يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۴
گامی دیگر برای مقابله با ریزگردهای جنوب شرق کشور؛
دومین حق آبه از محل چاه نیمه های سیستان در راه تالاب هامون/ کلانشهر زاهدان به ایستگاه مانیتور و پایش هوا تجهیز شد
 
وحیدپورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: دومین مرحله از حق آبه تالاب هامون از امروز وارد تالاب می شود.
به گزارش عصرهامون، با توجه به اقدام های انجام شده در راستای احیای تالاب هامون و ورود حجم مناسب روان آبها و دشتمال های حاصل از بارندگی های زمستان گذشته، این تالاب در بخش های وسیع و بی سابقه در چارچوب برنامه احیای تالاب آبگیری شد.

با شروع فصل گرما و بادهای 120 روزه و احتمال خشک شدن مناطق آبگیری شده و از سویی تخم گذاری و لانه گزینی پرندگان مهاجر و تالابی، ضرورت اجرای فاز دوم احیای تالاب از محل چاه نیمه های سیستان یک ضرورت حتمی برای ادامه روند کنترل کانون های گرد و غباری و اکوسیستم تالاب هامون محسوب می شود.

با توجه به این مهم و محقق نشدن حق آبه تالاب بین المللی هامون از محل چاه نیمه های سیستان، ابتدای هفته خبری با عنوان "لزوم تزریق حق آبه زیست محیطی تالاب هامون از محل چاه نیمه ها"در این پایگاه خبری منتشر شد و در نهایت پیگیری های ما به بار نشست و این حق آبه در راه تالاب است.

وحید پورمردان، مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: بر اساس برنامه زمانبندی شده حفظ شرایط اکولوژیکی تالاب هامون و تلطیف هوای منطقه سیستان و با پیگیری های انجام شده دومین مرحله از حق آبه تالاب هامون از محل چاه نیمه های سیستان از صبح امروز رهاسازی شد. 
 

وی افزود: در برنامه احیای تالاب هامون و پس از انجام مطالعات و بازدیدهای میدانی و مشاوره با متخصصین و جوامع محلی، پروژه های محیط زیست در فازهای لایروبی، حفرکانال، کشف کانون های بحرانی، ایجاد پوشش گیاهی، انتقال و هدایت آب به کانون های اصلی در تالاب هامون، برنامه ریزی رهاسازی مرحله به مرحله با رویکرد حفظ شرایط پوشش گیاهی، تثبیت بستر تالاب و پیشگیری از برخاست گرد و غبار همچنین تداوم معیشت ذینفعان تالاب هامون با همکاری خوب شرکت آب منطقه ای استان به صورت کارشناسی شده و با برنامه انجام می شود.

پورمردان ادامه داد: مکمل همه اقدامات انجام شده پس از ورود آب به بستر تالاب هامون، حفظ پوشش گیاهی و عبور از گرمای شدید هوا و تبخیر آب موجود در تالاب است که یک برنامه زمان بندی شده و فنی جهت رهاسازی حق آبه تالاب از محل چاه نیمه های سیستان نقش بسزایی در اجرایی شدن و به ثمر رسیدن این اقدامات در شرایط فصل گرما و بادهای 120 روزه سیستان خواهد داشت.

تجهیز کلانشهر زاهدان به ایستگاه مانیتور و پایش هوا

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در ادامه از تجهیز کلانشهر زاهدان به ایستگاه مانیتور و پایش هوا خبر داد و بیان کرد: با نصب دستگاه جدید پایش کیفیت هوا در مرکز سیستان و بلوچستان همچون مراکز دیگر استان های پیشرو در آنالیز هوای کلانشهرها، استانداردهای هوای پاک با دقت بیشتری تحت نظر قرار می گیرد.

وی ادامه داد: با نصب این ایستگاه در شهرستان زاهدان کنترل کیفیت هوا و ارائه گزارش های لحظه ای می تواند کمک شایانی به اجرای قانون هوای پاک داشته باشد.

وی افزود: پس از تامین اعتبار لازم در سطح ملی، ایستگاه جدید پایش کیفی هوا توسط اداره کل حفاظت محیط زیست از طریق برگزاری مناقصه خریداری شد و برای نصب در حال پیگیری است.

پورمردان ادامه داد: این ایستگاه پایش هوا طبق استانداردهای روز دنیا و مجهز به آنالایزر بلک کربن بوده که  در آینده ای نزدیک به آنالایزر ذرات هم مجهز خواهد شد.

انتهای پیام/ 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۲۷۳۳۱


ارسال