سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ,11 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مجید هاتفی گفت: کره جنوبی ‌حق ندارد اموال ملت ایران را به بهانه ‏تحریم‌های آمریکا بلوکه کند.
به گزارش عصرهامون، مجید هاتفی کارشناس اقتصادی شهرستان زاهدان در واکنش به بلوکه ۹میلیارد دلار اموال ایران توسط کره حنوبی به بهانه تحریم ها در گفت و گو با زاهدنیوز بیان کرد: مشکل اصلی آن است که تصور می‌شود دولت کره جنوبی توانایی تصمیم گیری برای بانک ها و موسسات مالی کشورش را دارد؛ اما بانک‌ها و موسسات مالی این کشور خصوصی هستند و بر اساس منافع سازمانی خود، راه شان را از دولت کره جنوبی جدا کرده و از مراوده مالی با ایران پرهیز می کنند تا شامل تحریم های امریکا نشوند.


وی افزود: مسلما با توجه به این اقدام اخیر ،سفیر کره جنوبی باید احضار شود و دو طرف راه‌هایی برای برون رفت از تحریم پیدا کنند، به نظر می رسد یکی از راه های دورزدن تحریم ها، استفاده از معافیت هایی است که شامل کمک های بشردوستانه می شود.

وی خاطرنشان کرد:کره جنوبی ‌حق ندارد اموال ملت ایران را به بهانه ‏تحریم‌های آمریکا بلوکه کند اما پاسخی که طرف کره ای به مقامات ایرانی ارسال می کند موید این مطلب است که چگونه یک تراکنش چند میلیارد دلاری را بدون استفاده از بانک‌ها و موسسات مالی این کشور که خصوصی هستند برای ایران ارسال کند.

هاتفی تاکید کرد: به نظر می رسد آنها توپ را در زمین طرف ایرانی انداخته اند و وقتی طرف مقابل حسن نیت ندارد، دستگاه دیپلماسی کشور باید برای این موضوع راه حلی بیابد.

این کارشناس اقتصادی اذعان کرد: به نظر می رسد در مورد این اقدام کره جنوبی باید منافع ملی درنظر گرفته شود، اگر دستگاه دیپلماسی به این نتیجه برسد که کاهش روابط به نفع منافع ملی است؛ قطعا باید کاهش سطح روابط با کره انجام شود.

وی یکی از موثرترین راه های مقابله با تحریم ها را اتکا بر پتانسیل داخلی و بومی دانست و ادامه داد: مهم‌ترین اولویت دولت باید توجه به فضای کسب و کار باشد. متاسفانه قوانین و مقررات دست و پا گیر، زمان بر بودن صدور مجوز و تسهیلات حمایتی که معمولا به مقصد تولید منتهی نمی شود؛ از مهم ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه شود.

وی افزود:جهش تولید به شرطی که تحقق یابد، می تواند باعث برون رفت از مشکلات اقتصادی کشور شود تمام اصطلاحات اقتصادی از توسعه و پیشرفت اقتصادی، تورم رکودی، کاهش چاپ پول، شاخص فلاکت، تراز تجاری، کسری بودجه، کاهش خط فقر با جهش تولید میسر خواهد شد.


انتهای پیام//
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۲۹۸


ارسال