دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ ,10 May 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
محمدنادری گفت:استفاد از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی رکن اول مقابله با ویروس کرونا است شستن دست ها به مدت ۲۰ ثانیه و عدم تماس دست با صورت از جمله موارد بهداشتی است که باید رعایت شود.
به گزارش عصرهامون،به نقل از زاهدنیوز،این روزها با شیوع نگران کننده کرونا در سیستان و بلوچستان تعداد بیماری بستری در بیمارستان ها و فوتی های کرونا رو به افزایش است و استان سیستان و بلوچستان در وضعیت هشدار قرار دارد با این وجود برخی که گویا با زندگی مسالمت آمیز با کرونا عادت کرده اند بی خیال و بی توجه به رعایت موازین بهداشتی و حفظ فاصله فیزیکی به تردد و گشت و گذار در سطح شهر می پردارند.

این در حالی است که با وجود تمام هشدارها و دستورالعمل های ستاد مقابله با کرونا، بسیاری از فعالیت های مردم به روال عادی ادامه دارد و در این‌میان مردم خودباید با رعایت موازین بهداشتی و ماسک زدن خودرا در معرض ابتلا به کرونا قرار ندهند.

 اما متاسفانه موضوع کرونا برای مردم عادی شده و با خیالی راحت تفریح و گردش می پردازند و  تردد و وقت گذرانی بسیاری از از مردم و تجمعات بدون فاصله احتماعی سبب افزایش بیماران در زاهدان شده است.


استفاد از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی رکن اول مقابله با ویروس کرونا است

محمد نادری پزشک فوق تخصص بیماری های عفونی دانشکده علوم پزشکی زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ما، بیان کرد: استفاد از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی رکن اول مقابله با ویروس کرونا است شستن دست ها به مدت ۲۰ ثانیه و عدم تماس دست با صورت از جمله موارد بهداشتی است که باید رعایت شود.

وی افزود: در کنار همه این موارد استفاده از ماسک به طور صحیح یعنی ماسکی که مدام با آن بازی نکنیم روی چانه قرار ندهیم و ان را آلوده نکنیم می تواند تا حد زیادی در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین فاصله اجتماعی یک ونیم تا دو متر با سایر افراد باید رعایت شود چرا که یک عطسه عفونی می تواند تعداد زیادی قطرات ویروسی را در هوا پخش کند و هزار ویروس می تواند فرد را مبتلا به کرونا کند و هر عطسه و سرفه می تواندحدود ۲۰۰ هزار ذره ویروسی در هوا پخش کند.

نادری تاکید کرد: پنج دقیقه صحبت کردن در فضای بسته می تواند سبب آلودگی طرف مقابل را ِشود حتی اگر دو طرف ماسک داشته باشند اما در فضای بسته به مدت پنج دقیقه بدون فاصله اجتماعی قرار بگیرنداحتمال ابتلا وجود دارد و بیماری باعث ایجاد استرس و فشارهای عصبی می شود واین موضوع سیستم ایمنی بدن افراد را ضعیف و مدت زمان بیماری را بیشتر می کند.

این پزشک متخصص عفونی ادامه داد: در حالت عادی یک ماسک معمولی سه لایه یا ماسک پارچه ای به طور صحیح استفاده شود یعنی ماسک بینی و‌ چانه را به طور کامل بپوشاند و تنفس کاملا درون ماسک انجام شود و نه از طریق کناره های باز ماسک کافی است و استفاده از ماسک های فیلتردار تنها برای افرادی که در بیمارستان ها مشغول به کار هستند توصیه می شود و حتما در فضای بیرون از منزل از ماسک استفاده شود.

بی توجهی مردم به فاصله اجتمای در تب داغ کرونا

وی افزود: ماسک باید روی صورت ثابت باشد و فرد با ماسک روی صورتش بازی نکند و تمام مدتی که فرد بیرون از منزل است باید از ماسک استفاده کند اما در کنار ماسک زدن باید بقیه مسائل بهداشتی را نیز رعایت کنیم.

نادری با بیان اینکه در آمار اولیه که کشور چین ارائه کرده بود گفته میشد کودکان زیر هفت سال کمتر مبتلا می شوند، اذعان کرد: چیزی که تاکنون مشاهده شده این بیماری در کودکان با علائم خفیف تری ظاهر می شود اما این به این معنا نیست که این بیماری در کودکان تشدید نمی شود بلکه مواردی از ابتلای شدید بیماری در کودکان نیز دیده شده است که اگرچه طول بیماری و شدت آن در اکثر کودکان کمتر بوده است اما کرونا در کودکان نیز می تواند خطرناک ظاهر شود.

وی گفت: تا رفتار اپیدولوژیک ویروس مشخص نشود و یک دوره را طی نکند نمی توانیم درباره عمر ویروس اظهار نظر کنیم ابتدا تصور می شد گرما سبب کاهش عمر ویروس شود اما این اتفاق نیفتاد و اکنون موج دوم ویروس در مناطق گرم کشور با شدت بیشتری وجود داردو اکنون رفتار ویروس قابل پیش بینی نیست اما اگر این ویروس قدرت تغییر دهندگی زیادی نداشته باشد و بتواند ایمنی پایدار ایجاد کند وقتی ایمنی گله ای یا گروهی ایجاد شد معمولا فروکش می کند اما اینها قابل پیش بینی نیست و باید منتظر گذر زمان باشیم.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۲۸۹


ارسال