دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ,3 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۴
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان مطرح کرد؛
تنها 5 سمن محیط زیستی فعال سهم پهناورترین استان کشور
 
وحید پورمردان، عضو شورای توسعه حمایت از تشکل های مردم نهاد سیستان و بلوچستان از کمبود سمن های زیست محیطی در این استان ابراز نارضایتی کرد.
به گزارش عصرهامون، وحید پورمردان، مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در نشست هم اندیشی سمن های زیست محیطی استان که با حضور مدیر کل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت های اجتماعی سازمان در تهران و نمایندگان 5 سمن زیست محیطی فعال استان از شهرستان های زاهدان، زابل، خاش و چابهار به صورت وبینار برگزار شد، گفت: این استان به عنوان پهناورترین استان کشور با داشتن 13 منطقه حفاظت شده تنها پنج سازمان مردم نهاد فعال در حوزه محیط زیست دارد که بسیار اندک و نیازمند فعالیت آحاد مردم در این حوزه گسترده است.

وی ادامه داد: سازمان های مردم نهاد زیست محیطی با حضور فعال در زمینه های مختلف محیط زیست از قبیل آموزش، فرهنگ سازی و علمی به عنوان پل ارتباطی میان مردم و دولت می توانند محیط زیست استان را در مسیر کاهش معضلات زیست محیطی و برطرف کردن آسیب های ناشی از آن یاری کنند.

عضو شورای توسعه حمایت از تشکل های مردم نهاد استان تاکید کرد: توسعه فرهنگ زیست محیطی با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد رویکردی کم هزینه، فراگیر و با مقبولیت اجتماعی بالا است.

پورمردان گفت: جایگاه و اهمیت موضوعات محیط زیستی در همه ی عرصه های زندگی و تأثیر اکوسیستم ها و اقلیم ها در عادات فرهنگی و زیست محیطی، امروزه برای کسی پوشیده نیست و این مهم یکی از اولویت های توسعه فرهنگی و اقتصادی جوامع است.

وی افزود: تعامل سازنده بین سمن های زیست محیطی با اولویت برنامه های آموزشی، تنویر افکار عمومی و مشارکت اقشار مختلف مردم در امر حفاظت محیط زیست از ابزارهای توانمند محیط زیست است که همواره به منزله بازوان قدرتمند حفاظت محیط زیست عمل می کنند که اگر این نوع نگاه سازنده در بین سمن های زیست محیطی حاکم نبود شاهد پیشرفت و تأثیرگذاری سمن ها ی زیست محیطی نبودیم.

پورمردان ادامه داد: در این جلسه مباحثی در خصوص مسائل تشکیلاتی و توان اجرایی سمن ها از قبیل: عدم وجود شبکه ملی سمن های زیست محیطی در کشور و تعداد محدود سمن های زیست محیطی در پهناورترین استان کشور مطرح شد.

انتهای پیام/ 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۲۶۹


ارسال