پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ,13 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
برخلاف جدی بودن آنفولانزا، بسیاری از افراد آن را خیلی جدی نمی گیرند و اعتقاد دارند که تنها استراحت و نوشیدن مایعات برای درمان کافی است. با ماندن در رختخواب و منتظر ماندن برای این که سیستم ایمنی با عفونت بجنگد‌، این بیماری می تواند مدت طولانی تری دوام داشته باشد، شدیدتر شود و در […]
به گزارش عصرهامون به نقل از شهرخبر، برخلاف جدی بودن آنفولانزا، بسیاری از افراد آن را خیلی جدی نمی گیرند و اعتقاد دارند که تنها استراحت و نوشیدن مایعات برای درمان کافی است. با ماندن در رختخواب و منتظر ماندن برای این که سیستم ایمنی با عفونت بجنگد‌، این بیماری می تواند مدت طولانی تری دوام داشته باشد، شدیدتر شود و در برخی موارد تبدیل به اختلال مهلکی شود. به همین علت حتی اگر به تازگی واکسن آنفولانزا زده اید یا حتی اگر امسال یکبار دچار آنفولانزا شده اید، با دیدن اولین علائم بیماری باید به پزشک مراجعه کنید.
 
تجویز داروهای ضد ویروس به حذف سریع تر آنفولانزا و کاهش شدت علائم آن کمک می کند.

این داروها برای افرادی که در خطر بروز عوارض جانبی شدید آنفولانزا قرار دارند، موثرند.

وقتی داروهای آنفولانزا در طول ۴۸ ساعت اول شروع علائم مصرف شوند طول بیماری را تا یک روز و نیم کاهش می دهند.
 
اگر چه واکسن آنفولانزا می تواند در صورت بروز آنفولانزا، خطر و شدت آن را کاهش دهد؛ اما تاثیر این واکسن از یک سال به سال دیگر متفاوت است. در برخی از سال ها، چندین نوع ویروس به صورت همزمان فعالیت می کنند و احتمال ابتلای چندین باره به آنفولانزا را افزایش می دهند

آنفولانزا را جدی بگیرید

همه ما باید به خاطر بسپاریم که آنفولانزا می تواند یک بیماری کشنده باشد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا (CDC) تخمین زده که آنفولانزا می تواند به طور سالانه سبب ۱۴۰,۰۰۰ تا ۸۱۰,۰۰۰ مورد بستری در بیمارستان و ۱۲,۰۰۰ تا ۶۱,۰۰۰ مورد مرگ و میر شود. اکنون در سال ۲۰۲۰ نیز مرگ و میر در اثر آنفولانزا حدود ۶۵ درصد است. در فصل جاری که فصل آنفولانزا نیز هست حداقل ۶,۶۰۰ نفر در ایالات متحده آمریکا (از جمله ۳۹ کودک) به علت آنفولانزا از دنیا رفتند و حداقل ۱۲۰,۰۰۰ نفر به علت این بیماری بستری شدند.

تقریبا ۲ ماه دیگر از فصل اوج آنفولانزا (زمستان) مانده است. پس اگر واکسن نزده اید هنوز هم وقت هست و می توانید واکسن بزنید.

آزمایش دادن برای تشخیص آنفولانزا

پزشکان همیشه نمی توانند بعد از معاینه فرد فورا تشخیص دهند که مشکل او چیست. به همین علت است که آزمایش دادن برای اختلالات گوناگون به تشخیص بهتر دلایل ممکن برای مشکل فرد کمک می کند. در طول فصل اوج آنفولانزا، آزمایش فوری آنفولانزا به پزشکان کمک می کند که خیلی سریع تشخیص دهند که فرد تحت تاثیر آنفولانزا قرار گرفته است یا نه.

برای چندین سال تشخیص این که بیماری فرد باکتریایی است و یا ویروسی، چیزی بود که تنها باید با تست های آزمایشگاهی و توسط متخصصان تعیین می شد. اما امروزه به علت پیشرفت های تکنولوژی این پردازش به بیمار نزدیک تر شده و پزشکان می توانند سریع تر، راحت تر و دقیق تر از قبل بیماری فرد را تشخیص دهند.

