جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ,7 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۴
با حضور سرپرست وزارت صمت صورت گرفت؛
بهره برداری از فاز اول بازسازی مجتمع انبارهای مکران/ امکان ذخیره سازی ۱۸۰ هزار تن کالای اساسی در چابهار فراهم شد
 
بازسازی و نوسازی چهار انبار مجتمع ذخیره‌سازی مکران معروف به طریق‌القدس در چابهار با هزینه 200 میلیارد تومان می تواند نقش مهمی در افزایش ظرفیت ذخیره سازی کالاهای اساسی در این بندر استراتژیک کشور داشته باشد.
به گزارش عصرهامون، با توجه به رشد چشمگیر صادرات و واردات از بندر بین المللی چابهار و افزایش حجم کالاهای موجود در این بندر وجود انبارهایی برای ذخیره سازی موقت کالاها یکی از نیازهای مهم منطقه است.

در همین راستا محمود رضا رحمتیان در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: با بهره برداری از مجتمع ذخیره‌سازی مکران که ظرفیت ذخیره سازی 180 هزار تن کالاهای اساسی را دارند و با بهسازی و نوسازی آنها برای 40 نفر اشتغال به وجود آمده است.

وی افزود: علاوه‌ بر افتتاح چهار انبار بازسازی شده عملیات نوسازی یک انبار دیگر با هدف افزایش ظرفیت نگهداری کالاها در بندر چابهار آغاز می‌شود، چهار انبار طریق القدس بعد از گذشت سال‌ها بازسازی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان تصریح کرد: علاوه بر این مجتمع خدمات رفاهی نیز توسط مرزداران شرق در حال ساخت است تا رانندگان بتوانند از آن استفاده لازم را ببرند.

وی ادامه داد: از اسفند پارسال تا پایان خرداد امسال ۱۴ کشتی حامل ۴۵۰ هزار تن کالای اساسی و فله و خدمات بازرگانی دولتی در بندرچابهار پهلوگیری و پس از عملیات تخلیه و بارگیری به استان‌های شرقی کشور ارسال شده است.

رحمتیان  خاطرنشان کرد: علاوه‌بر این طرح تفاهم‌نامه ساخت مخازن ۱۰۰ هزار تنی روغن خوراکی در بندرچابهار امضا می‌شود تا زمینه ورود و ذخیره سازی کالای اساسی روغن نیز در این بندر افزوده شود.

وی اذعان کرد: حمل سریع کالاهای اساسی از بندر چابهار از اولویت های دولت است برای همین منظور رییس جمهوری بر توسعه بندر چابهار نظارت می‌کنند، مجتمع ذخیره سازی مکران چابهار که از اهمیت استراتژیک در انتقال کالاهای اساسی کشور برخوردار است مورد توجه ویژه قرار دارد و مسئولان استانی و کشوری از نزدیک روند پیشرفت پروژه‌های اجرایی را بررسی می‌کنند.انبارهای طریق القدس نقش مهمی در پشتیبانی از کشتی و بار دارد

در همین رابطه استاندار سیستان و بلوچستان در حاشیه بازدید از این مجتمع در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: ظرفیت بندر چابهار از ۲و نیم میلیون تن به ۸و نیم میلیون تن افزایش پیدا کرده است که این یک اتفاق بزرگ در حوزه ترانزیت جنوب و شمال به شمار می‌رود.

وی تقویت زیرساخت ها و پشتیبانی پس‌کرانه های بندر چابهار را ضروری خواند و افزود: بازسازی و نوسازی ۴ انبار مجتمع ذخیره سازی مکران(انبارهای طریق القدس) با ظرفیت ۲۰۰ هزار تن نگهداری کالای اساسی با صرف هزینه ای بالغ بر ۱۵۳ میلیارد تومان انجام شده است که روز گذشته "پنجشنبه" به صورت ویدئو کنفرانس توسط  رئیس جمهور افتتاح شد.

احمدعلی موهبتی اضافه کرد: رفع محرومیت و شکوفاسازی استعدادهای پنهان استان سیستان و بلوچستان و همچنین توسعه سواحل مکران از تاکیدات مقام معظم رهبری و جزو برنامه های اصلی دولت به شمار می‌رود که در این راستا با نگاه ویژه دولت و در شرایطی که کشور با محدودیت‌های اعتباری و جنگ تحمیلی تحریمی اقتصادی ظالمانه روبرو است، بیش از ۲ هزار میلیارد تومان فقط برای راه آهن زاهدان- چابهار سرمایه گذاری شده که با اتمام این پروژه عظیم تحول بزرگی در حوزه ترانزیت جنوب و شمال ایجاد می‌شود.

وی در پایان به اجرای طرح آبیاری ۴۶هزار هکتاری اراضی دشت سیستان و همچنین تکمیل فرایند تصویب نهایی منطقه آزاد سیستان اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد با تصویب این منطقه آزاد به عنوان مکمل منطقه آزاد چابهار، شاهد افزایش میزان فعالیتهای اقتصادی و ترانزیتی و بهره‌مندی مردم استان از فرصت بی بدیل باشیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۶۹۷۷


ارسال