چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ ,5 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۲۱
در گفت و گو با یک بانوی سوزن دوز بلوچ عنوان شد:
لباس بلوچی بهترین پوشش و حجاب برای زنان این منطقه/لباس بلوچی هنوز اصالت خود را حفظ کرده است
 
زینب بامری گفت: لباس بلوچی با دنیایی از ذوق و هنر هنوز اصالت خود را حفظ کرده و جایگاه خاصی در بین بانوان سیستان و بلوچستان دارد.
به گزارش عصرهامون، زینب بامری در گفتگو با خبرنگار صدای بلوچ بیان کرد: هنر سوزی دوزی بلوچی میراث ماندگار و ارزشمند است که اکنون از گذشتگان و پیشینیان به ما ارث رسیده است.

وی ادامه داد: این هنر اصیل که در سازمان یونسکو به اسم بانوان بلوچ ایرانی ثبت شده نه تنها موجب افتخار همه ما اهالی سیستان و بلوچستان بلکه باعث افتخار تمام هموطنان ایرانی است.

این بانوی سوزن دوز با اشاره به اینکه لباس بلوچی هنوز اصالت خود را حفظ کرده است، ادامه داد: لباس و پیراهن تمامی بانوان بلوچ از هنر سوزن دوزی است و لباسی غیر از آن را به تن نمی کنند.

بامری با بیان اینکه اهانت به هنر سوزن دوزی بلوچی، توهین به بانوان هنرمند بلوچ است، اضافه کرد: اجازه نمی دهیم یاوه گویان به لباس ما که هم پوششی مناسب و اسلامی است و هم اینکه مخصوص زنان بلوچ است، توهین و بی احترامی کنند.

وی ادامه داد: بانوان سوزن دوز بلوچ این هنر با اصالت را از مادران و مادربزرگ های خود را فرامیگیرند و در واقع از نسلی به نسلی دیگر منتقل می شود.

بامری با تاکید بر اینکه بانوان بلوچ به مسئله حجاب و پوشش خود بسیار اهمیت می دهند، خاطرنشان کرد: هنر سوزن دوزی در عین زیبایی و لطافت، بهترین پوشش برای زنان این منطقه است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۶۹۰
مرجع : عصرهامون


ارسال