چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ,5 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: وقتی موشکی توسط سپاه رونمایی و آزمایش می‌شود حس خوبی می‌دهد و پشتوانه ماست.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در برنامه بدون تعارف حضور یافت.
 
موسوی گفت: متولد هشتم خرداد ۱۳۵۰ در محمودآباد مازندارن است که پدرش کشاورز بوده و در سال ۱۳۹۱ به رحمت خدا رفته است.
 
وی درباره دوران کودکی‌اش عنوان کرد: دوران کودکی تازه مدرسه رفته بودم که انقلاب شد، نوجوانی در بسیج و مسجد و .... در ۱۳ سالگی خواستم به جبهه بروم که فهمیدند سن‌مان کم است و اجازه نمی‌دادند. مد شده بود دست در شناسنامه ببریم و البته بلد نبودم از صفحه اول شناسنامه کپی می‌گرفتند و بعد دست می‌زدند ولی من اصل شناسنامه را دست بردم بعد از یک هفته وارد جبهه غرب در مریوان شدم.
 
موسوی همچنین گفت: فضای خانواده و دوستان به گونه‌ای بود که اکثرا اهل جبهه بودند . دو تا از پسر دایی‌هایم شهید شده‌اند. دو تا از دامادهای ما شهید ‌شده‌اند.
 
سید عباس موسوی که دارای فوق لیسانس حقوق بین‌الملل است، عنوان کرد که کسی سفارش او را نکرده که سخنگو شود. بعد از سخنگویی بنر و تبریک زده بودند. روحیه من خیلی خاص است و مایل نبودم.
 
سخنگوی وزارت خارجه درباره اینکه گفته می‌شود وزارت خارجه‌ای‌ها همه قهوه می‌خورند، گفت: همین مایی که الان قهوه می‌خوریم یک زمان در جبهه آب آلوده به نفت یا در واقع نفت آلوده به آب خوردیم. آن موقع آن گونه می‌طلبید. ما همان بچه‌ها هستیم. به جایش نفت خوردیم و از وطن دفاع کردیم و الان قهوه و نسکافه می‌خوریم و با همان روحیه از منافع ملی دفاع می‌کنیم.
 
وی افزود: برخلاف دوستانی که از ما انتقاد می‌کنند که وزارت‌ خارجه‌ای‌ها دور شدند و خوش نشین هستند و از ما انتظارات عجیب و غریب دارند به آنها عرض کنم بچه‌های ما بچه‌های نظام و انقلاب هستند. به جای خودش ادبیات انقلابی داریم. در ادبیات بنده و دکتر ظریف شاهد هستید.
 
موسوی خاطرنشان کرد: نمی‌شود گاهی اجازه دهیم طرف مقابل که دورو و دروغگو است و هر چیزی را بگوید و با هر ادبیاتی ما را مخطاب قرار دهد که آنجا سکوت کرده و اصول دیپلماتیک را رعایت کنیم. تا جایی که امکان داشته باشد اصول و چارچوب را رعایت می‌کنیم ولی یک جاهایی باید بفهمند شوخی نداریم و اگر پایش برسد در ادبیات بدتر از آنها می‌توانیم مقابله کنیم.
 
این دیپلمات ارشد ایرانی در واکنش به اظهارات برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران مبنی بر اینکه ایران دو راه بیشتر ندارد مذاکره یا فروپاشی اقتصادی بیان کرد: بیجا کرده است. من جوابشان را در توئیتی دادم که شما دو راه بیشتر ندارید که یا شکست بخورید یا در مقابل ملت ایران زانو بزنید و بالاخره هم زانو خواهند زد و این را از روی اعتقاد زدم.
 
موسوی درباره اینکه آیا موضوعی بوده که نتوانید درباره آن موضع بگیرید؟ گفت:‌ بله شده است. برخی از حرف‌هایی که مقامات آمریکایی عنوان می‌کنند بخواهم در جا پاسخ آنها را بدهم.
 
وی همچنین گفت: حضرت آقا از یک موضع بنده درباره مذاکره تعریف کردند.
 
 سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که دیپلمات یا انقلابی گفت: هر دو، اینها را نمی‌شود از هم تفکیک کرد.دیپلمات اگر یادش باشد ریشه‌اش چی بوده و نماینده کدام کشور است و یادش بیاید چه خون‌هایی به پای انقلاب ریخته شده، قطعا نمی‌تواند غیرانقلابی باشد. انقلابی بودن هم به معنی بی ملاحظه‌گی نیست.
 
موسوی عنوان کرد: گاهی اوقات خودم را با سخنگویان سایر کشورها مقایسه می‌کنم کار راحتی دارند. یک دولتی هستند موضع مشخصی دارند کشور سکون و ایستا و همه چی روی روال. دغدغه‌ای ندارند. دشمن زیاد داریم. ساحت سیاست خارجی ساحت منافع ملی و امنیت ملی است و اصلا جناح بردار و حزب بردار نیست.
 
وی همچنین گفت: وقتی بچه‌های سپاه موشکی را رونمایی می‌کنند و موشکی آزمایش می‌شود، حس خوبی دارد و پشتوانه ماست. گدایی می‌کردیم یک موشک از یک کشور بگیریم ولی الان خودکفا هستیم و حتی می‌توانیم صادر کنیم و انتقام بگیریم، داعش را هدف قرار بدهیم و قاتلان سردار سلیمانی را بزنیم.
 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین عنوان کرد که تلخ‌ترین روز کاری‌اش، شهادت سپهبد قاسم سلیمانی بوده است و افزود: حیف شد.
 
موسوی درباره سفیر شدنش نیز گفت: به احتمال قوی در یکی از کشورهای مهم همسایه سفیر خواهم شد و فعلا هستیم.
 
سخنگوی وزارت خارجه گفت که زمانی نزدیک دیپلم بوده ازدواج کرده و دو فرزند دختر دارد. 
 
وی درباره حقوقش گفت: ۱۳ تا ۱۴ میلیون تومان می‌گیریم.
 
سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره تاثیر سخنانش بر نرخ ارز گفت: سعی می‌کنم چیزی نگویم که روی نرخ ارز تاثیر بگذارد.
 
وی در پایان عنوان کرد: پرچم مقدس ایران در همه جلسات سخنگویی و دیگر جلسات با من است و یادم هست که نماینده این ملت هستم.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۶۰۵


ارسال