سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ,11 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۳
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار:
عدم تزریق واکسن "هاری"؛ معظلی برای سلامتی شهروندان چابهاری/ بیماری های منتقله به انسان 60 درصد منشا حیوانی دارند
 
مهدی میرادی گفت: حدود ۶٠ درصد بیماری‌های عفونی که به انسان‌ها منتقل می‌شوند، منشأ حیوانی دارند و عدم تزریق واکسن "هاری" به ویژه سگ های اهلی و خانگی معظلی برای سلامتی شهروندان چابهاری است.
به گزارش عصرهامون، مهدی میرادی؛ مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به بیماری های زئونوز بیان کرد: حدود ۶٠ درصد بیماری‌های عفونی که به انسان‌ها منتقل می‌شوند، منشأ حیوانی داشته و زئونوز بوده و از سوی دیگر، ٧۵ درصد بیماری‌های عفونی نوپدید نیز از نوع زئونوز محسوب می‌شوند.

وی افزود: بیماریهای "زئونوز" اغلب با علائم مشخصی ظهور میکنند که نیاز است افراد بلافاصله پس از مشاهده علائم با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی نسبت به درمان موثر و قطعی آن و برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی و جبران ناپذیر که میتواند منجر به فوت شخص نیز شود، اقدام کند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار با اشاره به شیوه های انتقال این بیماری ها بین انسان و حیوان تصریح کرد: برخی از عوامل بیماری های مشترک به صورت مستقیم در اثر تماس با حیوان یا مصرف گوشت، شیر و سایر فرآورده های دامی آلوده، به انسان منتقل و برخی دیگر توسط ناقلان بی مهره مانند "کنه" و پشه منتقل می شوند.

وی با اشاره به راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری های منتقله بین انسان و حیوان گفت: بیماری کشنده "هاری" از طریق گزش و بزاق حیوانات هار به انسان منتقل می شود، پس لازم است در برخورد با حیوانات وحشی مهاجم و دارای علائم بیماری، مراقب گاز گرفتگی باشیم.

میرادی ادامه داد: یکی دیگر از این بیماریها، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو می باشد که یک بیماری حاد تب دار و خونریزی دهنده در انسان است که بیشتر از طریق گزش کنه ناقل بیماری و یا تماس با خون یا ترشحات لاشه دام آلوده منتقل می‌شود.

وی افزود: دام آلوده به ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هیچ علامت خاصی ندارد، از این رو ضروری است که ذبح دام‌ها در کشتارگاه‌های مجاز انجام شده و لاشه دام زمان لازم را در سردخانه برای غیر فعال شدن عامل احتمالی بیماری طی کند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار خاطرنشان کرد: در شهرستان چابهار اغلب گزارش ها مربوط به گزش حیوانات مختلف به ویژه سگ های اهلی و خانگی است، که نسبت به تزریق واکسن "هاری" که یک بیماری ۱۰۰ درصد کشنده محسوب میشود، اقدامی انجام نداده اند، که این امر موجب به تهدیدی برای سلامت  شهروندان به ویژه گروه های در خطر شامل محصلین و دانش آموزان و زنان خانه دار می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۲۴۸


ارسال