شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ,8 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۳۳
رئیس مرکز بهداشت ایرانشهر عنوان کرد:
تب کنگو در کمین دامداران سیستان و بلوچستان/ کنه زدایی دو هزار راس دام سبک و سنگین در ایرانشهر
 
مهدی صدرایی نسب با بیان این که دامداران سم پاشی دام ها را جدی بگیرند، گفت: بالغ بر دو هزار راس دام سبک و سنگین در ایرانشهر کنه زدایی شدند.
به گزارش عصرهامون مهدی صدرایی نسب، رئیس مرکز بهداشت ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: به مناسبت فرارسیدن هفته ملی مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و حیوان و با توجه به قرار گرفتن در فصل گرما، گسترش فعالیت کنه ها در زمان ایام عید سعید قربان و احتمال بروز بیماری تب کریمه کنگو، عملیات سمپاشی بدن دام ها و جایگاه های نگهداری آنان در این شهرستان با همکاری مرکز بهداشت و اداره دامپزشکی در زمان بحران بیماری کرونا به صورت رایگان انجام شد.

وی افزود: در این عملیات تعداد 60 مکان نگهداری و تعداد 2000 راس دام سبک و سنگین سم پاشی و کنه زدایی شدند.

رئیس مرکز بهداشت ایرانشهر ادامه داد: با توجه به این که در سال جاری به دنبال افزایش بارندگی‌ها، جمعیت کنه ها نیز رشد صعودی پیدا کرده و تنها راه مبارزه و ریشه کنی بیماری های خطرناک مشترک انسان و دام، سم پاشی محل نگهداری و سطح بدن دام ها می باشد؛ پس ضروری است که دامداران نسبت به سم پاشی دام و جایگاه با جدیت اقدام کنند.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از عوامل پیشگیری از بروز بیماری ها جدا نگه داشتن جایگاه دام از محل زندگی، خودداری از تماس با ترشحات و خون آنان، خودداری از کشتار در محل های غیرمجاز و مبارزه با انگل های خارجی بدن دام ها از طریق سم پاشی می باشد.

این مقام مسئول تصریح کرد: در پایان این عملیات، از دامداران خواسته شد تا درصورت مشاهده کنه روی بدن دام، از کندن آن و یا له کردن شان جداً خودداری کنند تا از انتقال عامل بیماری جلوگیری شود و مقرر شد 2 هفته دیگر مرحله دوم این عملیات توسط مرکز بهداشت و دامپزشکی انجام شود.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۲۹۰


ارسال