جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ,7 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
محسن حیدری مديركل هواشناسي سيستان و بلوچستان، از تداوم بارش های تابستانی و پدیده مونسون در جنوب شرق کشور خبر داد.
محسن حيدري، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با عصرهامون بیان کرد: همانطور كه انتظار مي رفت با ادامه وزش بادهاي مرطوب مونسون در سيستان و بلوچستان و تزريق رطوبت مناسب، شرايط براي بارش مونسون در نيمه جنوبي استان فراهم شد به طوري كه در 24 ساعت گذشته از ايستگاه بارانسنجي «كتيج» از توابع نيكشهر 40 ميلي متر باران گزارش شد.

وي با بيان اينكه عمده بارش هاي شبانه روز گذشته خارج از ايستگاه باريده است، افزود: بارش هاي همرفتي اين موقع از سال به شدت پراكنده و نامنظم است به طوريكه بعضاً در زمان و محدوده هاي كوتاه رخ مي هد.

مديركل هواشناسي سيستان و بلوچستان اضافه كرد: بر اساس خروجي نقشه هاي پيش يابي و مدل هاي جوي همچنان تا پنج شنبه شرايط براي بارش هاي مونسوني در ارتفاعات جنوبي و غربي استان فراهم است.

حيدري با بيان اينكه احتمال جاري شدن رواناب و بارش تگرگ در اين مناطق وجود دارد، توضيح داد: توصيه مي شود در زمان بارش ها از رفتن به ارتفاعات و اتراق در حاشيه رودخانه هاي فصلي خودداري شود.

وی اضافه كرد: مونسون يك پديده جوي-اقيانوسي بزرگ مقياس است كه محدوده وسيعي از مناطق حاره و جنب حاره را در فصل گرم سال تحت تأثير قرار مي‌دهد.

 تقویت بارش‌های مونسون 

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به صدور هشتیمن هشدار سطح نارنجی هواشناسی استان گفت: از بعدازظهر سه شنبه بارش های مونسون همراه با تندبادهای موقتی ارتفاعات جنوب و غرب استان را فرا می گیرد.

حیدری ادامه داد: این بارش ها به صورت رگبارهای پراکنده همراه با رعد و برق و تندباد لحظه ای خواهد بود و پیش بینی می شود ارتفاعات شهرستان های راسک، سرباز، قصرقند، نیکشهر، فنوج تا بزمان، ایرانشهر، بمپور، دلگان، جنوب خاش و غرب مهرستان را فرا گیرد.

به گفته این مقام مسئول، جاری شدن رواناب، طغیان موقتی رودخانه های فصلی و بارش تگرگ در این مناطق پیش بینی و توصیه می شود در زمان بارش ها از رفتن به ارتفاعات و اتراق در حاشیه رودخانه های فصلی خودداری شود. 

حیدری اضافه کرد: تا چهارشنبه پیش رو وزش بادهای شدید بر روی دریای عمان به ویژه نواحی شرقی ادامه دارد که سبب مواج شدن دریای عمان می شود، به طوری که ارتفاع موج در مناطق شرقی به 2.5 تا 3 متر خواهد رسید.

وی افزود: اثر مخاطره آمیز این شرایط احتمال پاره شدن تورهای ماهی گیری، غرق شدن قایق های کوچک و شناورهای سبک است که توصیه می شود برای جلوگیری از وقوع این شرایط محدودیت تردد برای این قایق ها اعمال شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۸۰۷


ارسال