پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ,13 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۰
احتمال تولید واکسن کرونا در آینده نزدیک چقدر جدی است؟
 
یک متخصص بیماری های عفونی در خصوص آخرین اخبار و نتایج درباره واکسن کرونا می گوید: طبق آنچه که گفته می شود یکی دو شرکت خارجی بیش از بقیه در حال تلاش هستند و شرکت های مختلف اروپایی و آمریکایی اعلام کرده اند که آزمایش های چند صد نفری انسانی را شروع کرده اند و به مرحله دوم رسیده است، ولی باید زمانی چند ماهه بگذرد و آزمایش ها مرحله سوم را رد کند تا سازمان بهداشت جهانی ادعا را بپذیرد. امروز واکسن کرونا در مرحله ساخت است و شاید تا شش ماه آینده واکسن تهیه و صادر شود.
به گزارش عصرهامون به نقل از بهداشت نیوز، یک متخصص بیماری های عفونی در خصوص آخرین اخبار و نتایج درباره واکسن کرونا می گوید: طبق آنچه که گفته می شود یکی دو شرکت خارجی بیش از بقیه در حال تلاش هستند و شرکت های مختلف اروپایی و آمریکایی اعلام کرده اند که آزمایش های چند صد نفری انسانی را شروع کرده اند و به مرحله دوم رسیده است، ولی باید زمانی چند ماهه بگذرد و آزمایش ها مرحله سوم را رد کند تا سازمان بهداشت جهانی ادعا را بپذیرد. امروز واکسن کرونا در مرحله ساخت است و شاید تا شش ماه آینده واکسن تهیه و صادر شود.

-با توجه به شیوع کرونا و تعداد روزافزون بیماران کرونایی چه توصیه هایی برای افرادی که به کرونا متبلا هستند و در خانه تحت مراقبت اند دارید؟

اگر کسانی که دارای اعلایم متوسط و یا کم علامت و بی علامت کرونا باشند باید در خانه درمان شوند و اگر دارای نشانه های پر علامت و وخیم کرونا باشند باید به بیمارستان های وزارت بهداشت بروند. دسته اول به اطبا و متخصصین مراجعه می کنند ولی در خانه درمان می شوند چون بیمارستان اینهمه جا ندارد علاوه براینکه بستری همه در بیمارستان مصلحت نیست. فرم های خفیف و متوسط در منزل قرنطینه می شوند.

_ برای این افراد چه توصیه های تغذیه ای می توان داشت؟ با توجه به قرار گرفتن در فصل تابستان و روشن بودن کولر ها آیا امکان انتقال ویروس از طریق کولر وجود دارد؟ توصیه هایی نظیر دود کردن اسپند و سایر روش ها را چطور می دانید؟

دود کردن اسپند هیچ تاثیری ندارد، کولرهایی که با سیستم مرکزی است اگر هوا داخل شود و سیستم بدون فشار منفی باشد، امکان آلوده شدن بقیه افراد وجود دارد. کسانی که بیمای کرونا دارند باید در یک اتاق ایزوله شوند و پنجره های آن باز شود. باید یک نفر به عنوان پرستار مخصوص وجود داشته باشد که غذای مریض و داروهای او را بدهد البته باید ماسک داشته باشد و دستکش بپوشد و اصول ایمنی را کاملا رعایت کند.

_ اما برخی امکانات زیادی ندارند؟

این کار باید توسط مراکز بهداشتی و درمانی مشخص شود.

_ بسیاری نگران شدت بیماری هستند و از این جهت استرس دارند و اینکه آیا امکان ابتلای مجدد کرونا وجود دارد؟

امروز کل دنیا استرس دارد، این بیماری مصونیت کامل ایجاد نمی کند و مصونیت نسبت به آن کوتاه مدت است و آمار درست و حسابی وجود ندارد. اعلام شده تا یک ماه و همچنین تا شش ماه در بین مبتلایان مصونیت وجود دارد ولی هیچیک از این بیانات دقیق نیست وشاید فردی مجددا مبتلا شود. باید همواره اصول ایمنی رعایت شود و فاصله گیری های اجتماعی رعایت شود تا بیماری مجددا برنگردد. این نکته به این بستگی دارد که سیستم ایمنی یک فرد تا چه میزان آنتی بادی بسازد. سیستم ایمنی برخی بالا می رود و ایمنی بیشتری دارند و مصونیت بالایی دارند ولی برخی آنتی بادی کمتری دارند و برای مدت کمتری مصونیت دارند. وضعیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است باید زمان بگذرد و آمار های درست منتشر شود و دانشگاهها و مجامع علمی معتبر این موضوع را مورد تایید قرار بدهد و اطلاعات درست اعلام شود.

_ هر بیمار کرونایی به چه مدتی باید در خانه بماند؟

دو هفته تا پانزده روز

_ آیا کرونا می تواند در آینده بر روی اعضای بدن فرد مبتلا شده آثار ناخوشایندی به جا بگذارد؟

شاید بر کبد و کلیه ها و سیستم عصبی مرکزی عوارضی وجود داشته باشد و تا پایان عمر به جا بماند.

_ در مورد تغذیه چه توصیه ای دارید؟

تغذیه خاصی پیشنهاد نشده است برخی درد دارند و برخی اسهال و استفراغ دارند و برخی تب و لرز دارند و برخی دچار سردرد هستند. باید رژیم ساده تری داشته باشند و غذاهای گرم و مایعات بخورند.

_ احتمال تولید واکسن کرونا در آینده نزدیک چقدر جدی است؟

طبق آنچه که گفته می شود یکی دو شرکت پیش از بقیه در حال تلاش هستند و شرکت های مختلف اروپایی و آمریکایی اعلام کرده اند که آزمایش های چند صد نفری انسانی را شروع کرده اند و به مرحله دوم رسیده است، ولی باید زمانی چند ماهه بگذرد و آزمایش ها مرحله سوم را رد کند تا سازمان بهداشت جهانی ادعا را بپذیرد. امروز واکسن کرونا در مرحله ساخت است و شاید تا شش ماه آینده واکسن تهیه و صادر شود.

_ در صورت تایید واکسن آیا شرکت ها موظفند آن را در اختیار دیگر کشور های دنیا هم قرار بدهند؟

نه هیچ وظیفه ای وجود ندارد، این شرکت ها بر حسب میزان تهیه و بنا بر وضعیت اقتصادی و مالی فروش خواهند داشت. ما نیز اگر پول داشته باشیم خریدار خواهیم بود. این شرکت ها در حقیقت سرمایه گذاری کرده اند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۹۴۶


ارسال