شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ,15 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۴۸
بزرگترین بندر اقیانوسی کشور روی خط رونق؛
سومین کشتی ترانزیتی افغانستان از دروازه ملل عازم هند شد/ بندر شهید بهشتی؛ زمینه ساز تقویت ظرفیت های توافق سه جانبه چابهار
 
بهروز آقایی، ​مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: سومین کشتی ترانزیتی حامل کالای افغانستان از طریق بندر چابهار به سمت بنادر هندوستان رهسپار شد.
بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون بیان کرد: طی روزهای اخیر این برای سومین مرحله است که در راستای اجرای توافق سه جانبه هند، افغانستان و ایران، یک کشتی صرفا برای حمل کانتینرهای حامل محمولات ترانزیتی افغانستان وارد بندر شهید بهشتی چابهار می شود و این بندر را به مقصد هند ترک می کند.

وی ادامه داد: در همین راستا بامداد امروز، کشتی اینتر سیدنی با حدود ۷۰ تی ای یو کانتینر معمولی و یخچالی حامل محمولات ترانزیتی کشور افغانستان از بندر شهید بهشتی چابهار به مقصد بنادر موندرا و ناواشیوا حرکت کرد.

این مقام مسئول تصریح کرد: تایم کوتاه ترانزیت بین چابهار و بنادر موندرا و ناواشیوا و خدمات مطلوب ارائه شده به بازرگانان افغانستانی، زمینه ساز فعال ساختن ظرفیت های توافق سه جانبه ایران، هند و افغانستان از طریق بندر شهید بهشتی چابهار شده است.
 

آقایی اذعان کرد: در همین راستا در تیر ماه جاری ۱۱۶ تی ای یو کانتینر حامل کالاهای ترانزیتی افغانستان در قالب 2 کشتی کانتینربر از طریق بندر شهید بهشتی چابهار به بنادر موندرا و ناواشیوا ارسال شده است.

وی خاطرنشان کرد: طی سال های اخیر صادرات کالای هند به افغانستان از طریق بندر چابهار انجام و همچنین محموله های صادراتی خشکبار و کالای فاسد شدنی افغانستان از این بندر به هند ارسال شده است، اما ارسال محموله های صرفا ترانزیتی در راستای توافق نامه سه جانبه هند، افغانستان و ایران بی سابقه بوده که برای اولین بار در سال 99 محقق شد.

انتهای پیام/ 

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۲۶۱


ارسال