سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ,11 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۲
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان خبر داد؛
توجه ویژه به مباحث فرهنگ در اسناد بالادستی سیستان و بلوچستان
 
مهرداد عرب اول گفت: به مباحث فرهنگ در اسناد بالادستی سیستان و بلوچستان توجه ویژه ای شده و امکان ویرایش آن نیز فراهم است.
به گزارش عصرهامون؛ مهرداد عرب اول، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان دردیدار با حاجی­لویی، معاون خط مشی‌گذاری ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: به دلیل ظرافت های خاصی که در حوزه فرهنگ وجود دارد نمی توان به آن نگاه سخت افزاری داشت.

وی ادامه داد: سیستم سازمان برنامه و بودجه کشور و مدیریت و برنامه ریزی استان ها کم کم با مباحث برنامه هفتم درگیر می شود و به آن ورود پیدا می کند، در این رابطه زیرساخت ها احصا می شود.

این مقام مسئول اضافه کرد: در این راستا سند ملی تقریباً آماده است و در کمیسیون های تخصصی تصویب شد که با استفاده از آن برش استانی را آماده می کنیم و در این رابطه دنبال نقاط مشترک هستیم که حائز اهمیت و مهم است.

عرب اول اضافه کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر وجود سند آمایش ملی، در این راستا وبینارهاشروع شده و کار خوبی در حال شکل گیری است تا در کوتاه ترین زمان مطالعات آمایش ملی به سرانجام برسد.

وی گفت: در این راستا مناطق نه گانه آمایش کشور شکل گرفت، خروجی هر یک از این مناطق برای چشم انداز استان ها در تدوین آمایش خودش را نشان می دهد، چراکه نگاه در تدوین چشم انداز آمایش این بود که منطقه ای باشد و صرفاً به صورت جزیره‌ای ورود پیدا نکنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: برای تدوین سند مطالعات آمایش سرزمین از خروجی مطالعات استان‌ها و مناطق استفاده می شود که البته قطع به یقین ویرایشی را در چفت و بست مناطق ۱۹ گانه یا ۳۱ استان خواهیم داشت.

عرب اول اضافه کرد: در این مرحله می توان مباحث ویژه مربوط به فرهنگ را ویرایش کرد، چراکه متاسفانه بخش فرهنگ در مطالعات آمایش کشور خیلی قوی دیده نشده اما در سیستان و بلوچستان به مسائل فرهنگی و اجتماعی بیشتر پرداخته ایم.

وی با بیان این که جنس مطالعات در حوزه فرهنگ متفاوت و زمان بر است، بیان کرد: می توان در این مقطع نگاه جامع‌تری به این موضوع داشت که باید به جزئیات نیز توجه و در قالب کارگروه اجتماعی فرهنگی بررسی و بین دستگاه ها تقسیم کار انجام شود.

این مقام مسئول گفت: با توجه به شرایط تخصصی که سند فرهنگ دارد، باید انتخاب مشاور با برش استانی باشد و مباحث استراتژی محور تبیین شود، در برنامه های اجرایی دستگاه ها نیز می توانند دخالت کنند که به عنوان سازمان مدیریت و برنامه ریزی آمادگی همکاری در تدوین این سند به خصوص در بخش اجرایی هستیم.

عرب اول اضافه کرد: وقتی سندی تدوین و اجرایی شود بخشی از اعتبارات سالیانه استان نیز به دستگاه های متولی اختصاص می یابد و از سویی انتظار می رود با توجه به تلاش هایی که برای تهیه اسناد انجام می شود، به گونه ای پیش برود که خروجی داشته باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۵۲۹


ارسال