شمال غرب پاکستان ناشی می شود که در اثر وزش باد شدید به سمت زاهدان و شهرهای اطراف آن آمده است و این شرایط به ندرت در این مناطق اتفاق می‌افتد.

این مقام مسئول با بیان این که پیش بینی می شود گرد و غبار زاهدان به تدریج تا 24 ساعت آینده از بین برود، ادامه داد: این گرد و غبار علاوه بر زاهدان، شعاع دید افقی در نصرت آباد و میرجاوه را نیز به شدت کاهش داده است، به طوری که هم اکنون دید افقی در میرجاوه 400 متر و در نصرت آباد هزار و 100 متر است.

موج جدید بادهای 120 روزه از جمعه

حیدری در ادامه از شدت گرفتن وزش بادهای 120 روزه از جمعه پیش رو در شمال استان خبر داد و گفت: وزش این بادها علاوه بر پنج شهرستان منطقه سیستان، با شدت کمتر مرز شرقی و نوار غربی استان را نیز فرا می گیرد.

وی ادامه داد: وزش این باد شدید علاوه بر کاهش دید افقی و کیفیت هوا، در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان نیز سبب خیزش گردوخاک و کاهش دید می کند.

تداوم بارش های همرفتی در جنوب استان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از تداوم بارش های همرفتی در جنوب و جنوب شرق استان نیز خبر داد و گفت: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی تا پنج شنبه شرایط برای ریزش های همرفتی در جنوب استان فراهم است.

حیدری تصریح کرد: در این مدت آبگرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی و طغیان موقتی رودخانه های فصلی، برخورد صاعقه و بارش تگرگ به ویژه در ارتفاعات پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: توصیه می شود مردم در این مناطق از رفتن به ارتفاعات، توقف و تردد در بستر و حاشیه مسیل ها و رودخانه های فصلی خودداری کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۵۰۲


ارسال