جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ,7 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۷
تراژدی ریزکردها در جنوب شرق؛
توفان باز هم در جنوب شرق شدت گرفت/ غبار بادهای 120 روزه در چشم مردم سیستان
 
وزش توفان هاي شديد همراه با گرد و خاك و هجوم شن های روان در سيستان باز هم شدت گرفته و روزگار منطقه را تيره و تار و سلامتي و زندگي اجتماعي و معيشتي مردم را دچار بحران جدی كرده است.
به گزارش عصرهامون؛ توفانی که سال‌ها از روی هامون خروشان می‌گذشت و تابستان داغ سیستان‌وبلوچستان را خنک می‌کرد، اما بعد از خشکسالی سالیان گذشته، سال ها است که بلای جان اهالی این منطقه شده است.

ریزگردهایی که طی سال های اخیر چنان پرقدرت شد که توانست آبادی‌های زیادی را زیر خاک مدفون کند، آری سال های زیادی است که مردم سيستان به اجبار هوای آلوده و توفان های شن و ماسه را تحمل می كنند و با آن خو گرفته اند، اما این روزها با جولان کرونا و شدت گرفتن سرعت باد، شرایط در این منطقه به ویژه برای آن هایی که از مشکل تنفسی رنج می برند، سخت تر شده است.

با وجود این که امسال در پی آب گرفتن تالاب هامون و اقدام های انجام شده، بعضی نقاط سیستان شرایط مساعدتری نسبت به سال های گذشته پیدا کرد، اما همچنان در کنار ریزگردها، غبار کم کاری ها چشم های مردم سیستان را می آزارد.

چراکه اگر در سال های گذشته نیز برای رفع این بحران اقدام جدی تری می شد، شاید اکنون وضعیت مردم این خطه بهتر بود و مجبور نبودند، این روزها همزمان با 2 بحران جدی مقابله کنند.

غم نامه اهالی سیستان

نارویی، یکی از ساکنان زهک به خبرنگار ما گفت: سال ها است که با بحران ریزگردها دست و پنجه می کنیم و در واقع این بادها امان مردم را بریده و در روزهای کرونایی بحرانی تر شده است.

وی ادامه داد: 2 فرزند کودکم چند سال است که گرفتار مشکل تنفسی ناشی از ریزگردها شده اند، به گونه ای که با شیوع کرونا حتی جرات نکرده ایم یک لحظه آن ها را از خانه بیرون ببریم.

این شهروند اضافه کرد: اما جلوی گرد و غبار را نمی توان گرفت، چراکه به راحتی به داخل خانه ها نفوذ می کند و باعث می شود نفس مردم باز هم تنگ شود، با شروع باد در منطقه شرایط فرزندانم مجدد وخیم شده است و نمی دانم با توجه به وضعیت این روزها چگونه آن ها را برای معالجه به بیمارستان ببرم.

شهرکی، یکی دیگر از ساکنان سیستان نیز گفت: پدرم 2 سال قبل به دلیل شدت ریزگردها دچار مشکل تنفسی شد و متاسفانه سال گذشته در پی شدت گرفتن گرذ و غبار دوام نیاورد و جان باخت.

وی افزود: متاسفانه سال ها است که مردم این دیار با این مشکل کهنه دست و پنجه نرم می کنند و گویا این معضل راه پایانی ندارد، دلمان خوش بود امسال که تالاب هامون آب گرفته و شرایط بهتر می شود و مثل سالیان خیلی دورباز هم می توان در نسیم خنکی که به واسطه بادهای 120 روزه می وزد، نفسی تازه کرد، اما تا زمانی که اقدامی مثمر برای غبار روبی ماسه ها انجام نشود، شرایط این گونه می ماند.

بیشینه سرعت باد در زابل، 108 کیلومتر بر ساعت

محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در این باره در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: همانطور که انتظار می رفت از امروز بر شدت وزش بادهای 120 روزه در پنج شهرستان شمالی استان افزوده شد، به طوری که بیشینه سرعت وزش باد در زابل به 108 کیلومتر بر ساعت رسید و شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به 2500 متر کاهش داد.

وی ادامه داد: وزش باد شدید علاوه بر زابل در سایر شهرستان های شمالی استان نیز جریان دارد، به گونه ای که بیشینه سرعت وزش باد در زهک و هامون به 21 متر بر ثانیه معادل 76 کیلومتر بر ساعت رسید.

این مقام مسئول با بیان این که وزش این باد شدید شعاع دید افقی در زهک را نیز به چهار هزار متر کاهش داد، افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان انتظار می رود وزش بادهای شدید 120 روزه همراه با گرد و غبار در شهرهای شمال و با شدت کمتر در نوار غربی و مرز شرقی استان ادامه داشته باشد.

حیدری اضافه کرد: توصیه می شود در زمان غبار آلود شدن هوا از ترددهای غیر ضروری خودداری و از مسافرت های غیر ضرور نیز اجتناب شود.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۶۳۳


ارسال