شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ,8 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۰
یک پزشک فوق تخصص عفونی عنوان کرد؛
بهترین راه پیشگیری از کرونا استفاده از ماسک است
 
محمد نادری گفت: بهترین راه پیشگیری از استفاده از کرونا ماسک است، در ایام شیوع کرونا باید دورهمی ها، عیادت ،مراسم عزا و عروسی و دور همی ها را کنار بگذاریم چرا که ممکن است برخی افراد ناقل بدون علامت و یا با علایم خفیف باشندو دیگران را آلوده کنند.
به گزارش عصرهامون،محمد نادری پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی دانشکده علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با زاهدنیوز بیان کرد:کرونا ویروس ها از گذشته روی کره خاکی وجود داشته اند و حدود ۱۵درصد سرماخوردگی های سالانه را تشکیل می دادند در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ کرونا ویروس ها با تغییراتی ویروس سارس را به وجود آردند که منجر به مرگ عده زیادی شدو در سال ۲۰۱۴ تغییر ژنتیکی در ساختار کرونا ویروس به وجود آمد و ویروس مرس ایجاد شد وانکون نیز دوباره این ویروس با تغییراتی که در ساختار خود به وجود آورده کووید۱۹ را ایجاد کرده است.

وی افزود: این بیماری ممکن است در ۸۰ درصد موارد بدون علامت باشد و فرد مبتلا بدون هیچ علامتی سبب انتقال بیماری به سایرین باشد و در صورتی که این افراد در اجتماعات بدون رعایت فاصله اجتماعی و موازین بهداشتی حاضرشوند می توانتد افراد زیادی را دچار بیماری کنند.

وی خاطرنشان کرد:کرونا ممکن است با علائمی همچون سوزش چشم، آبریزش بینی خفیف، درد شدید عضلات، درد استخوانی، تهوع و استفراغ و حتی علائم پوستی مانند کهیر ظاهرشود و گاهی ممکن علائمی همچون از دست دادن حس بویایی و چشایی داشته باشد اگر بیمار این مشکلات را داشته باشد معمولا بیماری مشکل زیادی برای فرد ایجاد نمی کند اما وقتی بیماری با سرفه ،تنگی نفس همراه شود مراقبت های بیشتری نیاز دارد و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کرد.

نادری تاکید کرد:هر سرفه ای دلیل بر ابتلا به کرونا ویروس نیست اما کرونا می تواند با سرفه همراه باشد، بیماری هایی مانند سینوزیت، آلرژی، انفولانزا هم ممکن است با سرفه همراه باشد اما زمانی که سرفه ها با تنگی نفس همراه باشد و فرد هنگام صحبت کردن بریده بریده و به سختی صحبت کند یا هنگام راه رفتن دچار تنگی نفس شود حتما باید به پزشک مراجعه کند.

این پزشک متخصص عفونی اذعان کرد: کرونا در افرادی که بیماری خاصی ندارند مشکلی ایجاد نمی کند اما رفتارهای متفاوتی از این ویروس مشاهده شده و ما بیماری با ۸۰ سال سن داشتیم که خوشبختانه بهبود پیدا کرده اما از سوی دیگر بیمار جوانی بدون هیچ بیماری زمینه ای، جان خود را از دست داده است.

وی ادامه داد: به طور معمول افراد بالای ۶۰ سال و افرادی که بیماری زمینه ای مانند فشارخون، دیابت، بیماری های وخیم دارند و یا پیوند اعضا داشته اندو خانم های باردار احتمال بیشتری برای تشدید بیماری در آنها وجود دارد و شدت بیماری معمولا در جوانان کمتر است اما این به این معنا نیست که تمام جوانان و افراد فاقد بیماری زمینه ای از شدت یافتن بیماری مصون هستند و باید از ابتلا به کرونا پیشگیری کنیم.

وی با بیان اینکه هنوز درمان اختصاصی برای کرونا دز جهان پیدا نشده است، تصریح کرد: داروهایی که برای درمان کرونا استفاده می شود داروهای سایر بیماری های ویروسی است که به بهبود بیماران کمک می کند اما درمان قطعی برای کرونا هنوز وجود ندارد بنابراین باید با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم.

نادری افزود: بهترین راه پیشگیری از استفاده از کرونا ماسک است، در ایام شیوع کرونا باید دورهمی ها، عیادت ،مراسم عزا و عروسی و دور همی ها را کنار بگذاریم چرا که ممکن است برخی افراد ناقل بدون علامت و یا با علایم خفیف باشندو دیگران را آلوده کنند.

وی گفت:همچنین مردم از سفرهای بدون دلیل و غیرضروری،گردش در شهر و پاساژها و فضاهای سربسته خودداری کنند، شستن دست ها به مدت ۲۰ ثانیه و در کنار همه این موارد استفاده از ماسک به طور صحیح یعنی ماسکی که مدام با ان بازی نکنیم روی چانه قرار ندهیم و ان را آلوده نکنیم می تواند تا حد زیادی در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر باشد.

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۰۴۲


ارسال