سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ,11 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۱۵
معاون دریایی بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان خبر داد:
برگزاری تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار
 
سیدحسن ابراهیمی گفت: تمرین (Drill) مقابله با آلودگی نفتی با محوریت استفاده از مواد دیسپرسنت در بندر چابهار برگزار شد.
به گزارش عصرهامون، سیدحسن ابراهیمی؛ معاون دریایی بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: در راستای حفظ آمادگی تیم مقابله با آلودگی نفتی بندر چابهار و ارتقای کیفیت خدمات مقابله با آلودگی نفتی، تمرینات و مانورهای مقابله با آلودگی مواد نفتی، به صورت ماهیانه و بر اساس برنامه زمانبندی برگزار می شود.

وی افزود: این تمرین با استفاده از تجهیزات دیسپرسنت پاش مستقر بر روی شناور یادگار و توسط تیم مقابله با آلودگی نفتی بندر چابهار در حوضچه بندر شهید بهشتی صورت پذیرفت.

ابراهیمی با بیان اینکه یکی از روش های مقابله با آلودگی دریا و جلوگیری از آلوده شدن محیط زیست دریایی، استفاده از مواد شیمیایی دیسپرسنت یا مواد زایل کننده نفتی است در شرح جزئیات تمرین اضافه کرد: مواد شیمیایی دیسپرسنت در داخل مخازن مخصوص مواد شیمیایی موجود بر روی شناور قرار گرفته و با استفاده از تجهیزات مستقر بر روی شناور در محدوده آلوده شده به مواد نفتی انجام می گیرد.

معاون دریایی بنادر و دریانوردی استان گفت: اساس ترکیبات شیمیایی مواد دیسپرسنت به گونه ای است که باعث افزایش پراکندگی به صورت طبیعی به همراه کاهش کشش سطحی بین مولکول های آب و نفت خواهد شد. از این مواد برای پراکندگی و از بین بردن لکه های نفتی به خصوص هنگامی که به کارگیری تجهیزات مقابله با آلودگی فراهم نبوده و یا آلودگی با سرعت به ساحل نزدیک می شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گفتنی است هدف اصلی استفاده از مواد دیسپرسنت به حداقل رساندن میزان خسارت ناشی از شناور بودن مواد نفتی روی سطح آب است و کاربرد دیسپرسنت ها بستگی به انرژی موج، نوع دیسپرسنت و همچنین میزان سرعت تصفیه دیسپرسنت دارد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۷۶۸


ارسال