برای مثال آزمایش های مولکولی آنفولانزا به پزشک این امکان را می دهند که بتواند با استفاده از گوش پاک کن یا هر وسیله دیگری نمونه فوری تهیه کند و چند دقیقه بعد نتایج را در اختیار بیمار قرار دهد. این به این معناست که بیمار می تواند فورا بفهمد که بیماری اش آنفولانزا است یا نه.
درمان آنفولانزا موثرتر از آن چیزی است که خیلی افراد تصور می کنند

در گذشته خیلی از افراد عقیده داشتند هنگامی که دچار آنفولانزا هستید، مراجعه به پزشک بیهوده است. این عقیده توسط این حقیقت ایجاد شده بود که در بیشتر موارد، کار زیادی نیست که پزشکان بتوانند برای عفونت های ویروسی انجام دهند و آنفولانزا نیز ویروسی است.
 
آنفولانزا
اما این گونه نیست و این بیماری می تواند درمان شود. تجویز داروهای ضد ویروس به حذف آنفولانزا و کاهش شدت علائم آن کمک می کند. این داروها برای افرادی که در خطر عوارض جانبی شدید آنفولانزا قرار دارند نیز مناسب هستند. سازمان غذا و دارو (FDA) ۴ داروی ضد ویروس را برای درمان آنفولانزا تایید کرده است.

این چهار دارو شامل این موارد هستند:
اسلتامیویر (تامیفلو)

زانامیویر (رلنزا)

پرامیویر (Rapivab)

بالوکساویر (Xofluxa)
این داروها نه تنها برای کاهش طول بیماری موثرند بلکه می توانند عوارضی نظیر عفونت گوش، عوارض سیستم تنفسی و بستری شدن در بیمارستان را نیز کاهش دهند.

بیشتر بخوانید: چه کنیم به آنفولانزا مبتلا نشویم؟

درمان زودهنگام موثرتر است

اگر هنوز می خواهید که منتظر بمانید تا بیماری تان خود به خود برطرف شود، بهتر است بدانید که آنفولانزا تنها در صورتی به درستی درمان می شود که درمان را زود آغاز کنید. طبق نظر پزشکان درمان آنفولانزا تنها زمانی موثر است که در اولین ۴۸ ساعت شروع علائم آغاز شود. اگر افرادی که علائمی شبیه به آنفولانزا دارند تصمیم دارند که قبل از مراجعه به پزشک صبر کنند، شانس درمان را از دست می دهند. در نظر بگیرید که علائم آنفولانزا برای برخی افراد، ۲ هفته دوام دارند؛ در این شرایط ابتلا به آنفولانزا سبب از دست دادن زمان زیادی و دور ماندن از مدرسه و کار می شود. به علاوه خطر بروز بسیاری از عوارض جانبی نیز بالا می رود.

داروهای ضد ویروس هنگامی که در طول ۴۸ ساعت اول بیماری به فرد داده شوند، طول بیماری را تا نصف روز تا یک روز و نیم کاهش می دهند. به همین علت است که توصیه می شود فورا به پزشک مراجعه کنید. با درمان زودهنگام می توانید زودتر به محل کارتان برگردید یا فرزندان تان کلاس های کمتری را در مدرسه از دست می دهند.

اگر تشخیص داده شود که یکی از اعضای خانواده آنفولانزا دارد، داروهای ضد ویروس برای سایر اعضای خانواده نیز تجویز می شوند. مصرف دارو بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس و قبل از شروع علائم می تواند ۷۰ تا ۹۰ درصد در پیشگیری از آنفولانزا موثر باشد. برای خانواده هایی که فرزندان زیادی دارند و احتمال انتقال بیماری در آن ها بالاست، مصرف دارو پیش از شروع علائم می تواند خیلی موثر باشد. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا در خطر عوارض آنفولانزا قرار دارند، رعایت گزینه های پیشگیری کننده پس از قرار گرفتن در معرض ویروس می تواند خیلی مفید باشد.

