يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ ,27 September 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۶
دورهمی با میزبانی ویروسی هزار چهره؛
برگزاری مراسم عزا و عروسی به صرف کرونا / خطر ناقلین بی علامت را در مراسمات جدی بگیرید
 
رفت وآمدها، رفتارهای مردم در کوچه و خیابان و برگزاری مراسمات عزا و عروسی های متعددبدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سطح شهرستان زاهدان سبب افزایش ابتلا به کرونا در این کلان شهر شده است.
به گزارش عصرهامون،به نقل از زاهدنیوز، این روزها همه جا صحبت از همه گیری کرونا و لزوم‌ رعایت پروتکل های بهداشتی است با گذشت نزدیک به پنج ماه از شیوع کرونا، این ویروس همچنان قربانی می گیرد و مردم که قرار بود کرونا را شکست بدهند گویا خطر کرونا را فراموش کرده اند و بدون واهمه از ابتلا به کرونا به فعالیت های عادی زندگی می پردازند.

رفت وآمدها، رفتارهای مردم در کوچه و خیابان و برگزاری مراسمات عزا و عروسی های متعددبدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سطح شهرستان زاهدان طوری است که انگار نه انگار همچنان درگیر اپیدمی کرونا هستیم مسئولین نیز گویا راه چاره ای برای ممانعت از برگزاری مراسمات ندارند و در میان این بی خیالی مردم و خواب غفلت مسولین شاهد افزایش چشمگیر مبتلایان به کرونا و فوت همشهریان هستیم.

در شرایطی که آمار مرگ و میر و بستری کرونا افزایش پیدا کرده و کرونا درمان یا واکسن هم ندارند، پرهیز از برگزاری مراسم هایی مثل عروسی و عزا، استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی بهترین راهکار مقابله با کروناست.

هنوز برای درمان کووید19 درمان و واکسن خاصی وجود ندارد و باید تا چندین ماه دیگر و تا دستیابی به واکسن آن فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم تا ضمن مراقبت از سلامتی خود باری بر دوش کادر درمانی نباشیم.

هراتی یکی از همشهریان زاهدانی در این باره می گوید: برگزاری جشن های عروسی در فصل تابستان بیشتر شده و همین امر باعث افزایش کرونا در استان است.

وی افزود: برگزاری مراسم عروسی در چنین شرایطی خودخواهی محض است چرا باید میهمانان قربانی چنین مراسم هایی شوند چرا پلیس و دادستانی جلوی برگزاری مراسمات را نمی گیرند.

این شهروند زاهدانی ادامه داد: یکی از اقوام برای مراسم عروسی فرزندش من را دعوت کرد و به خاطر ترس از ابتلا به کرونا و برای حفظ سلامت خود و خانواده ام درمراسم شرکت نکردم تنها راه در امان ماندن از این ویروس رعایت موارد بهداشتی و ماندن در خانه است.

عرب یکی دیگر از شهروندان در این باره گفت: مسولین باید با افزایش محدویت ها و تعطیلی تالار ها جلوی برگزاری مراسمات را بگیرند وقتی اقوام درجه یک برای جشن عروسی دعوت میکنند چطور میتوان شرکت نکرد.

وی ادامه داد: اگر در مراسم عروسی یا عزا شرکت نکنیم باید ناراحتی و دلخوری و گلایه فامیل را تحمل کنیم و اگر در مراسم شرکت کنیم خطر کرونا تهدیدمان می کند کاش قانونی جلوی برگزاری مراسمات گرفته می شد.

خطر ناقلین بی علامت را در مراسمات جدی بگیرید

محمد نادری پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی دانشکده علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: هنوز درمان اختصاصی برای کرونا دز جهان پیدا نشده است داروهایی که برای درمان کرونا استفاده می شود داروهای سایر بیماری های ویروسی است که به بهبود بیماران کمک می کند اما درمان قطعی برای کرونا هنوز وجود ندارد بنابراین باید با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم.

نادری افزود: بهترین راه پیشگیری از استفاده از کرونا ماسک است، در ایام شیوع کرونا باید دورهمی ها، عیادت، مراسم عزا و عروسی و دور همی ها را کنار بگذاریم چرا که ممکن است برخی افراد ناقل بدون علامت و یا با علایم خفیف باشندو دیگران را آلوده کنند و خطر ناقلان بی علامت را در دورهمی ها و مراسمات باید جدی گرفته شود.

وی گفت: همچنین مردم از سفرهای بدون دلیل و غیرضروری،گردش در شهر و پاساژها و فضاهای سربسته خودداری کنند، شستن دست ها به مدت ۲۰ ثانیه و در کنار همه این موارد استفاده از ماسک به طور صحیح یعنی ماسکی که مدام با ان بازی نکنیم روی چانه قرار ندهیم و ان را آلوده نکنیم می تواند تا حد زیادی در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۲۰۲


ارسال