يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ,27 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۷
کابوس یک حمله؛
جولان سگ های ولگرد سلامت شهروندان را به خطر می اندازد/ اتلاف بیش از 600 قلاده سگ در زاهدان
 
این روزها جولان سگ های ولگرد در کلانشهر زاهدان و کابوس حمله های هر لحظه ای برای شهروندان به معضلی تبدیل شده که آرامش را از آنان سلب کرده است.
به گزارش عصرهامون، مدتی است که افزایش سگ های ولگرد در خیابانهای کلانشهر زاهدان به یکی از معضلات جدی تبدیل شده به ویژه در مناطق حاشیه نشین مانند خیابان های جام جم، سعدی، رسالت، مهرشهر و ... که این امر یکی از دغدغه های مهم شهروندان به شمار می رود.

حمله سگ‌های ولگرد از معضلاتی است که چند روز قبل هم خبری مبنی بر حمله این حیوانات به پسر بچه ای در منطقه مهرشهر زاهدان منتشر شد که دسته ای از این سگ ها به این کودک حمله کرده و او را راهی بیمارستان کردند.

از آنجایی که سگ ها دارای قابلیت تولید مثل بالایی هستند نبود نظارت در کنترل جمعیت آنها و اجرا نشدن برنامه های کنترلی موجب می شود به سرعت جمعیت این حیوانات افزایش یافته و مخاطرات بسیاری را برای شهروندان به همراه داشته باشد.

در این میان اما چیزی که باعث افزایش جمعیت این سگ ها می شود، دپوی زباله است. موضوعی که نه رسیدگیِ مرتب از سوی دست اندرکاران امر دارد و نه رعایتی از سوی شهروندان؛ گواه این مطلب اینکه گاها تا چند روز برخی از مخزن های زباله خالی نشده و جایی برای انداختن حتی یک کیسه کوچک هم ندارند یا اینکه شهروندان به جای قرار دادن زباله در مخزن ها، کیسه ها را در اطراف سطل ها به حال خود رها کرده و این امر منجر به دریده شدن نایلون ها و کیسه ها و رها شدن محتویات در چند کیلومتری مخزن های زباله توسط زباله گردها و یا حیواناتی همچون سگ و گربه می شود.

انتقال بیماری‌هایی همچون هاری یکی از دلایل اصلی نگرانی مردم است چرا که این بیماری مشترک بین حیوان وانسان است واهمیت آن در میزان کشندگی 100 درصد می باشد.

با این تفاسیر اما تردد سگ‌های ولگرد در خیابان‌های شهر به حدی زیاد شده که این حیوانات به صورت دسته جمعی حضور داشته و همین امر باعث تهدید سلامت بهداشتی و روانی جامعه شده هر چند مناطق حاشیه‌ای بیشتر مورد هجوم این مهمانان ناخوانده‌ هستند، اما این بدان معنی نیست که برخی مناطق شهر از وجود این حیوان مزاحم در امان باشد.
 

 
 محمد عمر حسین زهی زمانی، رئيس سازمان مديريت پسماند شهرداری زاهدان در گفت وگو با خبرنگا ما گفت: در سه ماه نخست سال ۶۳۷ مورد اتلاف سگ های ولگرد در شهرزاهدان و روستاهای اطراف آن با نظر بخشداری مرکزی انجام شده است.

وی بیان کرد: در راستای کاهش آلام مردم روزانه اکیپ هایی از ساعت 5 تا 9 صبح در سطح شهر حضور داشته و اقدام به پاکسازی محیط می کنند.

به گفته این مقام مسئول؛ اتلاف سگ های ولگرد توسط یکی از پرسنل با تجربه شهرداری که پس از بازنشستگی مجددا دعوت به کار شده انجام می گیرد.

وی ادامه داد: روزانه حدودا  6-5 مورد اتلاف در سطح شهر صورت می گیرد، اما آنچه باعث حمله این حیوان به افراد به ویژه کودکان می شود احساس خطری است که آنان را به واسطه پرتاب سنگ و ... تهدید می کند باید به فرزندان خود بیاموزیم که این حیوانات را آزار و اذیت نکنند تا آسیبی به آنها وارد نشود.

رئيس سازمان مديريت پسماند شهرداری زاهدان ادامه داد: شهروندان می توانند انتقادات و شکایات خود را از حضور این سگ ها در محل زندگی شان را با سامانه 137 در ارتباط بگذارند تا در اسرع وقت به موضوع رسیدگی شود .

وی بیان کرد: در خصوص کودک مهرشهری که مورد حمله سگ های ولگرد قرار گرفته گویا سگ از آژاری که به وی رسیده احساس خطر کرده همچنین پدر این کودک از شکایت خود را از نگهبان ساختمان در حال ساخت که این سگ ها را در یک مکان جمع کرده اعلام و موضوع را از مراجع مربوطه پیگیری می کند؛ با این تفاسیر اگر کوتاهی و قصور شهرداری محرز باشد این سازمان حمایت خود را از شهروند مجروح شده انجام خواهد داد.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: از آنجایی که هزینه عقیم سازی سگ ها حدود 600 تا 700 هزار تومان (هرقلاده) می باشد و تامین این اعتبار از عهده سازمان خارج است مانند سایر شهرها بهترین روش اتلاف است که ما برای جلوگیری از این امر؛ اقدام به راه اندازی سایت زنده گیری سگ های ولگرد کرده ایم که در ماه های آینده راه اندازی خواهد شد.
 
گفتنی است ساماندهی سگ های ولگرد تنها مرتبط به شهرداری نیست، بلکه ۱۱ دستگاه از جمله محیط زیست، دامپزشکی، بهداشت و...  در این زمینه دخیل هستند که می طلبد ارگان ها و نهادها دخیل در کار؛ همکاری بیشتری با شهرداری ها برای حل این معضل داشته باشند. 

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۸۲۱


ارسال