آیا داروی آنفولانزا نمی خواهید؟ اما هنوز هم مراجعه به پزشک ضروری و موثر است

درمان های ضد ویروسی اشکالاتی دارند و عوارض جانبی این درمان ها شامل حالت تهوع، استفراغ، اسهال و برونکواسپاسم است. برای برخی از افرادی که در خطر عوارض اضافی مربوط به آنفولانزا نیستند، نمی صرفد یک یا دو روز از بیماری را با مصرف دارو کم کرد چون این داروها عوارض جانبی ای به همراه دارند. اما حتی اگر به مصرف داروهای ضد ویروس علاقه ای ندارید، باز هم بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. مراجعه به پزشک هنگامی که به وجود آنفولانزا شک کرده اید، به چند دلیل مهم است.

این دلایل عبارتند از:
داروهایی که برای کوتاه شدن مدت آنفولانزا استفاده می شوند، به تجویز نیاز دارند.

درمان پیشگیری کننده برای اعضای خانواده به تجویز نیاز دارد.

ممکن است بیماری ای که دارید انفولانزا نباشد اما اگر آنفولانزا است دانستن این که برای پیشگیری از عفونت ثانویه باید چه کاری انجام دهید خیلی مهم است.
ذات الریه نیز می تواند به آنفولانزا شباهت داشته باشد

ذات الریه نیز می تواند به انفولانزا شباهت داشته باشد. اگر کسی سرفه می کند و تب دارد و اختلالی که دارد آنفولانزا نیست، ممکن است پزشک وجود ذات الریه را بررسی کند. اگر تصور شود افرادی که ذات الریه دارند دچار آنفولانزا هستند، ممکن است نتوانند آنتی بیوتیک های مورد نیازشان را به درستی دریافت کنند.

ذات الریه سالانه سبب ۱.۷ میلیون مراجعه به مرکز اورژانس و ۵۰,۰۰۰ مورد مرگ و میر می شود. تاخیر در درمان ذات الریه نیز اشتباه است. نکته ای که این جا وجود دارد این است که آزمایش به متخصص این امکان را می دهد که بهترین درمان را برای افراد در نظر بگیرد. دانستن این که انفولانزا دارید یا نه به شما کمک می کند که هر چه زودتر به افرادی که با آن ها در ارتباط هستید هشدار دهید، و اگر علائم آن ها آغاز شده درمان را آغاز کنند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه در مورد آنفولانزا باید بدانید!

چه هنگامی باید به پزشک مراجعه کنید؟

چه مدت پس از مشاهده علائم انفولانزا باید با پزشک تماس بگیرید؟ برای درمان آنفولانزا هر چه زودتر بهتر.

این علائم هشدار می دهند که به مراجعه به پزشک نیاز است:
تب بالای ۱۰۰.۵ درجه فارنهایت (۳۸ درجه سانتی گراد)

لرز

خستگی

بدن درد

سردرد

حالت تهوع و استفراغ
بهترین راه برای پیشگیری از پیشرفت آنفولانزا

اما بهترین راه برای پیشگیری از پیشرفت آنفولانزا، دریافت واکسن انفولانزا است. چیزی که خیلی از پزشکان می گویند این است که “اگر به انفولانزا یا خودتان اهمیت نمی دهید، حداقل به افرادی که اطرافتان هستند اهمیت بدهید”. هر کسی باید سالانه واکسن انفولانزا بزند تا از خودش، خانواده اش، محل کارش و جامعه اش محافظت کند. مسلما نمی خواهید این بیماری را به افراد مسن یا کودکان منتقل کنید چون این بیماری در آن ها جدی تر خواهد بود.

البته پزشکان اظهار می کنند که متخصصان همیشه نمی دانند که واکسن تا چه حد موثر است چون این تاثیر از یک سال به سال دیگر متفاوت است. اما انتخاب محتاطانه این است که این واکسن را به طور مرتب دریافت کنید.

همان طور که نمی خواهید یکی از همکاران تان با این ویروس به محل کار بیاید و شما را عفونی کند، خودتان نیز این موضوع را رعایت کنید و در صورت بیمار بودن در خانه بمانید. همین موضوع برای فرستادن فرزندان تان به مدرسه هم صدق می کند. CDC توصیه می کند که حداقل ۲۴ ساعت پس از فروکش کردن تب ،بدون مصرف داروی کاهش تب، در خانه بمانید.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۸۶۱


ارسال